Prywatny detektyw czyli osoba, która pomoże nam w kryzysowej sytuacji


Usługi /

Filmy oraz książki niemal od zawsze przedstawiały nam obraz detektywa jako mężczyznę ubranego w długi czarny płaszcz skrywający lupę oraz inne narzędzia pracy, głowiącego się nocami nad zagadkami których rozwiązanie równa się z ocaleniem miasta, a może i całego świata przed różnego rodzaju katastrofą. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna i wizerunek prywatnego detektywa bardzo różniący się od tego do czego przyzwyczaiły nas przez lata media. Kim tak naprawdę jest i w czym może nam pomóc ? W tym tekście postaramy się pokrótce odpowiedzieć na te pytania. 

Kim jest prywatny detektyw

W największym uproszczeniu jest to osoba działająca zazwyczaj na usługach biura detektywistycznego, prowadząca śledztwo metodami niejawnymi oraz posiadająca specjalną licencję. Licencję detektywa w naszym kraju zdobyć można jedynie spełniając określone warunki: przekroczony konkretny pułap wieku, niekaralność, zdolność psychiczna do wykonywania zawodu stwierdzona przez doktora czy nawet nienaganna opinia na swój temat wydana przez komendanta powiatowego. Prywatny detektyw ma obowiązek działać zgodnie z obowiązującym prawem.

W czym może nam pomóc 

Usługi prywatnego detektywa mają dość szeroki zakres. Najczęstsze sprawy to te z podejrzeniem o niewierność partnerów. Detektyw na zlecenie na przykład jednego z małżonków może śledzić i obserwować drugie z partnerów w celu ustalenia jego niewierności lub udowodnienia jego niewinności. Ewentualne materiały zebrane przez detektywa mogą w późniejszym czasie posłużyć jako dowody w trakcie rozprawy rozwodowej czy w sprawie podziału majątku z orzekaniem o winie jednego z małżonków. Innym rodzajem spraw z jakimi możemy udać się do detektywa są molestowania, mobbing lub prześladowanie. Materiały zebrane w trakcie takiego śledztwa również mogą w znaczący sposób pomóc nam w trakcie rozpraw sądowych z byłym pracodawcą, który dopuszcza się mobbingu lub zwykłym współpracownikiem, który posunął się do molestowania innej osoby. Jeżeli otrzymujemy listy, maile czy smsy z pogróżkami lub innego rodzaju niepokojącymi materiałami, możemy zlecić śledztwo w celu ustalenia personaliów osoby, która nam je wysyła. Czasem nawet sama interwencja detektywa jest wystarczającym bodźcem dla napastnika do przerwania swoich czynności bez ingerowania organów ścigania. Również bardzo częstą sprawą powierzoną biurem detektywistycznym są śledztwa na potwierdzenie ojcostwa ze zdobyciem materiału genetycznego do badań oraz ewentualne późniejsze śledztwa w celu potwierdzenia płynności majątkowych osób uchylających się od płatności alimentacyjnych. Jeżeli zakładamy że nasz były partner posiada pracę, która nie jest udokumentowana, detektyw może ustalić czy jest to prawda, a co za tym idzie, zdobędziemy dowód potwierdzający źródło dochodu zmuszające partnera do płatności alimentacyjnych. Ustalenie tego na własną rękę może być problematyczne, szczególnie w przypadku gdy partner pracuje w innym mieście lub nawet za granicą. Prywatni detektywi mogą nam również pomóc w ustaleniu miejsca pobytu konkretnych osób, nie ważne czy są to osoby ukrywające się w celu uchylenia się od czynności windykacyjnych czy też osoby zaginione. Biura detektywistyczne bardzo często zatrudniane są przez firmy windykacyjne w celu ustalenia miejsca pobytu dłużników, ustalenia ich ukrytych środków materialnych takich jak nieruchomości czy akcje giełdowe. To wszystko może znacznie przyspieszyć i ułatwić windykację zaległych zadłużeń. Jeśli jesteśmy już przy wynajmowaniu prywatnych detektywów przez inne firmy, warto też wspomnieć o firmach ubezpieczeniowych. W taki przypadkach zlecenia zwykle polegają na ustaleniu czy klient nie stara się oszukiwać na wysokości odszkodowania. Prowadząc firmę także możemy zlecić im poszukiwanie przecieków informacji jeśli takie podejrzewamy lub sprawdzenie naszego kontrahenta i współpracownika jeśli podejrzewamy że ten może być nieuczciwy.

Sprawdź również:

Cena usług detektywistycznych 

Ceny są w pełni zależne od skomplikowania zlecanej przez nas sprawy. Mogą się zaczynać od kilkuset złotych przy sprawach, których rozwiązanie zajmie maksymalnie kilka dni i kończyć na kilkudziesięciu tysiącach przy sprawach polegających na odnalezieniu osób ukrywających się na przykład za granicą. Sprawdzenie mieszkania na obecność podsłuchów to koszt zazwyczaj kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Ceny zależne są również od miasta oraz renomy biura i samego detektywa. Lepsze biura mogą posiadać lepszy sprzęt, ale ich cena będzie wtedy znacząco wyższa. Usługi detektywistyczne nie należą do najtańszych, lecz w przypadku gdy w grę wchodzą wysokie sumy przy podziałach majątków czy umowach biznesowych, są to kwoty które pozwalają nam zaoszczędzić dużo więcej. 


Jak znaleźć dobrego detektywa 

Pomóc może przy tym obecny w dzisiejszych czasach internet. Możemy dzięki niemu sprawdzić opinie o konkretnym biurze detektywistycznym, jego zakres usług oraz ceny. Pozwoli nam to dokonać wstępnego wyboru. Ważne jest by przed podjęciem decyzji upewnić się że wybrany przez nas detektyw posiada ważną legitymację uprawniającą go do prowadzenia działalności. W innym wypadku, materiały zebrane przez niego w trakcie śledztwa mogą być poddane wątpliwością w sądzie. 

Prywatny detektyw chodź tak różny od tego jak przedstawiają nam go media, jest osobą, która może bardzo szybko pomóc nam w kryzysowych sytuacjach. Ważne jest jednak by dobrze zastanowić się przed dokonaniem wyboru gdyż detektyw nie znający się na swoim zawodzie przysporzy nam jeszcze większych kłopotów, marnując jednocześnie nasz czas oraz pieniądze