Poradnik organizacji wesela


Usługi / piątek, 14 sierpnia, 2020

Organizacja wesela to ogromne wyzwanie niezależnie od tego, ilu gości zapraszamy. Rezerwacja sali, dobór dekoracji, zaproszenia ślubne – to tylko niektóre aspekty, na jakie musimy zwrócić uwagę. Tymczasem para młoda zwykle po raz pierwszy organizuje tak dużą imprezę, zatem młodzi mają prawo nie wiedzieć dokładnie, jak się za to zabrać. Dobra organizacja i rozplanowanie to w tej kwestii zupełna podstawa.

Wybór sali weselnej

Po ślubie zwykle chcemy zaprosić gości na przyjęcie weselne. Niektórzy decydują się jedynie na skromną uroczystość z obiadem i deserem. W takim przypadku zwykle ograniczamy liczbę gości do najbliższej rodziny i znajomych. Większość restauracji bez żadnego problemu jest w stanie zorganizować weselny obiad, dlatego też młoda para ma duży wybór miejsca. Znacznie trudniej jest w przypadku organizacji prawdziwej weselnej zabawy, która przewiduje uczestnictwo znacznej ilości osób. Czasami rezerwacji wymarzonej sali weselnej trzeba dokonać z nawet dwuletnim wyprzedzeniem. Dodatkowo nie wszystkie restauracje organizują przyjęcia na akurat taką liczbę osób, jaką planujemy zaprosić. Często stawiają one limity minimalne lub maksymalne, poniżej lub powyżej których nie schodzą. Sala weselna powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb pary młodej. Jeżeli młodzi kochają naturę, dobrze gdy znajduje się ona w odludnym miejscu. Co więcej, jeżeli przewidujemy imprezę z tańcami, na sali musi być miejsce dla orkiestry oraz parkiet taneczny. Wybór sali weselnej często ograniczony jest także możliwościami finansowymi. Im lepsza lokalizacja, więcej potraw w menu czy dodatkowych atrakcji, tym cena rośnie. Tymczasem cenę podstawową musimy pomnożyć razy ilość zaproszonych gości. Nierzadko para młoda zostawia w restauracji nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc realnie ocenić możliwości finansowe i dobrać salę do swoich potrzeb, jednocześnie nie przesadzając z kosztami. Domniemanie, że koszt wesela zwróci się w kopertach, niejedną młodą parę wpędziło w ślepy zaułek. Lepiej spojrzeć na sytuację chłodnym i nieco oszczędnym okiem.

Dekoracje i dodatki

Młoda para często ma spory problem z doborem dodatków weselnych. Wszystko powinno bowiem tworzyć spójną całość, jednak wielorakość rozwiązań i ilość dodatków, jakie musimy do siebie dobrać, może sprawić, że ładne ozdoby zmienią się w pstrokate dekoracje. Zacznijmy więc od wyboru zaproszeń ślubnych. Zaproszenia ślubne powinny oddawać charakter imprezy – ostatnimi czasy dosyć modne stały się zaproszenia ślubne w luźnym stylu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby były one tradycyjnie białe i eleganckie. Do zaproszeń ślubnych powinny być odpowiednio dopasowane winietki, które staną na weselnym stole. Dobrze, jeżeli utrzymane są one przynajmniej w tej samej tonacji, co zaproszenia ślubne . Jeżeli dodatkowo planujemy postawić na stole menu lub plan stołów przy wejściu na salę, wszystko powinno być w jednakowym wzorze.Jeśli para młoda wybiera kolor przewodni, każda ozdoba powinna przynajmniej delikatnie go akcentować. Oczywiście nie musi być to jeden kolor – może być ich więcej. Niezbędną ozdobą weselną są kwiaty. Uważajmy jednak na to, aby nie przesadzić z ich ilością. Wyglądają one pięknie pod warunkiem, że ani sala zaślubin ani sala weselna nie tonie w kwiatach. Przesyt, jak w każdej dziedzinie, nie jest tutaj wskazany.

Stroje państwa młodych

Panna młoda rozgląda się na wymarzoną suknią wiele miesięcy przed ślubem. Tradycyjne, białe suknie ślubne to już przeszłość – oczywiście panna młoda może się na taką zdecydować, jednak dużą popularnością cieszą się także modele w kolorach beżowym, śmietankowym czy w ogóle zupełnie różnych od bieli i jej odcieni. Suknia ślubna powinna tworzyć spójną całość ze strojem pana młodego. Jeżeli jest ona tradycyjnie elegancka, pan młody powinien założyć ciemny garnitur. Kolor koszuli pana młodego powinien odpowiadać barwie sukni panny młodej. Jeśli jednak suknia ślubna jest utrzymana w luźniejszym tonie, strój pana młodego również może być nieco luźniejszy. Warto więc bawić się modą i nie przejmować się tym, co było modne kilka, a nawet kilkanaście lat temu. Teraz moda się zmieniła i nowoczesne rozwiązania są jak najbardziej mile widziane. Jeżeli mamy problem z doborem odpowiedniej kreacji możemy zajrzeć do salonów mody ślubnej, które specjalizują się w stylizowaniu zarówno panny młodej, jak i pana młodego. Na niektórych ślubach obecne są także druhny panny młodej. Tradycyjnie powinny być one ubrane w jednakowe sukienki, jednak ten zwyczaj, rodem z amerykańskich filmów, nieco odchodzi od łask. Wynika to z faktu, że nie każdy czuje się dobrze w tej samej sukience – kobiety mają różne figury i zmuszanie kogokolwiek do ubrania kreacji, w której nie będzie czuć się dobrze, nie ma większego sensu.

Organizacja wesela to zadanie, którego warto podjąć się rok, a nawet dwa lata przed wyznaczonym terminem ślubu. Nie jest to bowiem łatwe szczególnie, że w międzyczasie mamy mnóstwo innych obowiązków do wypełnienia. Nie ma jednak wątpliwości, że organizacja ślubu pochłania mnóstwo czasu, dlatego musimy go wygospodarować, aby wszystko wyszło jak najlepiej.