Rynek nieruchomości dynamicznie się rozwija. Coraz więcej kupujemy i jednocześnie sprzedajemy. Wynika to przede wszystkim z tego, że nieruchomości stanowią jeden z lepszych sposobów na inwestycję. Stały wzrost cen mieszkań sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup kilku nieruchomości, które przez kilka lat wynajmuje, a następnie sprzedaje z dużym zyskiem. Wielu ekonomistów podkreśla również, iż jest to z pewnością bardziej opłacalne rozwiązanie, niż wpłacanie środków na lokatę, czy oprocentowane konta.
Sprzedaż nieruchomości wiąże się jednak z wieloma formalnościami, które należy spełnić i które powinien kontrolować kupujący. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania? O czym powinien poinformować nas sprzedawca? Z pewnością te i wiele innych pytań towarzyszy osobom, które planują inwestycję w nieruchomości. W dzisiejszym poradniku opisaliśmy najważniejsze aspekty związane z zakupem mieszkania.
Zakup mieszkania: co należy sprawdzić
Zanim jednak przejdziemy do konkretnych wskazówek, warto zaznaczyć, że wszystko zależy od tego, jaki rodzaj nieruchomości kupujemy. Inne warunki sprzedaży mieszkania będzie musiała spełnić osoba posiadająca mieszkanie z rynku pierwotnego, jeszcze inne, gdy pochodzi ono z rynku wtórnego. Poniżej wskazaliśmy kilka wspólnych parametrów dla obu sytuacji oraz szereg dla poszczególnych.
Zobacz koniecznie:
- domy Szczecin Centrum http://inhouse.szczecin.pl/mieszkania/sprzedaz?prop_id_46=Szczecin&prop_id_49[0]=CENTRUM
- nieruchomości Szczecin http://inhouse.szczecin.pl/lokale/sprzedaz
- mieszkania sprzedaż Niebuszewo http://inhouse.szczecin.pl/mieszkania/sprzedaz?prop_id_48=Szczecin&prop_id_49[0]=NIEBUSZEWO
Po pierwsze: stan techniczny budynku
Bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego ważne jest, aby sprawdzić stan techniczny budynku. Dla jednych są to szczegóły, dla drugich kluczowe aspekty, które determinują cenę. Ocieplenie budynku, wygląd klatki schodowej, stan windy itp. – to wszystko wpływa znacząco na komfort życia mieszkańców. Chociaż problemy najczęściej pojawiają się w przypadku mieszkań pochodzących z rynku wtórnego, nie brakuje deweloperów, którzy na tym oszczędzają.
Po drugie: media
Chociaż wydawać by się mogło, że w każdym mieszkaniu będziemy mieli wodę i prąd, czasami możemy trafić na różne sytuacje i nie przeczytać jakiegoś zapisu w umowie, który napisany jest drobnym druczkiem. Podłączenie mediów wiąże się z dodatkowymi kosztami, o których każdy sprzedawca nieruchomości powinien nas poinformować.
Po trzecie: lokalizacja
Wprawdzie każda sprzedaż nieruchomości kojarzy nam się ze sprawdzeniem mieszkania, czy budynku bardzo ważna jest również lokalizacja. Praktycznie w każdym ogłoszeniu możemy przeczytać, że mamy świetne połączenie z centrum, a w pobliżu niczego nie brakuje. Problem pojawia się, jednak gdy my lub nasze dzieci, muszą przemieszczać się komunikacją miejską, a przystanek znajduje się kilka km od osiedla. Warto stworzyć sobie listę punktów, które chcemy mieć w pobliżu i sprawdzić, gdzie rzeczywiście się znajdują. Pozwoli to uniknąć rozczarowań i niepotrzebnych nerwów.
Po czwarte: sprawdź, od kogo kupujesz
Mimo iż zdecydowanie częściej sprawdzamy sprzedawcę nieruchomości z rynku wtórnego, powinniśmy zachować czujność również, gdy kupujemy nowe mieszkanie. Szczególnie uważni powinniśmy być, gdy cena nieruchomości jest znacznie niższa niż w przypadku innych deweloperów. Sprzedaż nieruchomości wiąże się często z sezonowymi zniżkami, jednak dokładna weryfikacja umowy, sprawdzenie, w jakim stanie kupujemy nieruchomość i weryfikacja dodatkowych kosztów z pewnością nie zaszkodzi. Pomocne mogą okazać się opinie na temat danej firmy zamieszczane w internecie.
Po piąte: zadłużenie nieruchomości
Zdarza się, że skuszeni ceną danej nieruchomości kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, które jest zadłużone. Oczywiście są to sytuacje sporadyczne, niemniej jednak mają miejsce. Warto sprawdzić, czy mieszkanie, które planujemy zakupić nie jest obciążone hipoteką lub, czy po prostu została ona spłacona. To z pewnością pozwoli uniknąć wielu stresów i niepotrzebnych nerwów.
Bez względu na to, jaką nieruchomość kupujemy: lokal usługowy, mieszkanie, dom itp. powinniśmy sprawdzić powyższe informacje. Sprzedaż nieruchomości, jak już wcześniej wspominaliśmy, wiąże się z szeregiem formalności, które sprzedawca powinien spełnić, dlatego warto je zweryfikować. Począwszy od zapisów w umowach, przez stan techniczny budynku, skończywszy na lokalizacji. Warto porównywać również oferty różnych deweloperów, czy pośredników nieruchomości, aby mieć pewność, że nie przepłacamy. Wentylacja, pleśń, wady ukryte oraz wiele innych wpływa na to, jak nam lub potencjalnym wynajmującym będzie się mieszkało.
W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego warto szczegółowo zweryfikować to, co opisaliśmy w punkcie piątym. Chociaż wydawać by się mogło, że kupno mieszkania z lokatorem, czy dodatkowym obciążeniem finansowym nas nie dotyczy, to jednak o takich sytuacjach mówi się nie bez powodu. Jeżeli kupujemy tak zwaną „dziurę w ziemi” od dewelopera, który nie może pochwalić się referencjami, czy gronem zadowolonych klientów, wówczas również należy zachować szczególną ostrożność, bowiem wiele razy zdarzało się tak, że pieniądze z kredytu trafiały na konto firmy, która nigdy nie dokończyła danej inwestycji, a kupcy latami musieli dochodzić swoich praw przed sądem.
Polecamy:
- nieruchmości na sardynii http://sardynianieruchomosci.pl/
- sardynia podatek od nieruchomości https://sardynianieruchomosci.pl/uslugi/