Nowoczesne płytki ceramiczne we wnętrzach


Wnętrza / wtorek, 14 lipca, 2020

Płytki ceramiczne od lat cieszą się ogromnym powodzeniem wśród dekoratorów wnętrz oraz inwestorów remontujących lub wykańczających swoje domy i mieszkania. Ten niezwykle popularny materiał podbił serca na całym świecie z powodu swojej trwałości, odporności i wysokim walorom estetycznym. Bogactwo wzorów, kolorów, oraz faktur stanowi o uniwersalności płytek ceramicznym i wręcz nieograniczonych możliwościach ich zastosowania.

Zastosowanie różnych rodzajów płytek we wnętrzach

Płytki ceramiczne kojarzyły się kiedyś z kwadratowymi elementami o niezbyt bogatym wzornictwie. Wszystko to za sprawą ograniczonego wyboru w czasach, kiedy zaczęły one być popularne. Na przestrzeni dziesięcioleci płytki ceramiczne zyskiwały nowe odsłony po to, aby w czasach ówczesnych przyjąć miano nowoczesnego materiału wykończeniowego. Rodzaj wybranych płytek ceramicznych predestynuje je do konkretnych zastosowań:

  • glazura — niewielka grubość, płytki stosunkowo kruche, przeznaczone na ściany
  • terakota — wyrób gliniany, duża trwałość, przeznaczona na podłogi i ściany
  • gres — mrozoodporny, prasowany i wypalany w wysokiej temperaturze, bardzo odporny i trwały, przeznaczony na podłogi.

W zależności od zastosowanego wykończenia można wybierać pomiędzy płytkami nie szkliwionymi bez widocznego połysku, szkliwionymi z wysokim połyskiem, oraz angobowanymi celowo zmatowionymi.

Format i kształt płytek

Różnorodność rozmiarów i kształtów płytek umożliwia realizację dowolnej aranżacji w całym mieszkaniu. Obecnie płytki ceramiczne służą już nie tylko do ochrony podłóg i ścian przed wilgocią i zniszczeniem, ale również do tworzenia niepowtarzalnych kompozycji ozdobnych również na częściach ścian, skosach, czy sufitach. Ogromną popularnością cieszą się prostokątne wielkoformatowe płytki ceramiczne. Duży rozmiar służy urządzaniu wnętrz nowoczesnych w stylach modernistycznym, minimalistycznym, industrialnym lub loftowym. Sklepy i składy budowlane oferują płytki ceramiczne zarówno w formie mozaiki, gdzie wielkość pojedynczej płytki oscyluje w granicach 1,5 x 1,5 cm, jak i dużych bezfugowych ceramicznych płyt wykończeniowych w rozmiarze aż 160 x 320 cm.

Kształty płytek ceramicznych nie ograniczają się już tylko do prostokątów i kwadratów, choć i te umiejętnie skompletowane mogą stworzyć niezwykle atrakcyjny efekt wizualny. Nowoczesne płytki ceramiczne występują także w formie regularnych sześciokątów (heksagonów), co daje nieograniczone możliwości tworzenia kompozycji wzbogaconych również melanżami kolorystycznymi. Do wszystkich niemalże płytek ceramicznych można dobrać elementy wykończeniowe takie jak cokoły, dekory oraz listwy.

Nowoczesne płytki strukturalne

Płytki ceramiczne są materiałem o nieograniczonych wręcz możliwościach. Płytki o powierzchni strukturalnej świetnie wpasują się w nowoczesną i minimalistyczną stylistykę. Przez wzgląd na oryginalną wypukłą fakturę z efektem 3D zalecane są do użycia we wnętrzach należących do miłośników nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych. Trójwymiarowe struktury z efektem fali, lub figury geometrycznej świetnie sprawdzą się zarówno na ścianach łazienek, jak i na ozdobnej ściance w salonie. Sprzyja temu również ogromny wybór kolorystyczny od bieli, poprzez szarości i beże, na czerwieni i czerni kończąc. Nowoczesne płytki ceramiczne mogą również wiernie odzwierciedlać wygląd i strukturę drewna lub kamienia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla sympatyków klasycznych klimatów wnętrzarskich. To rozwiązanie niezwykle trwałe i odporne na ścieranie, dlatego świetnie sprawdzi się w domostwach, w których zamieszkują zwierzęta domowe, które pazurami mogą uszkodzić powłokę paneli lub drewna.

Płytki jak beton

Surowość formy i faktury jest domeną nowoczesnych minimalistycznych aranżacji. Płytki ceramiczne imitujące beton z impetem podbiły rynek wnętrzarski, odkrywając nowe możliwości przed projektantami. Okazało się, że są zdecydowanie wygodniejsze w montażu niż tynk imitujący beton, lub gotowe ciężkie płyty betonowe nadmiernie obciążające ściany. Stały się doskonałym tłem do szaleństw z designerskimi dodatkami w postaci podświetlania LED, czy też wielkoformatowych plakatów lub obrazów ściennych. Płytki ceramiczne w betonowej odsłonie zaskakują bogatą kolorystyką i wybarwieniami tonów od bieli, poprzez szarości na czerni kończąc. Surowość i prostota betonowych płytek ceramicznych doskonale sprawdzą się w  oszczędnych w formie monochromatycznych wnętrzach zgodnych z najnowszymi trendami.

Jak wybrać płytki?

Podjęcie decyzji o zakupie płytek ceramicznych wcale nie jest takie łatwe, jakim mogłoby się wydawać. Trudno wyobrazić sobie patrząc na pojedynczą płytkę, jak całość będzie prezentowała się we wnętrzu. Dlatego warto odwiedzić sklep lub skład z płytkami ceramicznymi. Z reguły w takich miejscach możemy spotkać się ze ściankami konkretnych serii, a nawet dopasowaniem płytek ceramicznych ściennych z podłogowymi. Równie pomocny jest internet i sklepy internetowe, które umieszczają fotografie lub wizualizacje konkretnych serii płytek we wnętrzu.