Co powoduje alkoholizm?


Zdrowie, Usługi /

Co powoduje alkoholizm? Istnieje duża różnica między wypiciem kilku drinków z przyjaciółmi w otoczeniu towarzyskim a upijaniem się. Kiedy nawyki związane z piciem danej osoby negatywnie wpływają i sieją spustoszenie w innych obszarach jej życia, może ona potrzebować pomocy z zewnątrz w leczeniu alkoholizmu. Utrata kontroli nad ilością i częstotliwością picia, stereotypy dotyczące picia oraz kontynuacja picia bez względu na konsekwencje są kluczowymi elementami diagnozy nadużywania alkoholu. Zamknięta terapia alkoholowa pozwala odizolować uzależnionego od negatywnych wpływów środowiska zewnętrznego.

Nadużywanie alkoholu czy alkoholizm?

Chociaż istnieje różnica między alkoholizmem a nadużywaniem alkoholu, nie ma wątpliwości, że oba stany mogą negatywnie wpłynąć na osobę, jeśli problem nadal się rozwija. W przypadku alkoholizmu osoba doświadcza podobnych negatywnych skutków w swoim życiu z powodu uzależnienia. Alkoholizm oznacza jednak, że osoba jest uzależniona od picia i jeśli przestanie pić, oprócz kaca wystąpią fizjologiczne skutki uboczne.

Chociaż alkoholizm jest uważany za prekursora alkoholizmu, prawdopodobieństwo rozwinięcia się uzależnienia od alkoholu w wyniku nadużywania alkoholu jest wysokie, więc ludzie, którzy walczą z alkoholizmem, nie są na tym poziomie upośledzenia. Istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu, co powoduje, że dana osoba ma problem z piciem. Chociaż naukowcy nie ustalili jeszcze dokładnego genetycznego pochodzenia uzależnienia od alkoholu, powszechnie uważa się, że uzależnienie od alkoholu występuje w rodzinach. Osoba jest bardziej narażona na problem z piciem, jeśli jej krewni byli alkoholikami lub walczyli z alkoholizmem.

Różne oblicza alkoholizmu

Zwiększone spożycie alkoholu powoduje zmiany w chemii ludzkiego mózgu. Wraz ze wzrostem chęci picia zdolność osoby do kontrolowania zachowania, dokonywania właściwych wyborów i odczuwania przyjemności może z czasem się zmniejszać. Ten spadek funkcji jest wynikiem zmian w poziomie dopaminy i serotoniny w mózgu – neuroprzekaźników odpowiedzialnych za regulację zdolności motorycznych, nastroju i innych hormonów w organizmie. Traumatyczne doświadczenia, nadużycia, stres i nadużywanie alkoholu to czynniki środowiskowe, które mogą prowadzić do nadużywania alkoholu.

Co powoduje alkoholizm?
Co powoduje alkoholizm?

Ludzie, którzy uczą się radzić sobie z tymi czynnikami lub ich unikać, często sięgają po alkohol, aby zdystansować się od swoich emocji lub fizycznego otoczenia. Biorąc pod uwagę, że tego typu zewnętrzne czynniki stresogenne można znaleźć w domu, pracy, szkole i wielu innych miejscach, jasne jest, że nadużywanie alkoholu może mieć wpływ na wiele dziedzin życia danej osoby. Skutki alkoholizmu mogą wykraczać poza sprawcę. Jak wspomniano wcześniej, nadużywanie alkoholu może negatywnie wpływać na wiele dziedzin życia człowieka. Oprócz pracy, szkoły i związków, może to mieć wpływ na ludzi w życiu alkoholika.

Upośledzona ocena sytuacji pod wpływem alkoholu może prowadzić do ryzykownych zachowań, które mogą być niebezpieczne dla alkoholika i jego otoczenia. Ponadto skutki zdrowotne sprawcy mogą być szkodliwe i mieć długoterminowe skutki. Skutki takie jak: osłabiony układ odpornościowy, problemy sercowo-naczyniowe, urazy fizyczne z powodu upośledzonej funkcji motorycznej. Ośrodki leczenia alkoholizmu leczą uzależnionych i dają im szansę na zupełnie nowe życie. Najlepsze efekty przynosi terapia zamknięta dla alkoholików.

Warto wiedzieć

Początek odstawienia alkoholu zależy od stopnia nadużywania alkoholu przez użytkownika. Dla niektórych może minąć wiele godzin, a nawet dni, zanim efekty abstynencji będą odczuwalne. Intensywność doświadczanych objawów również różni się w zależności od osoby i będzie się różnić. Przykładami objawów odstawienia alkoholu są: niepokój, wahania nastroju. Nadmiar alkoholu jest faktycznie uważany za alkoholizm. Alkoholizm pojawia się, gdy osoba spożywa więcej alkoholu, niż jego organizm może tolerować lub metabolizować. Objawy zatrucia alkoholem mogą obejmować: nudności i wymioty.

Alkoholizm często współistnieje z innymi chorobami psychicznymi. Ta forma uzależnienia często odbija się na zdrowiu psychicznym, fizycznym i emocjonalnym danej osoby i wymaga profesjonalnej pomocy, aby ją przezwyciężyć. Uzależnienie od alkoholu odbija się na twoim umyśle, ciele i duchu. Może utrudniać wykonywanie potencjalnych zadań w domu, pracy i szkole, a także może zakłócać ważne relacje. Na szczęście uzależnienie od alkoholu jest chorobą uleczalną, a przy odpowiedniej pomocy trzeźwość jest możliwa. Leczenie alkoholizmu odbywa się w zakładzie odwykowym. Skutecznym sposobem leczenia jest abstynencja od alkoholu.