Sitodruk czy sublimacja


Marketing i reklama, Usługi / poniedziałek, 7 listopada, 2022

Sitodruk czy sublimacja: co jest lepsze dla Twojego projektu? Jeśli chcesz umieścić swój projekt, logo lub tekst na koszulkach, kubkach do kawy, podkładkach pod mysz lub innych materiałach promocyjnych, sitodruk i sublimacja to opcje, które mogą dać Ci najlepsze rezultaty. Jak więc wybierać między nimi? Zarówno sitodruk, jak i sublimacja to cenne, wszechstronne metody drukowania. Oba te procesy mają zalety i wady, a także projekty, do których najlepiej się nadają.

Sitodruk i sublimacja barwników: różnice w wydajności

Sitodruk to technika analogowa, która polega na nakładaniu farby na dekorowane podłoże za pomocą rakla przez szablon na siatce o drobnej siatce. Proces ten można wykonać ręcznie na ręcznej maszynie do sitodruku lub na maszynie automatycznej. Sublimacja barwnikowa to proces druku cyfrowego, który wymaga specjalistycznych drukarek podobnych do drukarek atramentowych. W przypadku termosublimacji należy najpierw wydrukować lustrzane odbicie swojego projektu na specjalnym papierze transferowym, a następnie nałożyć go na podłoże za pomocą prasy termicznej. Ciepło z prasy drukarskiej sublimuje atrament na papier transferowy, co oznacza, że ​​przechodzi on bezpośrednio ze ciała stałego w gaz, nie stając się cieczą. W postaci gazu atrament wnika w materiał dekoracyjny.

Więc która metoda jest odpowiednia dla Twojego projektu? Oto niektóre z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę:

Wielkość zamówienia

Duże serie to podstawa sitodruku. Im większe zamówienie na sitodruk, tym bardziej opłacalny w porównaniu z innymi metodami. Z drugiej strony sublimacja jest czasochłonna, droga i bardzo niepraktyczna przy dużych zamówieniach. Małe zamówienia są również niepraktyczne w przypadku sitodruku.

Dostępność i ograniczenia

Sitodruk to bardzo wszechstronny proces, który pozwala na drukowanie na niemal każdej odzieży, w dowolnym miejscu i na prawie każdym podłożu. Najłatwiej jest wykonać na płaskiej powierzchni i jest najczęściej stosowany w odzieży. O ile sublimacja pozwala również na ozdobienie niemal każdego produktu (zwłaszcza banerów i flag), o tyle w przypadku T-shirtów możliwości są bardziej ograniczone. Jednym z największych ograniczeń termosublimacji jest to, że działa tylko z poliestrem lub innymi specjalnymi syntetycznymi materiałami odzieżowymi, więc bawełniane bluzy nie wchodzą w grę. Podczas gdy sublimacja barwnika daje żywe nadruki, nadaje się tylko do białych lub bardzo jasnych kolorów odzieży. Na ciemnych podłożach nie widać sublimacji barwników.

Konfiguracja zadania

Prawdopodobnie największym ograniczeniem sitodruku jest to, że na podłoże można nałożyć tylko jeden kolor na raz, więc projekty wielokolorowe wymagają wielu ekranów z różnymi kolorami tuszu, które muszą być odpowiednio wyrównane, aby warstwy mogły na końcu prawidłowo drukować. Konfiguracja sitodruku jest pracochłonna, szczególnie w przypadku prac wielokolorowych. W przypadku termosublimacji nie musisz martwić się o wyrównanie poszczególnych warstw atramentu, ta metoda drukuje wszystkie kolory na raz. Sublimacja barwnikowa ułatwia również personalizację poszczególnych wzorów niż sitodruk. W przypadku termosublimacji wystarczy zmienić plik graficzny i wydrukować nowy transfer. Sitodruk wymaga przygotowania zupełnie nowego sita.

Różnorodność wzorów

Sitodruk czy sublimacja
Sitodruk czy sublimacja

Zarówno sitodruk, jak i sublimacja są w stanie odtworzyć drobne szczegóły i realistyczne obrazy. Sublimacja barwnikowa zawsze wykorzystuje kombinację atramentów CMYO, aby uzyskać dowolny kolor, więc nie jest wymagana żadna dodatkowa konfiguracja, aby uzyskać realistyczne obrazy. Sitodruk, choć bardziej odpowiedni do prostych projektów, może osiągnąć ten sam efekt przy odpowiedniej technice. Jednak uzyskanie odpowiedniego efektu wymaga pewnej praktyki, zarówno w druku, jak i przy tworzeniu projektów graficznych. Dodatkowo sitodruk pozwala na użycie specjalistycznych atramentów do tworzenia szerokiej gamy efektów. Sublimacja barwnikowa pozwala na łatwe tworzenie szczegółowych nadruków, ale kosztem możliwości uzyskania efektów specjalnych. W zależności od charakteru rzeczy, sublimacja może pozostawić płaski nadruk, który zostanie wchłonięty przez włókna odzieży.

Twórz przyjemne i trwałe wydruki

Zarówno sitodruk, jak i sublimacja mogą wytwarzać nadruki miękkie w dotyku. Atramenty sublimacyjne z natury wnikają w podłoże, dzięki czemu ostateczny nadruk nie ma zauważalnej wagi, dzięki czemu odzież jest wygodniejsza. Można to również osiągnąć za pomocą sitodruku przy użyciu atramentów na bazie wody lub atramentów, które również przenikają do tkaniny. Po prawidłowym wykonaniu obie metody dają trwałe nadruki, które nie pękają ani nie blakną podczas wielokrotnego prania. Wydruki sublimacyjne są utwardzane za pomocą prasy termicznej podczas nanoszenia wzoru, natomiast farby sitodrukowe muszą być po nadruku podgrzane, aby odpowiednio się utwardziły. Oznacza to, że do wykonania dowolnej liczby sitodruków potrzebna jest suszarka taśmowa.