Jak ozdobić płytki ceramiczne?


Wnętrza / piątek, 22 stycznia, 2021

Płytki ceramiczne to jedna z najbardziej trwałych dekoracji mieszkaniowych, które często przez wiele lat niezmienne zdobią wnętrze. Rzeczywiście – stosunkowo trudno je skuć i zamienić na inne. Nie są to zasłonki lub doniczki! Jeśli jednak masz ochotę odmienić wygląd swojej łazienki lub kuchni, nic straconego. Chcesz zabawić się w domowego dekoratora kafelków? Do dzieła!

W jaki sposób można ozdobić płytki ceramiczne?

Czy wiedziałeś, że możesz po prostu pomalować swoje płytki ceramiczne? Tak, jest to możliwe! W tym celu wykorzystuje się specjalne farby do takich powierzchni, dzięki którym malowanie będzie proste – i w ogóle możliwe. Jednocześnie Ty zapewnisz swojemu dziełu długą żywotność. Zanim przystąpisz do dekorowania, sięgnij po wybrane kolory farb. Być może wolisz postawić na czerń i wykonać delikatne zdobienia. Tak naprawdę tylko od Ciebie zależy, gdzie poniesie Cię Twoja fantazja. Chcesz zupełnie odmienić aranżację pomieszczenia? Kup kilka barw i zrealizuj swoje twórcze marzenia.

Przygotowanie płytek przed ozdabianiem

Aby Twoje dekorowanie było efektywne i efektowne, przed przystąpieniem do działania odpowiednio przygotuj nawierzchnię. Płytki ceramiczne poddaj dokładnemu myciu i ewentualnemu odkamienianiu lub odgrzybianiu. Być może będziesz musiał użyć specjalnych detergentów, które poradzą sobie z tak uciążliwymi osadami. Warto to zrobić od razu – po pierwsze, ze względu na większą trwałość wzoru, po drugie – na estetykę. Uwzględnij też możliwość tymczasowego pozbycia się wszystkich przeszkadzających przedmiotów. Przede wszystkim odsuń wieszaki na ręczniki, kosze na pranie i pojemniki, które mogą ulec zachlapaniu. Warto też rozważyć odkręcenie wszelkich mebli, uchwytów, luster i innych akcesoriów, które wiszą na powierzchni płytek. Przed przystąpieniem do dzieła upewnij się, że jest ona zupełnie sucha.

Zobacz koniecznie:

Malowanie przy użyciu szablonów

Wiesz już, że tego chcesz, ale nadal nie wiesz, jak ozdobić płytki ceramiczne? Czujesz, że brakuje Ci pomysłowości lub talentu? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ułatwienie sobie sprawy. Na rynku dostępne są gotowe szablony, które pozwolą Ci na stworzenie jednakowych wzorów na powierzchni. Zwykle nadają się do wielokrotnego użytku, w ten sposób możesz wykorzystać je ponownie. Zachwycisz się malowidłami możliwymi do uzyskania w ten sposób. Mogą to być kwiaty, wzory geometryczne, mandale – niezliczone ilości dekorów.

A może wolisz samodzielnie stworzyć szablon do zdobienia płytek? Po pierwsze, zaoszczędzisz pieniądze wydane na zakup gotowca, po drugie – będziesz miał jeszcze większą satysfakcję z procesu twórczego. Tak naprawdę możesz zainspirować się gotowymi produktami – chodzi tu przede wszystkim o ulubiony deseń. W tym celu sięgnij po kawałek tektury lub sztywnej folii. Narysuj na niej wzór – aby był perfekcyjny, możesz skorzystać z wcześniej wydrukowanej grafiki. Wytnij go dobrymi nożyczkami, a przy prostych odcinkach skorzystaj z nożyka introligatorskiego (nazywanego też nożem do tapet). Pamiętaj, by podczas rysowania wzoru na przyszłym szablonie pozostawić odpowiednią odległość od krawędzi. Dzięki temu nie pobrudzisz płytek ceramicznych wokół niego, gdy będziesz nakładać farbę.

Masz już szablon i farby? Gotowy na malowanie? W zależności od szczegółowości wzoru, mogą Ci się przydać różne przybory malarskie. Największe powierzchnie pokryjesz gąbką lub wałkiem. Mniejsze, zwłaszcza z uwzględnieniem drobnych elementów, pomaluj pędzelkiem. Każda z farb będzie prawdopodobnie wymagała dwukrotnego malowania – zapoznaj się z informacją na opakowaniu. Podczas nabierania farby uważaj na to, by na pędzlu lub gąbce nie znalazło się jej zbyt wiele. Nadmierna ilość (lub zbyt rzadka farba) może dostać się pod szablon – jednak to nadal nie koniec świata. W takiej sytuacji zdejmij szablon po krótkim czasie, gdy farba częściowo wyschnie. Możesz wtedy usunąć ją mokrą gąbką czy też ściereczką. Ponieważ jednak farba może zaschnąć całkowicie, nie zwlekaj z tym działaniem zbyt długo! Wtedy pozostanie Ci skrobanie płytki ceramicznej nożem – to oczywiście zabierze Ci trochę czasu i cierpliwości.

Postaw na własną kreatywność

Wbrew temu, co myślisz o swoich twórczych zdolnościach, możesz stworzyć coś ładnego i satysfakcjonującego. A może masz więcej pewności siebie w tym zakresie lub pierwsze próby masz za sobą i chcesz sięgnąć po więcej? To opcja dla odważnych osób, które lubią niebanalne rozwiązania w swoich domach. Zdolni artyści potrafią stworzyć na płytkach ceramicznych prawdziwe dzieła sztuki. Kto powiedział, że musisz podążać za tym, co popularne? Że musisz mieć w kuchni lub łazience regularny, powtarzający się wzorek? 

Jak ozdobić płytki ceramiczne przed ich położeniem?

Możesz pomalować płytki ceramiczne na ścianie, natomiast istnieje też druga możliwość. Kup kilka jednolitych kafelków w markecie budowlanym i farbę przeznaczoną do utwardzania w wysokiej temperaturze. Nałóż wybrany motyw dekoracyjny, poczekaj na wyschnięcie, po czym włóż płytkę do piekarnika. Aby wzór dobrze się utrwalił, postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób można stworzyć ciekawy komplet kuchenny lub łazienkowy – ten sam dekor możesz nanieść np. na kubek ceramiczny.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl