Renowacja kamiennego domu


Budownictwo /

Współczesny rynek nieruchomości ma nam do zaoferowania naprawdę bardzo dużo różnych opcji. Domy możemy kupić zarówno nowe (prosto od dewelopera), jak i z rynku wtórnego. W przypadku tych drugich rodzaj ofert jest olbrzymi. Domy oraz mieszkania mieszczące się w kategoriach domów z rynku wtórnego pochodzą z różnych epok i są w różnym stanie zagospodarowania. Czasem mogą nam się trafić nie lada okazje. Okazje te zazwyczaj mają jednak swoją przyczynę, a mianowicie konieczność wykonania generalnego remontu. Jednym z przykładów takiej okazji, może być dziewiętnastowieczna willa, w stylu neogotyckim z kamienną elewacją. Jak się zabrać do remontu?

Wizyta rzeczoznawcy

Zanim w ogóle kupimy taki dom, dobrze jest wynająć rzeczoznawcę i poprosić go o wycenę zarówno domu, jak i o wstępne oszacowanie kosztów remontowych. Tylko w takiej sytuacji będziemy pewni, że do całego interesu nie dopłacimy i z zakupu okazjonalnego, zrobi się nam studnia bez dna. Kolejną sprawą jest również sprawa stanu prawnego nieruchomości, pod kątem ewentualnego jej widnienia na liście zabytków. Jest to o tyle ważne, że jeśli budynek taki faktycznie w spisie by istniał, to każda praca remontowo-budowlana musi być zatwierdzona przez konserwatora zabytków, a konserwator nie na wszystko musi wyrazić zgodę. Co prawda w przypadku posesji prywatnych, brak zgody jest rzadko wydawany i musimy naprawdę chcieć mocno ingerować w budynek, aby taka decyzja zapadła, niemniej konieczność wiecznego pytania się o zgodę jest kłopotliwa.

 

Elewacja

Kamienna elewacja zazwyczaj jest robiona z piaskowca lub marmuru. W neogotyckich domach niemal w stu procentach był to jednak piaskowiec. Piaskowiec to wspaniały materiał, ale ma jedną wielką wadę, jest chropowaty, żeby nie powiedzieć, że porowaty. Faktura piaskowca niestety wybitnie sprzyja osadzaniu się brudu na jego powierzchni. W większości brudem tym jest sadza, czyli bezpostaciowa forma węgla, która powstaje w wyniku spalania węgla, ropy naftowej oraz innych węglowodorów naturalnych, oraz sztucznych. Sadza jest niezwykle kłopotliwa do usunięcia. Bardzo słabo reaguje z niemal wszystkimi środkami chemicznymi. W zasadzie sadzę można usuwać skutecznie tak agresywnymi środkami, że prawdopodobnie większe szkody uczyniłyby piaskowcowi niż jej samej. Istnieją jednak proste i skuteczne metody na oczyszczenie kamiennej elewacji. Piaskowanie kamienia jest to jedna z tych metod. Piaskowanie kamienia polega na tym, że drobne drobiny piasku są wystrzeliwane w kierunku czyszczonej powierzchni z bardzo dużą prędkością. W zasadzie w piaskowaniu kamienia mamy do czynienia bardziej z mieszaniną piasku i powietrza niż z samym piaskiem. Drobiny piasku mają na tyle dużą energię kinetyczną, że są zdolne do odrywania wszelkich zanieczyszczeń. Jednocześnie ich energia nie jest wystarczająca do tego, aby uszkodzić strukturę kamienia. Piaskowanie kamienia takiego jak piaskowiec lub wapień może się mimo wszystko niektórym wydawać metodą zbyt agresywną. Stworzono więc metody pokrewne do piaskowania kamienia, ale bardziej od piaskowania kamienia delikatne. Do takich metod zaliczymy z pewnością sodowanie.

Dach

Dach jest na pewno pierwszą rzeczą, jaką musimy skontrolować, a następnie naprawić w starym budynku. Jeśli dach jest uszkodzony i cieknie, to błyskawicznie to powoduje niszczenie pozostałych elementów domu. W wielu domach zbudowanych w XIX lub XX wieku standardem są drewniane podłogi. Wystarczy jeden bardziej wilgotny sezon z uszkodzonym dachem, aby trzeba było dokonywać wymiany podłóg na całym piętrze. Uszkodzony dach jest również luką, przez którą do wnętrza domu przedostają się zwierzęta takie jak ptaki, kuny, szczury, koty itp. Czynią one sobie z opuszczonego i pozbawionego obecności ludzkiej domu przytulny azyl, dokonując jednocześnie dużych zniszczeń. Musimy zatem zadbać o ten element zaraz po zakupie domu.

Instalacje

Instalacje i przyłącza mediów również wymagają natychmiastowego sprawdzenia. Szczególnie warto sprawdzić instalację elektryczną oraz gazową, ponieważ ich nie sprawne działanie może być potencjalnie niebezpieczne. Ulatniający się gaz może doprowadzić do wybuchu, a stara instalacja elektryczna do pożaru. Strach pomyśleć co może się stać, jeśli okazałoby się, że obie są niesprawne.

Wilgoć

Wilgoć jest zmorą starych domów, więc zapewne i my będziemy musieli jej stawić czoła po zakupie zabytkowego domu. Wynika to głównie z tego powodu, że materiały izolacyjne stosowane w czasach minionych nie są tak wytrzymałe, jak współczesne. Z biegiem czasu ulegają więc rozkładowi, aż do całkowitego zaniku ich właściwości izolacyjnych. Jeżeli chcemy, aby nasza inwestycja, a następnie remont, który nie będzie tani, był działaniem na lata, musimy zająć się szybko również tym tematem. Zaniechanie tego sprawi, że każde odremontowanie wnętrza bardzo szybko spali na panewce, bo wilgoć szybko zajmie świeże tynki, farby czy tapety. Dodatkowo nie wolno zapominać, że tak zwana wilgoć jest grzybem, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i powinniśmy za wszelką cenę postarać się jej pozbyć.