Przewodnik turystyczny – jak założyć działalność gospodarczą?


Praca, Turystyka / czwartek, 2 grudnia, 2021

Przewodnik turystyczny – jak założyć działalność gospodarczą? Decydując się na wykonywanie zawodu przewodnika turystycznego można poszukać stałego zatrudnienia w biurze lub organizacji turystycznej. Co, jeśli jednak preferuje się pracę na własny rachunek? Prowadzenie działalności gospodarczej będzie w tej sytuacji idealnym rozwiązaniem. O tym, jak to zrobić i dlaczego warto skorzystać z takiej możliwości, dowiesz się w poniższym artykule.

Firma zamiast pracy na etacie – korzyści

Praca na etacie może wydawać się bezpieczniejszym rozwiązaniem dla osób, które stawiają pierwsze kroki w zawodzie przewodnika turystycznego. Trzeba jednak zauważyć, że ścieżka kariery oraz możliwości rozwoju są tu dość mocno ograniczone. Stałe zatrudnienie może dawać stabilizację oraz spokój, ale to co jedne osoby odbierają jako zalety, inne mogą oceniać negatywnie, a dokładniej:

  • wykonywanie wciąż tych samych obowiązków – monotonia
  • brak możliwości decydowania o godzinach i dniach pracy
  • konieczność dostosowania się do pracodawcy, jego wymagań oraz sposobu pracy
  • ograniczone możliwości awansu zawodowego lub podwyżki pensji.

Własna działalność gospodarcza pozwala zaś na rozwinięcie skrzydeł oraz poprowadzenie kariery w dowolnym, wybranym przed siebie kierunku. Samodzielne podejmowanie decyzji, planowanie działań marketingowych oraz rozkładu obowiązków, daje poczucie wolności. Prowadząc prężnie działającą firmę można też liczyć na wyższe zarobki, które zależą tylko od własnych umiejętności i zaangażowania.

Przewodnik turystyczny – formy działalności gospodarcza

Jak założyć działalność gospodarczą jako przewodnik turystyczny? W pierwszej kolejności należy zdecydować o tym, jaką ma mieć formę. W tym przypadku dopuszczalne są wszystkie formy działalności, poza spółką partnerską. A dokładniej:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza
  • spółka jawna
  • spółka akcyjna
  • spółka komandytowa
  • spółka komandytowo-akcyjna
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Założenie takiej działalności jest bardzo proste. Wystarczy tylko pamiętać, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej należy zgłosić w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), zaś spółki w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Konieczne jest też dostarczenie odpowiednich formularzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego. Najłatwiej zaś będzie nawiązać współpracę z biurem księgowo-rachunkowym, które (po podpisaniu odpowiednich pełnomocnictw) zajmie się wszelkimi formalnościami. Niezbędne jest również określenie numeru PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Dla przewodników turystycznych wynosi on:

  • 79.90A – działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych

lub:

  • 93.19.Z – pozostała działalność związana ze sportem (dla przewodników górskich).

Składki ZUS i dostępne formy opodatkowania

Przewodnik turystyczny - jak założyć działalność gospodarczą?
Przewodnik turystyczny – jak założyć działalność gospodarczą?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana do rozliczania się z Urzędem Skarbowym oraz comiesięcznego opłacania składek ZUS (swoich oraz pracowników). W przypadku rozliczeń z Urzędem Skarbowym, konieczne jest również wybranie formy opodatkowania. Dostępne są tu wszystkie formy opodatkowania, poza kartą podatkową, czyli:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych (podatek wynosi 18 proc. dochodu jeśli nie przekroczy on 85 528 zł, w innym przypadku 32 proc. od nadwyżki, możliwość skorzystania z ulg)
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (wysokość podatku zależy od wysokości przychodów, ryczałt wynosi 17 proc. dochodu)
  • podatek liniowy (korzystny dla osób, które osiągają wysokie dochody, stały podatek wynosi 19 proc., nie można korzystać z ulg oraz rozliczać kwoty wolnej od podatku).

Wybierając formę opodatkowania, najlepiej wcześniej przekalkulować swoje koszty i możliwe dochody oraz przeanalizować, która będzie najbardziej opłacalna. Jeśli osiągane dochody mają być wysokie, warto także zarejestrować się jako czynny podatnik VAT (możliwość odliczenia kosztów na podstawie faktur) oraz kupić kasę fiskalną. Korzystne będzie również założenie rachunku firmowego (może być powiązane z kontem osobistym), co znacznie ułatwi rozliczenia oraz płatności.

Poznaj koniecznie:

Marketing i reklama – jak osiągnąć sukces w zawodzie?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia działań marketingowych, dzięki którym zwiększa się szanse firmy na osiągnięcie sukcesu. Ich celem jest poinformowanie klientów o swojej działalności oraz zachęcenie do skorzystania z oferowanych usług. Co należy zrobić w przypadku przewodnika turystycznego?

      • założenie strony internetowej
      • założenie kont na portalach społecznościowych, stałe ich aktualizowanie
      • zainwestowanie środków na reklamę w Internecie i prasie
      • stałe publikowanie ogłoszeń w portalach ogłoszeniowych
      • nawiązanie współpracy z firmami, które mogą pomóc w pozyskiwaniu klientów, takich jak: hotele, restauracje, apartamentowce, większe przedsiębiorstwa
      • nawiązanie współpracy z lokalnymi urzędami oraz organizacjami turystycznymi

Warto także wyposażyć się w wizytówki, broszury reklamowe, cenniki oraz katalog usług. Należy również pamiętać, że pierwsze kroki w działalności na własny rachunek mogą wydawać się trudne i skomplikowane, jednak z czasem może się okazać, że była to najlepsza decyzja w życiu.