Studia podyplomowe cieszą się dość sporym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż nie trwają one zbyt długo. Zwykle poświęcenie jednego lub dwóch lat, umożliwia wzbogacenie swojej wiedzy o nową specjalizację. Mimo wszystko podjęcie tego rodzaju studiów, wiążę się z poniesieniem kosztów, które w przypadku niektórych kierunków, mogą być bardzo wysokie. Czy w takim razie warto skorzystać z oferty studiów podyplomowych?
Zdobywanie nowych doświadczeń
Mówi się, że zdobywanie nowej wiedzy to zawsze bardzo dobra inwestycja w samego siebie. Oczywiście każdy liczy, że tego rodzaju inwestycja zwróci się w przyszłości. Dlatego właśnie w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad celem, który przyświeca podjęciu decyzji o zapisaniu się na studia podyplomowe. Najczęściej jest to uwarunkowane pracą zawodową. Być może kierunek przyda się do uzyskania awansu lub stanie się elementem, który umożliwi ubieganie się o podwyżkę. Jeśli ktoś myśli o zmianie obecnej pracy, wówczas studia mogą być szansą na dokonanie przekwalifikowania zawodowego. Oprócz względów typowo pracowniczych, część osób kieruje się również innymi pobudkami. Wybór kierunku studiów może być podyktowany także zainteresowaniami konkretnej osoby. Studia stanowią wówczas również element samorealizacji, rozwijania hobby i mogą stanowić pewnego rodzaju odskocznie od pracy i codziennej rutyny.
Czas na decyzję
Po analizie wszelkich za i przeciw oraz pozytywnej decyzji o samym fakcie podjęcia nauki, należy również dobrze zastanowić się nad wyborem kierunku i samej uczelni. Kierować można się zróżnicowanymi kryteriami. Dla jednych będzie to prestiż uczelni, który stanowi poniekąd gwarancję wysokiego poziomu przekazywanej wiedzy. Jest również grupa ludzi, której zależy przede wszystkim na poszerzeniu swoich kontaktów biznesowych. Studia podyplomowe, szczególnie na uczelniach prywatnych, posiadają dużą liczbę wykładowców, którzy często są prezesami różnych firm. Dla takich osób wybór uczelni prywatnej, może być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.
Dokonując wyboru, dobrze również skonsultować to z osobami, które już ukończyły studia na danej uczelni. Ich zdanie może być cenna wskazówką. Również internet może być dobrym źródłem potrzebnych informacji. Warto zaglądać przede wszystkim na różnego rodzaju fora internetowe, poświęcone edukacji. Można tam znaleźć sporą liczbę opinii, na temat poszczególnych uczelni oraz kierunków, które można na nich podjąć.
Wybór może być również uzależniony od posiadanego budżetu. Niestety studia podyplomowe na niektórych kierunkach potrafią być naprawdę drogie. Nie warto jednak kierować się wyłącznie ceną i za każdym razem wybierać najtańszą ofertę. Oznaczać to może bowiem znacznie niższy poziom nauczania, jak również naszych umiejętności po zakończeniu edukacji. Jeżeli cena stanowi w tym momencie barierę nie do przejścia, lepszym rozwiązaniem może okazać się odłożenie podjęcia nauki w czasie. Oferta jest bowiem bardzo szeroka, a studia podjąć można w każdym roku. Lepiej zatem odłożyć w tym czasie większą ilość środków finansowych i skorzystać z oferty uczelni, o której naprawdę marzymy.
Jeśli pracujemy na etacie, możemy również postarać się o sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych lub przynajmniej pokryciu ich części przez pracodawcę. Często pracodawcy przychylnie patrzą na chęć samodoskonalenia się pracownika. Szczególnie jeśli będzie miało to bezpośrednie przełożenie na zajmowanym stanowisku pracy. Należy jednak pamiętać, iż może pojawić się ze strony pracodawcy propozycja zawarcia umowy lojalnościowej. Zawiera ona w sobie zobowiązanie mówiące o tym, że po sfinansowaniu studiów, pracownik będzie zobowiązany do świadczenia pracy na rzecz tego samego pracodawcy przez określoną liczbę lat. Osoby, które nie mają zamiaru wiązać zbyt długiej przyszłości zawodowej z obecnym pracodawcą, muszą na tego typu umowy bardzo uważać.
Można również za darmo
Studia podyplomowe mogą również występować w bezpłatnej formie. Dotyczy to przede wszystkim takich, które zostały sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Często bezpłatne studia finansują również urzędy pracy. Przeznaczone są one dla osób bezrobotnych. Dodatkowo jeśli osoba bezrobotna podejmie naukę na tego rodzaju studiach, będzie mogła otrzymywać również stypendium. To niewielkie świadczenie może być dodatkową motywacją do podjęcia nauki.
Podjęcie nauki na studiach podyplomowych z pewnością niesie ze sobą wiele korzyści. Można na nich zarówno zdobyć wiedzę w wąskiej specjalności, co pozwoli nam rozwinąć własne umiejętności na zajmowanym już stanowisku. Można także zdecydować się na zupełnie nowy kierunek, który da możliwość przebranżowienia się i spróbowania własnych sił w innej, być może bardziej perspektywicznej niż obecna branży. Inwestowanie w edukację zwykle przynosi pozytywne efekty, jednak nad konkretnym wyborem należy się bardzo dobrze zastanowić. Nikt nie chciałby bowiem znaleźć się w sytuacji, w której po zakończeniu nauki zostanie mu jedynie dyplom.