Dysk SSD – czy warto zamontować go w laptopie? O dyskach SSD słyszy się ostatnio bardzo dużo. W większości są to pochlebne opinie. O popularności tego typu rozwiązania świadczyć może fakt, że w nowych laptopach od najbardziej topowych producentów coraz częściej ze świecą szukać tradycyjnych dysków HDD. Jeżeli zastanawiacie się, czy warto wymienić dysk w laptopie na SSD, przeczytajcie poniższy artykuł.
Dysk SSD — co to jest i czym różni się od tradycyjnych napędów?
Dysk SSD ma postać niewielkiego metalowego pudełka, którego niepozorny wygląd kryje sporo niespodzianek. Pod tajemniczym skrótem SSD znajduje się rozwinięcie: Solid State Drive, chociaż w naszym kraju dyski te zwykło się nazywać półprzewodnikowymi. Wynika to z braku elementów mechanicznych i oparciu konstrukcji na pamięciach NAND. Na tym właśnie polega główna różnica pomiędzy dyskami SSD, a tradycyjnymi HDD (Hard Disc Drive) – te drugie do przechowywania danych wykorzystują bowiem wirujące talerze magnetyczne. Czy te informacje świadczą o tym, że dyski SSD do laptopów są rozwiązaniem godnym polecenia?
Zalety dysków SSD do laptopów
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że laptop z samej swojej natury jest komputerem przenośnym. W dzisiejszych czasach pełni on funkcję urządzenia multimedialnego, które towarzyszy nam w wielu czynnościach. Często zabieramy go do pracy lub szkoły. Jedzie z nami komunikacją miejską, leży na łóżku albo na podłodze, często korzystamy z niego na wolnym powietrzu. I chociaż każdy z nas na pewno dokłada wszelkich starań, aby chronić swój sprzęt tak dobrze, jak się da, to wypadków nie da się uniknąć. Zdarza się, że torba z laptopem uderzy o kant ściany. Czasami komputer upadnie. Zdarza nam się gwałtowniej go przesunąć – to wszystko naraża delikatny talerz w dysku HDD na uszkodzenie, które może skończyć się nawet utratą wszystkich zawartych na nim danych. W tym wypadku dyski SSD do laptopów wydają się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Ze względu na brak ruchomych elementów mechanicznych, są one o wiele odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne.
Niewątpliwą, a dla niektórych wręcz najważniejszą, zaletą dysków SSD jest także ich wydajność. Jeżeli zdecydujemy się na dysk SSD do laptopa, możemy mieć pewność, że znacznie poprawi on komfort korzystania z komputera. Ten rodzaj dysku zapewnia nam nawet kilkadziesiąt razy szybszy dostęp do danych niż ma to miejsce podczas używania dysku HDD. Należy wspomnieć o tym, że pliki przechowywane na tradycyjnym dysku, zbudowanym z ruchomych części, z czasem ulegają fragmentacji, dlatego dostęp do nich wymaga coraz dłuższego czasu oczekiwania. W celu zwiększenia komfortu użytkowania komputera należy wówczas dokonać procesu defragmentacji. W przypadku dysków SSD dostęp do danych jest cały czas taki sam i nie ma potrzeby dokonywania tego typu operacji.
Podsumowując – dyski SSD zapewniają szybszą pracę laptopa i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak wstrząsy czy upadki. Ich praca jest dużo cichsza, a ponieważ nie potrzebują napędu talerzy, zużywają mniej energii niż dyski twarde.
Dlaczego dyski SSD wciąż nie są standardowym elementem komputerów?
Pomimo szerokiego zestawu bardzo pozytywnych cech, dyski SSD nadal nie wyparły całkowicie z rynku dysków twardych. Tradycyjne HDD wciąż jeszcze mają swoich zagorzałych zwolenników. Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością mają na to wpływ koszta – za dysk SSD o dużej pojemności zapłacimy wciąż dużo więcej niż za analogicznej pojemności dysk HDD.
Inną, dość istotną kwestią jest ryzyko utraty danych, które w przypadku dysku SSD wynika z ograniczonej liczby cyklu ich zapisu. W praktyce wygląda to w ten sposób, że z każdym zapisaniem jakiegoś pliku na dysku SSD zużywamy komórki jego pamięci flash, a tym samym skracamy jego życie. Dane przechowywane w pamięci dysku SSD mogą być zapisywane tylko określoną ilość razy, dlatego urządzenie to z czasem po prostu się zużywa. Ponadto odzyskanie danych z dysku SSD jest o wiele trudniejsze i wymaga specjalistycznych umiejętności. Właśnie dlatego wiele osób, szczególnie tych intensywnie użytkujących komputery i zapisujących na nich dużą ilość danych, wciąż pozostaje zwolennikami zwykłych dysków twardych.
Czy więc dyski SSD do laptopów to dobry pomysł?
Oczywiście wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz tego ,w jaki sposób i jak intensywnie korzystamy z komputera. Dyski HDD, chociaż wolniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, mają zwykle większe pojemności i mówiąc potocznie “dają znać” kiedy ich żywot dobiega końca. Dyski SSD zdecydowanie wyprzedzają je w kwestiach wydajności. Są szybsze, pracują ciszej, zużywają mniej energii i poprawiają jakość dostępu do danych.
Dysk SSD do laptopa jest doskonałym rozwiązaniem dla osoby, która korzysta ze swojego komputera w terenie, gdzie jest on narażony na wstrząsy i delikatne uderzenia. To także doskonałe rozwiązanie w momencie, kiedy bardziej zależy nam na szybkości dostępu do danych niż na ilości tych, które przechowujemy na dysku.
Dyski półprzewodnikowe stają się coraz popularniejsze, a ich ceny bardziej przystępne, dlatego możemy się spodziewać, że z czasem staną się już standardowym wyposażeniem większości laptopów.