Ozonowanie biur pozwala ochronić pracowników przed infekcjami wirusowymi


Usługi, Zdrowie / poniedziałek, 12 października, 2020

Każdy człowiek na świecie wie, jak pachnie powietrze po burzy, wtedy odczuwa się wyjątkową świeżość i czystość powietrza. Dlaczego? Ozon potrafi oczyścić powietrze w chwili jego tworzenia się, ponieważ powoduje, utlenianie każdego zanieczyszczenie w powietrzu, które jest skutecznie dezynfekowane i w pomieszczeniu utrzymuje się przyjemny aromat.

Obecnie bardzo popularne stało się ozonowanie biur https://ozonus.pl/ozonowanie/ozonowanie-bemowo, jako najbardziej przyjazna dla środowiska technologia usuwania nieprzyjemnych zapachów, jest to ważne dla pracowników oraz postrzegania firmy przez osoby z zewnątrz. Ozon, jako doskonały utleniacz wykazuje niezwykłe właściwości. Niektóre doniesienia medialne wskazują, że ozon zabija wirusa grypy i koronawirusa, oczyszcza powietrze z E coli, neutralizuje gronkowce. Jest dziesiątki razy bardziej skuteczny niż chlor, wielokrotnie przewyższający dezynfekcję pomieszczeń promieniami UV.

Dlaczego ozonowanie biur cieszy się coraz większą popularnością?

Wykonywanie tej procedury w biurze wiąże się z ozonowaniem kanałów wentylacyjnych oraz klimatyzacji, konsekwencją takiego działania jest znacznie zmniejszenie zagrożenia pojawienia się czynników zakaźnych. Ponadto ozonowanie biura wiąże się z eliminacją nieprzyjemnych zapachów: wilgoci, toalety, kuchni, itp. Wielu menadżerów podejmujących decyzję o ozonowaniu biura zadaje pytanie, w jaki sposób ozonator zniszczy bakterie i wirusy? Jest to ważne dla ograniczenia zachorowań na infekcje wirusowe w okresie jesiennym i zimowy. Ozon unieszkodliwia wirusa nie tylko na zewnątrz komórki, ale również wewnątrz, w pewnym stopniu likwidując jej otoczkę. Wynikiem jest zablokowanie jego rozmnażania, ponadto zaburzona jest możliwość łączenia się wirusów z komórkami organizmu.  

Ozonowanie biura pozwala jednocześnie rozwiązać kilka problemów:

 • Dezynfekcja – eliminacja patogennych mikroorganizmów
 • Dezodoryzacja – usuwanie wszelkich zapachów, takich jak grzyb czy zapach farb
 • Eliminacja pleśni i zapobieganie jej ponownemu pojawieniu się
 • Dezynsekcja – zniszczenie owadów.

Czy ozonowanie biura zalicza się do bezpiecznych procedur?

Przed rozpoczęciem ozonowania biura, trzeba dowiedzieć się czy można bezpiecznie dla zdrowia oddychać ozonowanym powietrzem. Stężony ozon nie jest bezpieczny. W wysokich stężeniach jest trujący. Dlatego do tej metody dezynfekcji lepiej jest zaangażować specjalistów, ponieważ wirusy zabija tylko wysokie stężenie ozonu. Firmy zajmujące się profesjonalnym ozonowaniem biur https://ozonus.pl/ozonowanie-ochota używają sprzętu ochronnego, ponadto instrukcje są jasno sprecyzowane, podczas ozonowania lepiej jest wyjść z pomieszczenia, a po ozonowaniu należy je przewietrzyć, aby usunąć nadmiar ozonu i można całkowicie bezpiecznie oddychać czystym powietrzem. Ozon szybko rozkłada się na nieszkodliwe związki w powietrzu i wodzie. Ozonowanie to nowoczesna metoda, nie maskuje, ale usuwa problem. Zamawiając ozonowanie biura w okresie chorób wirusowych, procedura będzie trwała 3-4 godziny, aby całkowicie oczyścić powietrze i zdezynfekować wszystkie przedmioty w pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest ozonator.

Zalety stosowania ozonu:

 • Nie ma odpornych na działanie ozonu form drobnoustrojów.
 • Ozon działa bardzo szybko, w ciągu kilku sekund.
 • Ozon usuwa nieprzyjemne zapachy.
 • Ozonowanie nie dodaje dodatkowych smaków i zapachów.
 • Pozostały ozon sterylizuje powierzchnię.
 • Ozonowanie nie zmienia kwasowości wody i nie wpływa na jej dobroczynne właściwości.
 • Resztkowy ozon jest szybko przekształcany w tlen.
 • Ozon niszczy roztocza i alergeny.

Korzyści z ozonowania biura

Ozonowanie pomieszczeń w biurze neutralizuje zanieczyszczenia mikrobiologiczne i chemiczne, w powietrzu nie pozostają żadne toksyczne związki. Poprawia się stan zdrowia pracowników, zmniejsza się ryzyko reakcji alergicznych i przeziębień. Ozonowanie jest bardziej wydajne niż obróbka UV. Gaz niszczy wirusa grypy, gronkowce. Jednocześnie następuje dezodoryzacja, odtruwanie, odkażanie, dezynsekcja i deratyzacja pomieszczeń. Do czyszczenia nie są potrzebne żadne materiały eksploatacyjne ani odczynniki. W celach profilaktycznych ozonowanie biura można zamówić po generalnym oczyszczeniu pomieszczenia. Odświeżanie pomieszczeń z późniejszym ozonowaniem eliminuje w 100% zapach materiałów budowlanych, formaldehydu, fenolu.

Dezynfekcja ozonem jest najwygodniejsza do zastosowania tam, gdzie użycie innych środków jest trudne lub niemożliwe. Wnikając we wszystkie trudno dostępne miejsca, wypełniając sobą wszystkie pęknięcia i mikropęknięcia, ozon działa destrukcyjnie na drobnoustroje, owady, a nawet gryzonie. Już po jednym zabiegu ozonowania powietrze w biurze będzie odświeżone, pachnące i wolne od szkodliwych mikroorganizmów chorobotwórczych. W porównaniu do innych środków (lampy ultrafioletowe i związki chemiczne zawierające chlor) ozon wykazuje znacznie większą skuteczność w zakresie dezynfekcji powietrza i powierzchni, aż 99,99%. Ozonowanie nie pozostawia śladów na meblach, ścianach i sprzęcie komputerowym, ale jednocześnie nie daje najmniejszych szans na przeżycie i rozmnażanie nieprzyjemnych zapachów, wirusów i bakterii.