Domy drewniane na ile lat?


Budownictwo / wtorek, 6 lipca, 2021

Domy drewniane na ile lat? Budowa domów drewnianych to świetna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Wzrost popularności drewna wynika z kilku powodów. Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala szybciej osiągnąć wymarzony dom. Bywa również rozwiązaniem tańszym. Wbrew pozorom budowa domów z drewna może być trwałą i opłacalną inwestycją, a także świetnym pomysłem na biznes. Czym charakteryzują się budynki drewniane? Jak długo można je bezpiecznie użytkować? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jaka jest historia drewnianych domów?

Wiele osób sądzi, że budynki drewniane są mało trwałe. Czy to prawda? Historycy twierdzą, że taki pogląd wziął się z XX wieku, kiedy budynki drewniane były jedynym, możliwym rozwiązaniem architektonicznym. Inne materiały nie istniały, w związku z tym powstawały wyłącznie budynki drewniane. Niestety budowniczowie nie dbali o jakość swoich projektów, co przekładało się na słabą trwałość budowli. Współczesny dom z drewna klejonego trudno zatem porównać z tamtejszymi budynkami. Domy z drewna klejonego są nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale także bardzo estetyczne. Nie wszystkie stare budynki drewniane były jednak nietrwałe. Najlepszym tego dowodem są zachowane obiekty, które obecnie stanowią muzea i chętnie odwiedzane atrakcje turystyczne. Ich obecny kształt i wygląd zależy jednak w dużej mierze od pracy konserwatorów zabytków.

Zobacz koniecznie oferty:

Jak wyglądają zabytkowe budynki drewniane?

Historia i architektura zna wiele przykładów budynków drewnianych, które zachowały się aż do czasów współczesnych. Jednym z takich przykładów jest  japońska Świątynia Rozkwitu Prawa, która powstała w 607 roku. Dzięki pracom konserwatorskim jest dzisiaj dostępna do zwiedzania. Wśród perełek architektury drewnianej są także chaty rybackie położone na terenie Wysp Owczych. Specjaliści wskazują, że mogły powstać w XI w. Kolejnym takim przykładem jest cerkiew Przemienienia Pańskiego, która znajduje się na wyspie Kiży w Rosji. Nie zawiera żadnych metalowych elementów. Cerkiew została zbudowana w 1714 roku. Jej wysokość to 37 metrów, a waga ponad 600 ton. Do jej budowy zużyto około 2 500 drewnianych bali. Wymienione wyżej perły architektury to zaledwie ułamek spośród zachowanych przez lata budynków drewnianych. Wiele z nich nie wytrzymało działań wojennych, a także klęsk naturalnych. Największym zagrożeniem dla drewna są oczywiście pożary, ale również ulewy i związane z nimi powodzie i podtopienia. Przykładem architektury drewnianej są również chaty góralskie. Zastosowanie drewna w budownictwie góralskim wynika z jego szerokiej dostępności w tamtym obszarze. Sprawdza się również w tych warunkach ze względu na swoje właściwości. Drewno jest przecież odporne na działanie wielu czynników atmosferycznych. Odpowiednio zaimpregnowane – również wody.

Czy budowa domów z bali jest opłacalna?

Domy drewniane na ile lat?
Domy drewniane na ile lat?

Choć opinie na temat budowy domów z drewna są różne, to przykłady architektoniczne jasno wskazują, że może to być materiał trwały. Dodatkowo na korzyść drewna przemawia rozwój technologiczny, który pozwala wykorzystać wszystkie jego pozytywne właściwości i ograniczyć słabe strony. Warto zatem w tym miejscu omówić dom hbe. Wyróżnia się głównie doskonałą trwałością. Co więcej, technologia hbe może okazać się dużo tańsza niż tradycyjna. Kwestie finansowe dla wielu osób nadrzędne. Ponadto dokładnie wykonana konstrukcja wieńcowa nie potrzebuje wzmacniania termoizolacją, co prowadzi do kolejnych oszczędności. Dzieje się tak, ponieważ drewno posiada doskonałe właściwości izolujące. Decydując się na jego wykorzystanie w budowie domu, można także pominąć tynki wewnętrzne oraz elewację. Ciekawe jest również to, że niektóre wyniki badań wskazują, że przebywanie w drewnianym domu może powodować korzystny efekt zdrowotny.  To jednak nie jedyne zalety. 

Warto podkreślić, że budowa drewnianego domu to przede wszystkim oszczędność czasu. Ogranicza także zużycie chemii budowlanej i akcesoriów, które są niezbędne w tradycyjnym budownictwie. Tym samym wpisuje się w trend ekologicznego podejścia do życia. Samo drewno, jak materiał w pełni naturalny, również przeżywa swój renesans. Obserwuje się zwiększone zainteresowanie naturalnymi dodatkami, materiałami i produktami.

Jaka jest żywotność domu drewnianego?

Wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w dom drewniany jest opłacana. A jeśli tak, to jaka jest żywotność budynku. Sugerując się doniesieniami z innych krajów, można jednoznacznie stwierdzić, że tak. Domy skandynawskie użytkowane są nawet przez ponad sto lat. Zasługą tego jest jednak używanie wysokiej jakości tworzyw. Po drugie właściwe impregnowanie drewna, które staje się wtedy odporne na działanie czynników zewnętrznych. Na koniec pozostaje termoizolacja budynku i regularne naprawy i konserwacja. 

Podsumowując, domy drewniane to kolejna moda w budownictwie, która budzi wiele kontrowersji. Okazuje się jednak, że dbając o jakość materiałów i solidne wykonanie, takie domy można użytkować bezpiecznie przez długie lata. Co więcej, są to budynki komfortowe i wygodne, które dają wyjątkowy klimat.