Sztuczne kwiaty na weselu? Garść pomysłów na nietuzinkowe ozdoby.


Wnętrza / piątek, 14 lutego, 2020

Wesele to uroczystość, której, mimo wielu organizacyjnych obowiązków i ewentualnego stresu, wyczekujemy z niecierpliwością. Każdy chce, aby ten dzień był wyjątkowy – zgromadził najlepszych przyjaciół, rodzinę, znajomych i zapisał się pozytywnie w pamięci wszystkich. Zależy nam również na tym, aby wystrój i dekoracje weselnej sali urzekały elegancją i wyglądały spektakularnie. Coraz częściej na tego typu uroczystościach można zauważyć ozdoby, które swoją formą, materiałem i, ogólnie, prezentacją, odchodzą od tradycyjnych, utartych schematów. W dzisiejszym tekście podamy kilka takich przykładów, które, być może zainspirują cię do własnych eksperymentów.

Sztuczne kwiaty na weselu? Czemu nie?

Kwiaty kojarzą się z ważnymi okazjami i wiele osób nie może wyobrazić sobie bez nich ślubu. Pojawiają się w ozdobach stołów, sali weselnej, kościoła, ołtarzu, oraz, oczywiście, w rękach panny młodej. Naturalne kwiaty niewątpliwie mają swój urok; zachwyca ich zapach, delikatność oraz to, że w zasadzie każdy z nich jest niepowtarzalny. Niestety wiążą się z nimi również spore niedogodności – w dużych ilościach mogą kosztować małą fortunę i są nietrwałe.  Podczas współczesnych wesel można zauważyć wariację na temat takiej ozdoby w postaci… sztucznych kwiatów. Chociaż wielu osobom kojarzą się z kiczem, złym gustem, obiadem u babci i PRL-owskim wystrojem mieszkań, nowoczesne ozdoby zachwycają elegancją i nietuzinkowością. Przykładem takiej pomysłowości są … kwiaty z papieru, wełny i innych materiałów. Wełniane ozdoby charakteryzują się dużą odpornością i taką niewielką pamiątkę można wręczyć gościom lub/i zachować samemu. Ich wykonanie zajmuje sporo czasu, więc taką dekorację warto potraktować specjalnie. Ozdoby papierowe są mniej trwałe od wełny, ale będą się prezentować pięknie przez dłuższy czas niż prawdziwe rośliny, są tanie oraz można wykonać je w naprawdę dużych ilościach. Stworzone w taki sposób sztuczne kwiaty prezentować się będą nietuzinkowo i z pewnością pozytywnie zaskoczą gości, którzy będą chcieli ich dotknąć, chcąc się dowiedzieć, z czego stworzona została taka niecodzienna ozdoba.

Samodzielnie zrobione słoiki, słoiczki, będące ozdobą stołu

Moda na DIY wynika nie tylko z faktu, że zrobienie czegoś własnymi rękami przynosi ogromną satysfakcję. To również świetny sposób na danie drugiego życia starym przedmiotom, które normalnie skończyłyby w śmietniku. Dodatkowo takie przedmioty mogą zachwycać wyglądem i precyzją wykonania. Czemu więc nie wykorzystać ich na weselu? W nowoczesnych aranżacjach wykorzystuje się więc sztućce, stare naczynia, a nawet meble vintage.
Bardzo prostym sposobem na ozdobę stołu ślubnego jest wykorzystanie słoiczków jako wazonów, świeczników, pojemniczków na słodycze lub na prezenty dla gości. Szkło to materiał, który kojarzy się z prostotą i elegancją, dlatego warto nie przesadzać z ozdobami i pozwolić wybrzmieć mocy tego tworzywa. Takie samodzielnie stworzone wazoniki idealnie sprawdzą się w towarzystwie
sztucznych kwiatów, o których pisaliśmy wcześniej.

Pomysłowe winietki – zaskocz i rozczul swoich gości

Winietki to mały szczegół i pozornie nieznaczący detal, z którego pomocą da się jednak wyczarować jedyną w swoim rodzaju atmosferę i nastrój podniosłości. Zamiast zamawiać gotowe winietki, warto zrobić je samemu. Mogą być to np. liście, kamyki, szyszki… Ogranicza cię tylko twoja kreatywność. W tym przypadku sztuczne kwiaty również sprawią się doskonale. Oczywiście nie chodzi o wielkie kwiaty doniczkowe, ale o malutkie, pięknie prezentujące się ozdoby. W sklepach bez problemu można kupić takie niewielkie roślinki, które kosztują grosze (zwłaszcza, jeśli kupimy je w komplecie). Warto skusić się na sztuczne sukulenty, bo prezentują się ciekawie, a w pomniejszonej wersji, wyglądają rozczulająco. Teraz wystarczy do każdego z kwiatków włożyć patyczek z przytwierdzoną karteczką, na której napiszemy imię gościa i pierwsza winietka gotowa. Użycie sztucznych kwiatów w tym celu ma jeszcze jedną widoczną zaletę. Po weselu każdy taki kwiatek może trafić do domów gości. Dzięki temu, że są niewielkie i sztuczne wystarczy włożyć je do torebki, przywieźć do domu, a następnie ustawić na półce. Ozdoba przez długi czas będzie przypominała jej właścicielowi o tym wyjątkowym wydarzeniu.

Coś dla najmłodszych, czyli jak wykorzystać dziecięcą kreatywność do ozdoby twojego wesela

Najmłodsi goście podczas wesela mogą się nudzić, dlatego warto zadbać o to, żeby miały jakieś zajęcie. Dzięki temu pomysłowi można jednocześnie i zaproponować im przyjemne spędzenie czasu i zadbać o ciekawą ozdobę. Wystarczy rozwiesić sznureczek i z pomocą malutkich spinaczyków przypiąć do nich kolorowanki związane z motywami ślubnymi. Mogą być to kolorowanki zrobione w programie komputerowym ze zdjęć pary lub samodzielnie zrobione obrazki. W pobliżu umieśćmy pojemniczek z kolorowymi pisakami i kredkami. Dzieciaki chętnie skorzystają z okazji do kolorowania ciekawych obrazków, a gotowe prace zawisną na sznureczku i będą stanowiły jedyną w swoim rodzaju ozdobę sali weselnej.