Pielęgnacja twarzy – jak stosować witaminę A w kroplach?


Zdrowie, Uroda / wtorek, 13 kwietnia, 2021

Pielęgnacja twarzy – jak stosować witaminę A w kroplach? Witamina A odpowiada za wiele procesów istotnych w funkcjonowaniu naszego organizmu. Wzmacnia układ immunologiczny, pomaga zwiększyć odporność oraz poprawia widzenie. Witamina ta jest także niezwykle istotna w pielęgnacji. Co jest tego przyczyną? Otóż pomaga ona poprawić wygląd i kondycję skóry. Spotykana jest w wielu produktach kosmetycznych jednak często pod inną nazwą.

Retinol, bo tak nazywana jest witamina A, jest rozpuszczalny w tłuszczach, a zatem odkładany w tkance tłuszczowej – przez co rzadko kiedy występuje jego niedobór w organizmie. Główną rolą tej witaminy jest uczestniczenie w syntezie białek oraz w przemianach tłuszczy. Poza tym witamina A poprawia zdolność naprawy komórek, a także przyczynia się do prawidłowego przebiegu procesów związanych ze wzrostem.

Retinol stosowany w odpowiednich ilościach pozwala przyspieszyć odnowę naskórka oraz wzmocnić jego funkcje ochronne. Może także pomóc w walce z trądzikiem oraz zlikwidować niewielkie zmarszczki i drobne przebarwienia po niedoskonałościach. Jaką formę witaminy A  https://ukryteterapie.pl/ wybrać? Czy krople to dobra decyzja? Jeżeli tak, to jak je prawidłowo stosować?

Jak działa witamina A?

Witamina A to jeden z najskuteczniejszych składników preparatów przeciwstarzeniowych. Dzięki temu składnikowi skóra staje się bardziej wygładzona, napięta i elastyczna, a przebarwienia są mniej widoczne. Retinol powoduje nasilenie wytwarzania się włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność tkanki łączącej oraz powoduje wzrost liczby fibroblastów. Różnego rodzaju kosmetyki, posiadające w składzie witaminę A, pomagają zregenerować przesuszony naskórek, zmniejszyć powstające zrogowacenia, złagodzić stany zapalne oraz zapobiec uszkodzeniom wywołanym przez promieniowanie słoneczne.

Należy jednak pamiętać, że podczas stosowania retinolu konieczne jest używanie kremu z filtrem. Pochodne kwasu witaminy A znajdują zastosowanie w leczeniu problemów dermatologicznych – takich jak np. trądzik, łuszczyca czy też atopowe zapalenie skóry. Leczenie takie wymaga jednak ścisłego nadzoru lekarza i nie jest dozwolone w przypadku kobiet ciężarnych. W jaki sposób najlepiej stosować witaminę A na skórę twarzy? Skorzystać możemy zarówno z kuracji zewnętrznej, jak i wewnętrznej. W aptekach i drogeriach najczęściej znajdziemy kremy i maści, które pomagają przyspieszyć regenerację skóry, a także chronią ją przed szkodliwym działaniem różnych warunków atmosferycznych.

Witamina A w kosmetykach

Pielęgnacja twarzy - jak stosować witaminę A w kroplach?
Pielęgnacja twarzy – jak stosować witaminę A w kroplach?

Wiele produktów przeznaczonych do użytku zewnętrznego zawiera w swoim składzie retinol. Kremy i maści z witaminą A polecane są głównie przy nadmiernym rogowaceniu naskórka, w przypadku odmrożenia, oparzenia słonecznego oraz przy występowaniu problemów skórnych. Preparaty takie pomagają przyspieszyć gojenie się ran oraz wpływają regenerująco na suchą i łuszczącą się skórę.

Niedobór witaminy A wpływa bardzo niekorzystnie na kondycję skóry, gdyż przyczynia się do zmniejszenia jej bariery ochronnej. Z tego powodu w każdej domowej apteczce powinna znajdować się maść ochronna z witaminą A. Maść taka doskonale sprawdza się przy łagodzeniu stanów zapalnych, sprzyja regeneracji naskórka oraz chroni przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Pomaga ona zapobiegać uszkodzeniu naskórka, a jeśli do niego dojdzie znacznie przyspiesza procesy regeneracji. W kosmetyce szerokie zastosowanie znajduje także beta karoten https://ukryteterapie.pl/kategoria/witamina-A, jest on odpowiedzialny za ochronę skóry przed uszkodzeniem wywołanym UVA. Czy warto przyjmować witaminę A w tabletkach jako suplement diety https://ukryteterapie.pl/kategoria/pozostale-suplementy? Jeśli jest taka potrzeba może być ona stosowana w tej formie.

Najczęściej suplementację wykorzystuje się do uzupełnienia niedoborów w organizmie oraz w zapobieganiu i leczeniu pojawiających się chorób skóry. Należy jednak pamiętać, że nadmiar tej witaminy może również wpływać niekorzystnie na organizm. Badania potwierdziły, że kuracja witaminą A – przyjmowaną w dawkach 15-21 mg dziennie, przez okres 12 miesięcy, jest całkowicie bezpieczna i rekomendowana w profilaktyce nowotworów skóry.

Witamina A w kroplach – jak stosować?

Dostępne w aptekach i drogeriach produkty zawierające w swoim składzie witaminę A są coraz częściej wybierane przez konsumentów, szczególnie te do pielęgnacji twarzy. Na przykład maść do nosa zawierająca witaminę A często służy jako krem pod oczy, który pomoże uniknąć niechcianych zmarszczek. Oprócz kremów i maści na rynku kupić możemy także krople zawierające witaminę A – można dodawać je do posiadanych już kosmetyków lub używać jako skoncentrowanego serum przeciwstarzeniowego – nanosząc bezpośrednio na twarz.

Aby wzmocnić efekt pielęgnacji skóry retinolem można także spróbować suplementacji tą witaminą. Dawka, która powinna być przyjmowana to 15-21 mg dziennie – stosowana przez okres maksymalnie 12 miesięcy. Dobroczynne działanie retinolu, przyczyniające się do wygładzania drobnych zmarszczek i zapobiegjące powstawaniu nowych, potwierdzone zostało przez specjalistyczne badania – dlatego jego stosowanie w pielęgnacji twarzy stało się tak powszechne i często wybierane.