Co to jest fotografia?


Hobby, Usługi / poniedziałek, 6 lutego, 2023

Co to jest fotografia? Sceny o wysokim kontraście to koszmar fotografii — zbyt ciemne cienie i zbyt jasne światła. Dzięki technologii Active D-Lighting opracowanej przez firmę Nikon można zapisywać sceny o wysokim kontraście w aparacie. Aktywna funkcja D-Lighting firmy Nikon nie jest tak czasochłonna ani zaawansowana jak HDR, ale może poprawić jakość obrazu w podobnych sytuacjach. Jaki jest najlepszy sposób korzystania z aktywnej funkcji D-Lighting? Gdzie mogę go znaleźć w aparatach Nikon? Oto jak najlepiej wykorzystać aktywną funkcję D-Lighting firmy Nikon.

Co to jest aktywna funkcja D-Lighting firmy Nikon?

Aktywna funkcja D-Lighting to ustawienie dostępne w aparatach firmy Nikon. Koryguje cienie i światła w scenach o wysokim kontraście. Przy wysokim kontraście cienie są często zbyt ciemne, a światła zbyt jasne. Po włączeniu aktywnej funkcji D-Lighting aparat rozjaśni te cienie i przywróci kolory i szczegóły najjaśniejszym obszarom zdjęcia. Nikon twierdzi, że aktywna funkcja D-Lighting pomaga również poprawić kontrast na zdjęciach o płaskim oświetleniu i minimalnym kontraście.

Jak wyjaśnia firma Nikon, aktywna funkcja D-Lighting działa natywnie. Innymi słowy, efekt jest stosowany do różnych obszarów zdjęcia, a nie do całego obrazu. To ustawienie rozjaśnia ciemne obszary i przyciemnia jasne obszary. Jest to świetne rozwiązanie do radzenia sobie z trudnym oświetleniem, takim jak jasne światło słoneczne lub sylwetka obiektów.

Jak korzystać z aktywnej funkcji D-Lighting w aparacie Nikon?

Dokładna lokalizacja elementów sterujących aktywnej funkcji D-Lighting może się nieznacznie różnić w zależności od modelu aparatu. Jednak większość najnowszych Nikonów stosuje podobny proces, opisany poniżej. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniej opcji, zapoznaj się z instrukcją obsługi konkretnego modelu aparatu. W menu przejdź do menu przechwytywania – tego oznaczonego ikoną aparatu. Przewiń w dół, aż znajdziesz opcję Aktywna funkcja D-Lighting.

Opcja Active D-Lighting ma kilka różnych zalet. W przypadku scen o bardzo wysokim kontraście należy stosować bardzo wysokie poziomy. W przypadku scen o minimalnym kontraście użyj niskiego ustawienia. Ustawienia Normalne lub Wysokie są odpowiednie dla obrazów o średnim kontraście. Użyj opcji Automatycznie, jeśli nie chcesz przełączać ustawień w zależności od różnych poziomów kontrastu zdjęcia. Przy tym ustawieniu aparat wybiera ilość funkcji D-Lighting, która ma być używana. Kliknij OK w ustawieniach, aby wybrać i zastosować wybrane opcje. Następnie kontynuuj robienie zdjęć w zwykły sposób.

Funkcja aparatu

Co to jest fotografia?
Co to jest fotografia?

Jeśli nie masz pewności, czy korzystać z aktywnej funkcji D-Lighting, firma Nikon ma coś do zaoferowania. Aparat pozwala na zapisanie jednego zdjęcia z tym ustawieniem i drugiego bez niego. Jest to przydatne, gdy próbujesz skonfigurować urządzenie po raz pierwszy lub gdy nie masz czasu na włączanie i wyłączanie. Jednak w rezultacie masz dwa razy więcej plików, co oczywiście oznacza dwa razy szybsze wykorzystanie miejsca na karcie pamięci.

Aktywna funkcja D-Lighting działa lepiej niż funkcja D-Lighting zastosowana po wykonaniu zdjęcia. Jednak funkcja D-Lighting jest nadal przydatna. Znajdź obraz, który chcesz dostosować w odtwarzaniu z aparatu. Dotknij ikony „i”, a następnie wybierz opcję Retusz, aby uzyskać pożądany wygląd. Na ekranie możesz teraz użyć klawiszy strzałek, aby wybrać poziom D-Lighting, który chcesz zastosować, od wysokiego do niskiego. Większość aparatów wyświetla na ekranie porównanie przed i po, co pozwala na podjęcie najlepszej decyzji dotyczącej zdjęcia. Kliknij OK lub zagraj, kiedy skończysz, aby wrócić bez wprowadzania zmian. Sceny o wysokim kontraście są trudne w obsłudze.

Na szczęście aktywna funkcja D-Lighting firmy Nikon pomaga zachować niektóre szczegóły w najjaśniejszych i najciemniejszych obszarach zdjęcia. Aktywna funkcja D-Lighting jest przydatna w większości sytuacji, ale fotografowie pracujący z plikami RAW będą chcieli jedynie wyłączyć to ustawienie. Jeśli nie masz pewności, dobrym sposobem na przetestowanie tej funkcji jest użycie nawiasów ADL.

Wnioski

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w robieniu zdjęć. Kontrast między ciemnymi i jasnymi obszarami może być bardzo duży. Często powoduje to utratę wielu szczegółów obrazu. Może się to zdarzyć zwłaszcza podczas fotografowania w miejscach, w których występują silne wyładowania atmosferyczne. Dlatego wiele aparatów posiada funkcje optymalizujące kontrast takich zdjęć. Aktywna funkcja D-Lighting podkreśla te szczegóły w cieniach i światłach oraz zapewnia ich dobrą widoczność na zdjęciach. Ta funkcja może działać automatycznie, samodzielnie lub ręcznie w celu wykrywania warunków oświetlenia.

Niektóre aparaty potrafią nawet zrobić dwa zdjęcia, jedno z aktywną funkcją D-Lighting, a drugie bez niej. Aktywna funkcja D-Lighting jest stosowana natychmiast po wykonaniu zdjęcia. Tylko te części obrazu, które ucierpiałyby na utracie szczegółów, są przetwarzane przez optymalizację. Z tego powodu zdjęcia zrobione z włączoną aktywną funkcją D-Lighting nadal wykazują naturalny kontrast między jasnymi i ciemnymi częściami bez utraty szczegółów na zdjęciu.