Tapety papierowe o bogatych wzorach


Wnętrza / wtorek, 24 września, 2019

Tapety papierowe o bogatych wzorach. Osoby kreatywne, z zacięciem do samodzielnego aranżowania pomieszczeń oraz mieszkań chętnie sięgają po tapety. Są one bowiem szybkim narzędziem do efektownej i okazałej zmiany wyrazu pokoju. Dzieję się tak ze względu na łatwość ich montażu, przy różnorodności wzorów, które mogą być na nich umieszczone. Nie inaczej jest z tapetami ściennymi, które np. imitują fragmenty gazet lub listów, motywy roślinne oraz zwierzęce itp. Uzyskanie takiego efektu za pomocą ręcznego malowania zajęłoby nam wiele godzin pracy. Tapeta ścienna daje możliwość uzyskania tak kolosalnej zmiany w pomieszczeniu, zaledwie w mgnieniu oka.

Tapeta we wzory – dla kogo?

Nasze ściany to swoiste płótno w aranżacji całego mieszkania. Ich kolor wyjściowy zdecyduje o doborze mebli oraz materiałowych dodatków (firany, zasłony, poduszki, koce). Tapeta ścienna we wzory raczej nie będzie rozwiązaniem do oklejenia całego pomieszczenia. Jej printy mogą odwracać uwagę od innych elementów wystroju, w związku z czym ich wybór będzie o wiele trudniejszy. Najczęstszym sposobem jest użycie tapety tego typu na jednej ze ścian lub na jej części (np. gdy jest tam wnęka lub wypukłość). Wówczas balans aranżacyjny wnętrza jest zachowany – tapeta nie zdominuje swoim wzorem całego pomieszczenia.

Tapety wzorzyste mogą szczególnie zainteresować osoby, które lubią łączyć elementy stałe mieszkania, z elementami wystroju. W ten sposób z łatwością ujednolicimy charakter całego mieszkania – jeden pokój (lub część z jego ścian) wyklejamy tapetą papierową, a w innych pomieszczeniach oklejamy nią np. fragmenty drzwi, stołu lub witryny. Uzyskamy wówczas niebywałą spójność całej aranżacji, bez przeładowania pomieszczeń mnogością wzorów. Takie rozwiązania idealnie sprawdzą się również w niewielkich kawalerkach.

Tapeta poza ścianą

Osoby wprawione w tematykę DIY (Do it Yourself, z ang. zrób to sam) chętnie wykorzystają tapety ścienne do oklejenia mebli, pudełek czy skrzynek. Motywy kwiatów, starych gazet czy ptaków będą pasowały do stylu shabby chick, gdzie możemy je “przetrzeć” w charakterystyczny sposób. Klasyczne oklejanie ułatwi nam ich prosta do wycięcia, geometryczna forma. Z pomocą tapet papierowych możemy również odmienić naszą nudną, jednobarwną lodówkę i jedną z jej ścian lub drzwiczki okleić. Jest to ciekawy pomysł, który na pewno zaskoczy twoich znajomych. Zniszczone pudełka po butach czy kosze na bieliznę również zyskają nowy blask, gdy obłożysz je tapetą ścienną. Dodatkowo, tapeta wzmocni karton, sprawiając że będzie bardziej wytrzymały. To może być początek wspaniałej przygody w re-aranżację starych przedmiotów,  które nam się opatrzyły. Tą metodą możemy okleić abażur do lampy, nogi do stołu, pudełka ozdobne czy nawet obłożyć tapetą ścienną książki. Nie zatrzymujmy w tym względzie swojej kreatywności. Przemyślmy tylko czy efekt naszej pracy na danej powierzchni ma szansę być odwracalny. Jeśli nie – zastanówmy się czy konkretny przedmiot chcemy poddać takiej renowacji. Usunięcie tapety z miękkiego kartonu czy niektórych rodzajów drewna może okazać się niemożliwe, dlatego takie fantazje muszą być odpowiednio przemyślane.

Montaż tapet – podstawy

W całej przyjemności aranżowania mieszkania najważniejszy jest projekt i myśl przewodnia. Wykonanie nie musi należeć do nas, a na rynku wykończeniowym znajdziemy wiele firm, które położą tapety za nas. W precyzji ich montażu zawiera się bowiem efekt finalny – zachwyt właścicieli i odwiedzających ich gości. Jeżeli jednak zdecydujemy się na własną pracę, pamiętajmy o kupnie kleju wysokiego gatunku – to od tego zależy jak długo tapeta utrzyma się na naszej ścianie i czy również jej brzegi będą do niej ściśle przylegać. Powierzchnię klejenia zmierzmy metrówką zawsze dwa razy, by uniknąć marnowania materiału. Przy odmierzaniu kawałka tapety do przyklejenia bądźmy precyzyjni, a linię cięcia narysujmy przy linijce.

Montaż tapet – praktyka

Klej należy rozrobić z wodą według proporcji, które podaje producent spoiwa. Przyda się do tego nieużywane, plastikowe opakowanie (po zakończeniu prac trudno będzie je umyć, będzie raczej do wyrzucenia). Klej możemy rozrobić pędzlem, którym będziemy nakładać go na tapetę. Miejsce klejenia powinno być powierzchnią płaską (najlepiej podłoga), obłożoną starymi gazetami lub folią malarską, by uniknąć ewentualnego zabrudzenia jej klejem. Odmierzony kawałek tapety układamy wzorem do podłoża i całą jej powierzchnię dokładnie pokrywamy równą warstwą kleju do tapet. Pokryty klejem materiał łapiemy za dwa rogi, które będą umieszczone najbliżej sufitu. Przykładamy brzeg tapety do ściany, sprawdzając, czy udało się to zrobić prosto. Całą tapetę ścienną dociskamy do ściany (uwaga! trzeba mieć do tego czyste ręce lub robić to przez ścierkę). Nadmiar kleju spod tapety usuwamy pociągając ściereczkę od góry do samego dołu – to sprawia, że tapeta będzie równo przylegała do ściany i nie pojawią się nigdzie bąble powietrza. Podobnie postępujemy z kolejnymi kawałkami tapety ściennej aż do uzyskania pożądanego efektu na całej powierzchni.