Wiele osób niezwykle stresuje się wizytami u lekarza oraz procedurami, jakie musi przejść przy okazji tego wydarzenia. Nie wystarczy, że są oni pod wpływem stresu ze względu na własne zdrowie, to jeszcze muszą zamartwiać się tym, co są w obowiązku zrobić, by móc w ogóle się zapisać na leczenie stomatologiczne oraz jakie usługi w ramach tego otrzymują.
Pierwszą i zapewne najważniejszą kwestią w przypadku korzystania z usług Narodowego Funduszu Zdrowia jest dowiedzenie się, czy do danego lekarza specjalisty musimy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Te sprawy często ulegają zmianom i zwykle z nie korzyścią dla chorujących, dlatego trzeba być na bieżąco. W przypadku stomatologii od dawna nie jest wymagane skierowanie i można bezpośrednio umawiać się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.
Możemy umówić się oczywiście do prywatnego gabinetu, który ma podpisany kontrakt z NFZ, w ramach którego wykonuje on pewne usługi bezpłatnie dla klienta, pobierając jednak pieniądze z rządowej kasy, która utrzymywana jest i tak z pieniędzy podatników. Zazwyczaj na takie wizyty czeka się w przypadku stomatologii około tygodnia, co i tak jest jednym z najkrótszych czasów spośród wszystkich lekarzy specjalistów w kraju.
Oferta stomatologa na NFZ
Skoro już wiemy jak umówić się na wizytę stomatologiczną na NFZ, to nie możemy nie wiedzieć, do czego mamy prawo. Co niektórych może zawieść, ale nie zaskoczyć, oferta NFZ jest zdecydowanie mniejsza niż prywatnych gabinetów lekarskich.
W ramach usług stomatologicznych na NFZ jesteśmy uprawnieni do kontrolnego badania lekarskiego trzy razy w roku, dwóch zdjęć RTG wewnątrzustnych, leczenia próchnicy zębów, znieczulenia na czas zabiegu, leczenia zmian na błonie śluzowej jamy ustnej, usuwania kamienia nazębnego, leczenia kanałowego zębów przednich u dorosłych i leczenia kanałowego wszystkich zębów u dzieci oraz kobiet w ciąży.
Istotnym problemem, na jaki skarżą się pacjenci, jest fakt, że nie istnieje możliwość dopłaty za polepszenie części usług. Oznacza to, że nie możemy umówić się na wizytę ze środków publicznych, by wstawiono nam plombę, którą sami kupimy ze względu na jej jakość lub estetykę. Niestety kończy się to tym, że osoby uczęszczające na wizyty stomatologiczne na NFZ nie mogą dopłacić za dopasowujące się do koloru zęba plomby. W najlepszym wypadku mogą liczyć na srebrną plombę.
Szybko okazuje się, że w przypadku własnego zdrowia lub zdrowia swoich rodzin, ludzie zdecydowanie wolą dopłacić za wizytę prywatną w gabinecie stomatologa. Alternatywy dla oferty NFZ są szerokie, jednakże przyjdzie nam niejednokrotnie zapłacić za nie niespodziewane sumy.
Alternatywy dla stomatologii na NFZ
W porównaniu do stomatologii na NFZ gabinety prywatne mają znacznie szerszą ofertę, natomiast próbują konkurować z publiczną służbą zdrowia w tych zabiegach, w których oba podmioty świadczą swoje usługi. Dla przykładu za wizytę kontrolną, która jest refundowana z NFZ, przyjdzie nam zapłacić około pięćdziesięciu złotych w gabinecie lekarskim.
Wcześniej wspomniane zdjęcie rentgenowskie będzie nas kosztować w przedziale od dwudziestu do pięćdziesięciu złotych. Za samo znieczulenie również zapłacimy dwadzieścia bądź trzydzieści złotych. Prawdziwe schody zaczynają się w przypadku rzeczywistego leczenia zębów. Mało który pacjent zna się na stomatologii, dlatego jesteśmy zmuszeni wierzyć lekarzom w ich osąd. Ta wiara wystawiana jest na próbę, gdy okazuje się, że od decyzji stomatologa będzie zależało, czy za leczenie próchnicy zapłacimy sześćdziesiąt, czy dwieście czterdzieści złotych.
Zdecydowanie zaletą jest to, że skracamy czas oczekiwania, zazwyczaj do mniej niż jednego dnia. Również kwestie estetyczne zaczynają grać większą rolę. W przypadku stomatologii opłacanej przez NFZ chodzi tylko i wyłącznie o zdrowie, dlatego takie kwestie związane z wyglądem naszych zębów, nie wchodzą w skład refundacji usług.
Polisy zdrowotne
Należy jeszcze wspomnieć o trzeciej drodze. Część osób decyduje się na wykupienie polisy zdrowotnej w prywatnych firmach, by płacić regularnie za ubezpieczenie, a w razie wypadku móc szybko podjąć się leczenia w gabinecie.
W przypadku stomatologii wygląda to tak, że w skład ubezpieczeń zazwyczaj wchodzą wizyty kontrolne u lekarzy oraz zniżki na zabiegi. Przy znacznie droższych wariantach możemy mówić o możliwości podjęcia się natychmiastowego leczenia. Wychodzi więc na to, że są to rozwiązania raczej dla osób, które mają dosyć częste problemy zdrowotne oraz preferują bardziej stały system opłat.
W wypadku próby zastąpienia wizyt sporadycznych polisą możemy dostrzec, że nie jest to zbyt opłacalny model. Oferta stomatologiczna NFZ rzeczywiście ma pewne wady, których świadomy jest niemal każdy, kto kiedykolwiek miał problemy z uzębieniem. Mimo wszystko jest to najbardziej oszczędna alternatywa, szczególnie w przypadku osób, które i tak na co dzień dbają o zęby. Zazwyczaj pakiet usług wystarczy, by sprostać wymaganiom osób, którym leży na sercu profilaktyka własnego zdrowia.