Pranie dywanów – najlepsze metody


Usługi, Wnętrza / poniedziałek, 5 października, 2020

Pranie dywanów – najlepsze metody – czyszczenie i pranie dywanów jest bardzo wymagającym zadaniem, dlatego przede wszystkim warto wziąć pod uwagę zarówno rodzaj materiału jak i rodzaj zabrudzenia, jednak niezależnie od przypadku o dywan należy dbać regularnie! Aczkolwiek wiele osób zadaje sobie pytanie jak i czym skutecznie wyczyścić dywan? Odpowiedź na to oraz inne pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Rodzaje dywanów ze względu na typ materiału

Kraków pranie wykładzin
Kraków pranie wykładzin

Bardzo brudny dywan jest idealnym siedliskiem dla wielu bakterii, wirusów i roztoczy, a to wszystko bardzo niekorzystnie wpływa na Twoje zdrowie. Poszczególne metody czyszczenia dywanów są zależne od rodzaju materiału oraz długości włosia, wśród dywanów można wymienić:

  • dywany wykonane z materiałów naturalnych – to między innymi dywany wełniane, które są miękkie oraz w miarę odporne na zabrudzenia, warto jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie jest zbyt ryzykowne w przypadku osób cierpiących na alergię. Inne dywany naturalne wykonane są z bawełny, jedwabiu, juty oraz ze skóry. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż dywany i wykładziny z naturalnych materiałów powinny być odkurzane i trzepane systematycznie, warto dodać, że dywany tego rodzaju nie lubią silnego tarcia oraz gorącej wody. Zaleca się aby prać je w pralkach, ale tylko pod warunkiem jeżeli jest to umieszczone w informacjach od producenta
  • dywany wykonane z materiałów sztucznych – polipropylenowe, akrylowe, poliestrowe, wiskozowe, są zdecydowanie bardziej odporne na wszelkie zabrudzenia niż włókna naturalne, dlatego poprzez regularne odkurzanie wyglądają świetnie przez bardzo długi czas, mogą być prane zarówno w pralce jak i na mokro. Jednakże zawsze należy sprawdzić informację umieszczoną na metce.

Rodzaje dywanów ze względu na długość włosia

Oprócz podziału ze względu na rodzaj materiału, dywany dzielą się również pod względem długości włosia:

  • dywany płaskie oraz bez włosia, do ich pielęgnacji najlepiej sprawdzi się turboszczotka,
  • dywany z różną długością włosia, w tym przypadku także zaleca się zastosować turboszczotkę
  • dywany shaggy, z długim włosem, najlepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz piorący, przede wszystkim ze względu na włochatą powierzchnię dywanu
  • dywany pętelkowe, w tym przypadku aby pozbyć się zanieczyszczeń, warto wykorzystać siłę ssącą odkurzacza, czyścić można tylko i wyłącznie specjalnie do tego przeznaczonym detergentem, który nie niszczy włosia.

Pranie dywanów w domu – na mokro

Pranie dywanów - najlepsze metody
Pranie dywanów – najlepsze metody

Warto zaznaczyć, iż przede wszystkim pranie dywanów należy wykonywać odpowiedzialnie, nie tylko ze względu na estetykę ale również zdrowie. Zarówno czyszczenie na sucho jak i na mokro znacznie zmniejsza liczbę roztoczy a także innych alergenów, które bardzo często gromadzą się na powierzchni włosia. Dlatego bardzo istotne jest regularne odkurzanie, zamiatanie oraz pranie, bowiem zdecydowanie wydłuża ono żywotność dywanu, a także wybawia plamy i zabrudzenia, które są głęboko osadzone.

Pranie dywanów może być wykonane na dwa sposoby: z użyciem wody lub suchych środków chemicznych, jednak w obecnym czasie największą popularnością cieszy się pranie dywanów na wskroś. Jest to bezpieczny sposób, który można wykorzystać zarówno podczas prania dywanów sztucznych jak i naturalnych. Warto dodać, że pranie dywanów na mokro można także przeprowadzić z użyciem specjalnego urządzenia pod ciśnieniem o nazwie karcher, dzięki takiemu rozwiązaniu można kompleksowo wyczyścić dywan. Czyszczenie na mokro może być również przeprowadzone z zastosowaniem odkurzacza piorącego.

Pranie dywanów na sucho –  skuteczna metoda?

Czy wiesz, że pranie dywanów na sucho to bardzo skuteczna i coraz częściej stosowana metoda w domowych warunkach? Bowiem istnieje wiele, różnego rodzaju technik, które poprzez wykorzystanie specjalistycznych preparatów pozwalają szybko wyczyścić włosie dywanu, oraz uchronić je przed zniszczeniem. Pranie dywanu na sucho przeprowadza się za pomocą precyzyjnego rozprowadzenia preparatu czyszczącego, a następnie wtarcia go w powierzchnię tkaniny przy użyciu gąbki lub szczotki. W przypadku czyszczenia na sucho często wykorzystuje się również inne techniki takie jak szamponowanie, bonetowanie, oraz wiórkowanie a także mycie dywanów pianą. Bardzo istotne jest, aby po zastosowaniu każdej z tych metod ponownie odkurzyć dywan, gdyż poprzez takie rozwiązanie usuwane są środki chemiczne oraz zalegający brud!

Jak wyczyścić dywan z plam?

Gdy na Twoim dywanie pojawiają się plamy z kawy, wina, oraz innych napojów pierwszym i najważniejszym krokiem jest odsączenie zabrudzenia, oraz usunięcie resztek jedzenia przy użyciu ściereczki. Zaleca się aby powstałą plamę zasypać sodą oczyszczoną lub skropić sokiem z cytryny, można także użyć specjalistycznych środków chemicznych, które przeznaczone są do prania na sucho. W przypadku bardziej uciążliwych plam można także zastosować ciepłe żelazko.

Pranie dywanów w domu a w pralni – jakie koszty?

Należy podkreślić, iż cena prania dywanu w domu i w pralni może znacznie się różnić, bowiem jest to uzależnione przede wszystkim od rodzaju oraz rozmiaru. Pranie dywanów samodzielnie w domu jest zdecydowanie tańszą opcją, aczkolwiek nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, gdyż w niektórych sytuacjach zaleca się aby skorzystać z usług profesjonalnej pralni. W przypadku dywanów syntetycznych koszt najczęściej wynosi około 25 zł za m2, natomiast w przypadku innych rodzajów dywanu może być to wydatek nawet rzędu około 70 zł za m2!