Druk offsetowy – co go wyróżnia i czym się różni od druku cyfrowego?


Marketing i reklama, Usługi / wtorek, 15 grudnia, 2020

Druk offsetowy oraz druk cyfrowy to pojęcia, o których niewiele się mówi, a osoby bez doświadczenia poligraficznego nie potrafią ich opisać. Zdecydowana większość osób ma problemy ze wskazaniem różnić pomiędzy obydwiema metodami druku. W niniejszym artykule przedstawiamy różnice pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetem. Omawiamy także szerzej druk offsetowy oraz wymieniamy jego wszelkie zalety oraz wady. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury i poznania więcej na temat offsetu oraz druku cyfrowego.

Druk offsetowy – czym się charakteryzuje?

Druk offsetowy to technika druku płaskiego. Metoda ta charakteryzuje się tym, że poszczególne elementy matrycy drukarki offsetowej są umieszczone na takim samym poziomie. W związku z tym druk offsetowy wykorzystuje zjawisko wzajemnego odpychania się czynników niedrukujących oraz drukujących. Umożliwia to realizację wydruków tanio oraz szybko, zwłaszcza jest to opłacalne w przypadku sporej ilości odbitek. Matryca, która jest wykorzystywana w druku offsetowym, wykonana jest z cienkiego aluminium. Zakłada się ją na cylinder i przekazuje ona obraz projektu na bęben, który jest pokryty gumą. Z bębna obraz nanosi się na podłoże np. papier kredowy. Brzmi skomplikowanie, prawda? Druk offsetowy umożliwia szybką i tanią realizację projektów na dowolnych materiałach. Nadruk offsetowy jest utrwalany za pomocą dociśnięcia stalowym cylindrem. Warto znać druk offsetowy, zwłaszcza jeśli drukowane są duże nakłady. Jeżeli zależy nam intensywnych kolorach, to jest to najlepszy wybór – specjalne farby stosowane w offsecie są maziste, wyraziste oraz olejowe. W związku z tym nadruki offsetowe są również bardzo dokładne. Jest to polecana metoda przede wszystkim do wydruków plakatów, ulotek, książek, map czy katalogów.

Zalety oraz wady druku offsetowego

Wrocław-druk-lateksowyDruk offsetowy jest stosowany przez wiele drukarni. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to uniwersalna metoda. Posiada ona wiele zalet. Najważniejszą z nich jest fakt, iż umożliwia zastosowanie wielu rodzajów materiałów, w zależności od wymagań klienta. Oprócz tego taki druk gwarantuje wysoką trwałość, z czym wiąże się możliwość poddania uszlachetnieniu zadrukowanego papieru. Kolejną zaletą jest fakt, że druk offsetowy jest zaliczany do jednej z najbardziej korzystnej finansowo metody drukowania, w szczególności w przypadku dużych nakładów. Właśnie z tego względu jest to metoda polecana do druku materiałów promocyjnych. Oprócz tego druk offsetowy umożliwia wydruk w wielu kolorach – nie tylko podstawowych, ale także dodatkowych. Druk offsetowy ma też wady, tak jak każdy rodzaj druku. Przede wszystkim metoda nie opłaca się zbytnio w przypadku niskich nakładów. Nie ma także możliwości realizowania wydruków personalizowanych, a do przeprowadzenia tej metody jest konieczne przygotowanie formy drukarskiej, przez co czas przygotowania nadruku jest wydłużony.

Druk cyfrowy – co to takiego?

Druk cyfrowy jest zaliczany do jednej z najbardziej popularnych metod druku, które można znaleźć w drukarniach internetowych oraz stacjonarnych. To metoda druku wykonywana z użyciem elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Urządzenie tego typu tworzy wydruk w oparciu o dane przesłane bezpośrednio z komputera. Jest zatem możliwa pewnego rodzaju dowolność odnośnie różnorakich projektów. Projekty przeznaczone do druku mogą być przynoszone do drukarni stacjonarnych na jakimkolwiek nośniku cyfrowym. Druk cyfrowy umożliwia wydruki wizytówek czy innych produktów tanio i szybko. Proces realizacji nadruków tą metodą jest bardzo podobny do druku laserowego. Jednakże jest on o wiele lepszej jakości, a także jest wykonywany o wiele szybciej. Podstawowe zalety druku cyfrowego to przede wszystkim druk ulotek bardzo szybko i od ręki. Druk offsetowy w przeciwieństwie do cyfrowego wymaga natomiast specjalnie wykonywanych projektów matryc. Każda z metod druku, zarówno offsetowa jak i cyfrowa, posiada swoich zwolenników. Jakość wydruków cyfrowych jest porównywalnie dobra do wydruków offsetowych. W dzisiejszych czasach w pracach introligatorskich ciężko jest czasami odróżnić rodzaj zastosowanej metody druku.

Polecamy uwadze:

Druk offsetowy a druk cyfrowy

Chcąc porównać druk offsetowy do druku cyfrowego, możemy wymienić kilka istotnych różnić. Druk offsetowy jest przede wszystkim stosowany do dużych nakładów, natomiast cyfrowy – do nakładów niskich. Niewielkie nakłady w przypadku druku offsetowego byłyby przede wszystkim bardzo kosztowne w związku z długim procesem przygotowywania do druku. Dlatego też chcąc wydrukować niewielkie ilości lepiej zdecydować się na druk cyfrowy, a przy większych zleceniach lepiej wybrać druk offsetowy. Druk cyfrowy pozwala na personalizowanie poszczególnych wydruków, np. wizytówek czy zaproszeń – jest możliwe zatem umieszczenie różnych danych na każdym osobnym wydruku. W przypadku offsetu nie jest to możliwe. Jednakże, druk offsetowy wiąże się z wyższą jakością niż druk cyfrowy. Druk cyfrowy ulega jednak ciągłemu rozwojowi i ulepszeniom, o czym warto wspomnieć.