Gdzie mogą znaleźć zatrudnienie pracownicy z Ukrainy w Polsce?


Praca / środa, 18 września, 2019

Od kilku już lat w każdym niemal zakątku Polski możemy spotkać ludność ukraińską, która jadąc na zachód, pragnie lepszych warunków dla swoich rodzin, bo życie na Ukrainie niestety daje bardzo małe szanse na zarobek i normalne życie. Pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy/pracownicy-z-ukrainy-2/ zatrudnieni są w każdym niemal sektorze, możemy spotkać ich w większych i mniejszych miastach. Pracodawcy w Polsce zatrudniają Ukraińców, gdyż są to ludzie gotowi i chętni do pracy, wykonują ją najlepiej, jak tylko to możliwe, są pracowici, zaangażowani, a do tego w kwestii finansowej zdecydowanie bardziej opłaca się zatrudnić Ukraińca, niż Polaka. Nie bez powodów więc dziś, gdziekolwiek byśmy nie poszli, wszędzie widzimy osoby z Ukrainy, które u nas właśnie pracują. Oni przyjeżdżają do Polski, Polacy wyjeżdżają do Niemiec. Tak się na tym świecie porobiło, że żyjąc w swoim kraju, niestety nie jesteśmy często w stanie zarabiać tyle, by móc utrzymać rodzinę, poradzić sobie na dostatnie życie, wyjechać na wakacje. Wielu ludzi żyje niezwykle bogato i wielu też ludzi żyje w skrajnej biedzie. Często to właśnie wyjazd za granicę jest jedynym sposobem na to, by móc żyć tak, jakby się tego chciało.

Gdzie najczęściej zatrudniani są pracownicy z Ukrainy? W jakim sektorze takich osób jest najwięcej? Gdzie Ukraińcy przyjeżdżając do Polski mogą liczyć na zatrudnienie?

Pracownicy z Ukrainy w sklepach spożywczych

Bardzo wielu Ukraińców zatrudnionych jest w przemyśle spożywczym. W tym przypadku, jeśli dana osoba zna dobrze język polski, może pracować na kasie mając kontakt z klientem. Ci zaś, którzy mówią słabiej, pracują zazwyczaj przy rozkładaniu towaru, na magazynie lub przy pracach porządkowych na sklepie. Wiele więc zależy od stopnia komunikatywności. Ukraińcy są zatrudniani, ale jeśli nie potrafią się porozumieć w języku polskim, wówczas nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z klientem. W wielu sieciówkach pracują oni jednak bezpośrednio na sklepie i całkiem dobrze sobie radzą. jeśli więc poszukiwani są w danym sklepie pracownicy z Ukrainy, na pewno warto złożyć tam dokumenty, bo o zatrudnienie nie trudno. Większość osób przyjeżdżających od naszych wschodnich sąsiadów zatrudnia się w agencjach pracy i te bezpośrednio kierują takie osoby do poszczególnych sklepów. Jeśli więc Ukrainiec chce pracować w Polsce w przemyśle spożywczym, z pewnością pracę znajdzie.

Pracownicy z Ukrainy jako kurierzy

Z pewnością większość z nas zamawiających towar online, miała do czynienia z kurierami z Ukrainy. Pracują oni w większości firm kurierskich. Dlaczego takie firmy ich zatrudniają? Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze pensje dla Ukraińców są stosunkowo niskie, a dla nich zadowalające, dlatego też każdy, kto chce pracę dostać, ma taką właśnie szansę. Po drugie, Ukraińcy przyjeżdżając do Polski, chcą przede wszystkim zarobić. Dla nich najważniejsza jest jak największa ilość godzin, bo od nich zależy comiesięczna przerwa. Nie zależy im na tym, by tkwić w małym, wynajmowanym pokoju i czekać na kolejny dzień, bo pracownicy z Ukrainy są tu po to, aby pracować. Nie są więc im straszne nadgodziny, praca w weekendy, czy w święta, bo wolą oni zarobić, niż bezczynnie czekać. Po trzecie, osoby takie nie chcąc stracić pracy, a pragnąc przy tym zarobić jak najwięcej i jak najszybciej, w pełni się jej oddają, robiąc wszystko, by pracodawca ich docenił i był zadowolony z tego, jak tą pracę wykonują. 

 

Pracownicy z Ukrainy w firmach produkcyjnych

I sektorem również bardzo często wybieranym są firmy produkcyjne, a więc miejsca, w których pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/dla-pracownikow/ zatrudniani są jako operatorzy maszyn, pakowacze lub magazynierzy. W takiej pracy nie trzeba posiadać dużych znajomości, jeśli chodzi o język polski, ale bardziej liczy się doświadczenie lub chęć jego zdobycia. Jak każdy inny pracownik, taka osoba jest przeszkolona na danym stanowisku, ma okres próbny, często i osobę nad sobą, która przez pierwszy okres stoi z nią, szkoli ją i stara się wdrożyć w procedurę pracy na konkretnym stanowisku. W tej pracy również można liczyć w dużej mierze na dyspozycyjność Ukraińców. Nie straszna jest im praca na zmiany, praca w nocy, nadgodziny, praca w weekendy, czy też święta. Jeśli są potrzebni pracownicy na konkretny dzień, Ukraińcy zazwyczaj zawsze są chętni.

 

Jedni Ukraińcy przyjeżdżają do Polski na stałe. Uczą się języka, szukają pracy, znajdują mieszkanie, sprowadzają całe rodziny. Nie myślą oni o tym, aby wrócić na Ukrainę, bo życie w Polsce zdecydowanie bardziej im się podoba i odpowiada. Są i tacy, którzy przybywają tutaj na jakiś czas, aby móc zarobić pieniądze. Kiedy daną kwotę zbiorą, wracają, by za jakiś czas znowu wyjechać. Są też i tacy, którzy żyją tutaj i pracują, wysyłają pieniądze do rodziny i wracają co jakiś czas, by pobyć chwilę z najbliższymi. Jedno jest pewne – zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy jest naprawdę bardzo duże i jeśli Ukrainiec chce pracować w Polsce, niemal od razu jest w stanie pracę znaleźć.