Ozonowanie biur pozwala ochronić pracowników przed infekcjami wirusowymi


Usługi, Zdrowie / poniedziałek, 12 października, 2020

Każdy człowiek na świecie wie, jak pachnie powietrze po burzy, wtedy odczuwa się wyjątkową świeżość i czystość powietrza. Dlaczego? Ozon potrafi oczyścić powietrze w chwili jego tworzenia się, ponieważ powoduje, utlenianie każdego zanieczyszczenie w powietrzu, które jest skutecznie dezynfekowane i w pomieszczeniu utrzymuje się przyjemny aromat.

Obecnie bardzo popularne stało się ozonowanie biur, jako najbardziej przyjazna dla środowiska technologia usuwania nieprzyjemnych zapachów, jest to ważne dla pracowników oraz postrzegania firmy przez osoby z zewnątrz. Ozon, jako doskonały utleniacz wykazuje niezwykłe właściwości. Niektóre doniesienia medialne wskazują, że ozon zabija wirusa grypy i koronawirusa, oczyszcza powietrze z E coli, neutralizuje gronkowce. Jest dziesiątki razy bardziej skuteczny niż chlor, wielokrotnie przewyższający dezynfekcję pomieszczeń promieniami UV.

Dlaczego ozonowanie biur cieszy się coraz większą popularnością?

Wykonywanie tej procedury w biurze wiąże się z ozonowaniem kanałów wentylacyjnych oraz klimatyzacji, konsekwencją takiego działania jest znacznie zmniejszenie zagrożenia pojawienia się czynników zakaźnych. Ponadto ozonowanie biura wiąże się z eliminacją nieprzyjemnych zapachów: wilgoci, toalety, kuchni, itp. Wielu menadżerów podejmujących decyzję o ozonowaniu biura zadaje pytanie, w jaki sposób ozonator zniszczy bakterie i wirusy? Jest to ważne dla ograniczenia zachorowań na infekcje wirusowe w okresie jesiennym i zimowy. Ozon unieszkodliwia wirusa nie tylko na zewnątrz komórki, ale również wewnątrz, w pewnym stopniu likwidując jej otoczkę. Wynikiem jest zablokowanie jego rozmnażania, ponadto zaburzona jest możliwość łączenia się wirusów z komórkami organizmu.  

Ozonowanie biura pozwala jednocześnie rozwiązać kilka problemów:

 • Dezynfekcja – eliminacja patogennych mikroorganizmów
 • Dezodoryzacja – usuwanie wszelkich zapachów, takich jak grzyb czy zapach farb
 • Eliminacja pleśni i zapobieganie jej ponownemu pojawieniu się
 • Dezynsekcja – zniszczenie owadów.

Czy ozonowanie biura zalicza się do bezpiecznych procedur?

Przed rozpoczęciem ozonowania biura, trzeba dowiedzieć się czy można bezpiecznie dla zdrowia oddychać ozonowanym powietrzem. Stężony ozon nie jest bezpieczny. W wysokich stężeniach jest trujący. Dlatego do tej metody dezynfekcji lepiej jest zaangażować specjalistów, ponieważ wirusy zabija tylko wysokie stężenie ozonu. Firmy zajmujące się profesjonalnym ozonowaniem biur używają sprzętu ochronnego, ponadto instrukcje są jasno sprecyzowane, podczas ozonowania lepiej jest wyjść z pomieszczenia, a po ozonowaniu należy je przewietrzyć, aby usunąć nadmiar ozonu i można całkowicie bezpiecznie oddychać czystym powietrzem. Ozon szybko rozkłada się na nieszkodliwe związki w powietrzu i wodzie. Ozonowanie to nowoczesna metoda, nie maskuje, ale usuwa problem. Zamawiając ozonowanie biura w okresie chorób wirusowych, procedura będzie trwała 3-4 godziny, aby całkowicie oczyścić powietrze i zdezynfekować wszystkie przedmioty w pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest ozonator.

Zalety stosowania ozonu:

 • Nie ma odpornych na działanie ozonu form drobnoustrojów.
 • Ozon działa bardzo szybko, w ciągu kilku sekund.
 • Ozon usuwa nieprzyjemne zapachy.
 • Ozonowanie nie dodaje dodatkowych smaków i zapachów.
 • Pozostały ozon sterylizuje powierzchnię.
 • Ozonowanie nie zmienia kwasowości wody i nie wpływa na jej dobroczynne właściwości.
 • Resztkowy ozon jest szybko przekształcany w tlen.
 • Ozon niszczy roztocza i alergeny.

Korzyści z ozonowania biura

Ozonowanie pomieszczeń w biurze neutralizuje zanieczyszczenia mikrobiologiczne i chemiczne, w powietrzu nie pozostają żadne toksyczne związki. Poprawia się stan zdrowia pracowników, zmniejsza się ryzyko reakcji alergicznych i przeziębień. Ozonowanie jest bardziej wydajne niż obróbka UV. Gaz niszczy wirusa grypy, gronkowce. Jednocześnie następuje dezodoryzacja, odtruwanie, odkażanie, dezynsekcja i deratyzacja pomieszczeń. Do czyszczenia nie są potrzebne żadne materiały eksploatacyjne ani odczynniki. W celach profilaktycznych ozonowanie biura można zamówić po generalnym oczyszczeniu pomieszczenia. Odświeżanie pomieszczeń z późniejszym ozonowaniem eliminuje w 100% zapach materiałów budowlanych, formaldehydu, fenolu.

Dezynfekcja ozonem jest najwygodniejsza do zastosowania tam, gdzie użycie innych środków jest trudne lub niemożliwe. Wnikając we wszystkie trudno dostępne miejsca, wypełniając sobą wszystkie pęknięcia i mikropęknięcia, ozon działa destrukcyjnie na drobnoustroje, owady, a nawet gryzonie. Już po jednym zabiegu ozonowania powietrze w biurze będzie odświeżone, pachnące i wolne od szkodliwych mikroorganizmów chorobotwórczych. W porównaniu do innych środków (lampy ultrafioletowe i związki chemiczne zawierające chlor) ozon wykazuje znacznie większą skuteczność w zakresie dezynfekcji powietrza i powierzchni, aż 99,99%. Ozonowanie nie pozostawia śladów na meblach, ścianach i sprzęcie komputerowym, ale jednocześnie nie daje najmniejszych szans na przeżycie i rozmnażanie nieprzyjemnych zapachów, wirusów i bakterii.