Rozwody w Polsce stają się coraz popularniejszą formą rozwiązywania konfliktów i problemów małżeńskich, szczególnie wśród młodych ludzi. O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego?
O czym warto pamiętać, kiedy decydujemy się na zawarcie związku?
W życiu wielu młodych osób w pewnym momencie przychodzą różnego rodzaju etapy, kiedy podejmujemy ważne decyzje, które będą niejako rzutowały na nasze życie w przyszłości bliższej lub dalszej. Jedni kończąc szkołę średnią idą na studia, zdobywają wykształcenie wyższe oraz dyplom, co później przekłada się w istocie na kolejne etapy życia, wchodzimy w to tak zwane dorosłe życie. Wiele osób pnie się po szczebelkach struktury w firmie, zajmując kolejne stanowiska, a jednocześnie pracując nad swoim statusem społecznym czy tez materialnym. Wówczas często podejmowane są kolejne kroki, a mianowicie założenie rodziny Dla wielu kobiet i mężczyzn jest to bardzo ważny element rzeczywistości. Formalne zawarcie związku jest to fundament, na którym budowane są relacje. Jednak czasami decyzja o wzięciu ślubu podyktowana jest pobudkami, które dla niektórych mogą skończyć się bardzo źle.
Małżeństwa, które kończą się rozwodem to element, który współcześnie jest coraz popularniejszy w Polsce.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rozmowy o małżeństwie były czymś zupełnie normalnym i naturalnym, a samo małżeństwo miało bardzo powszechny charakter. Zupełnie inaczej wypadają w tej materii rozwody. Rozwody to temat, który w polskiej mentalności tak naprawdę istnieje od końca XX wieku. Wcześniej, szczególnie w mniejszych miejscowościach czy na wsiach – kobiety, które nawet były nieszczęśliwe w swoich związkach musiały żyć z jednym, poślubionym mężczyznom do końca swojego życia. Jest to ciekawe, bowiem piętno społeczne nigdy nie było tak silnie odciskane na mężczyznach, którzy stwierdzali, że porzucą swoje żony z dziećmi. Szczególnie w sytuacjach, kiedy to oni byli w dużej mierze żywicielami w rodzinie. Rozwody stały się w Polsce nieco bardziej powszechne, kiedy rozluźniły się gorsety konwenansów społecznych, a kolejne pokolenia kobiet zaczęły wzrastać w przekonaniu i poczuciu, że do pełni szczęścia nie jest im konieczny mężczyzna oraz to, że kobieta może być samowystarczalna. Współcześnie w Polsce możemy zaobserwować już od kilku lat niesłabnącą falę rozwodów, które wynikają z niewłaściwego podejścia do tematu.
Wspólne mieszkanie przed decyzją o wzięciu ślubu może być bardzo pomocnym elementem przy poznawaniu naszego partnera. Czy warto się na to rozwiązanie zdecydować?
Młodzi ludzie, którzy pochopnie podejmują wiele decyzji mogą się niestety rozczarować, kiedy okaże się, że człowiek, za którego wyszliśmy za mąż jest zupełnie inny, niż nam się wydawało na początku. Ponadto bardzo istotną kwestią w małżeństwach jest także to, że zdecydowanie niższy odsetek rozwodów możemy dostrzec wśród par, które przed podjęciem decyzji o ślubie, wcześniej ze sobą zamieszkiwali. Spędzanie ze sobą czasu we wspólnej przestrzeni, czasem nawet przez dwadzieścia cztery godziny w ciągu doby może istotnie zweryfikować nasze uczucia. Może zweryfikować je do tego stopnia, że zdamy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie wytrzymać pod jednym dachem z naszym partnerem. Dlatego też tak istotna jest ta próba czasu, sprawdzenia, jak dwoje dorosłych ludzi dogaduje się ze sobą, kiedy przyjdzie do dzielenia się łazienką, kuchnią czy nawet wspólną lodówką.
Polecane
- prawnik rozwód Łódź https://klimkowski-kancelaria.pl/220/rozwody-lodz
- adwokat sprawy rozwodowe Warszawa http://adwokat-seidel.pl/specjalizacja/rozwody-warszawa
Mówienie głośno o swoich potrzebach, zaznaczanie swoich oczekiwań i próby wypracowywania kompromisu, mogą okazać się kluczowe dla związków
Wypracowywanie swobodnego funkcjonowania obok siebie dwóch osób, które na co dzień funkcjonowały na zupełnie różnych płaszczyznach, jest bardzo trudnym zadaniem. Przede wszystkim ważna jest umiejętność doprowadzania do kompromisów, które pozwolą na odrobinę swobód i wolności obu stronom, ale tylko w takim stopniu, aby druga strona była w stanie je zaakceptować. Warto pamiętać, że każdy ma zupełnie różne przyzwyczajenia, odmienne rytuały wśród swoich własnych czterech ścian. W momencie kiedy dochodzi do konfrontacji, szczególnie dwóch mocnych charakterów, wówczas okazuje się, że zdrowy rozsądek często wygrywa. Dlatego też tak istotnym elementem przed wzięciem ślubu jest wspólne zamieszkanie z partnerem czy partnerką, by później nie musieć martwić się rozczarowaniem, a rozwód nie będzie konieczny, jeśli wcześniej nauczymy się i wypracujemy wraz z naszym partnerem relację, w której dzięki rozmowom, szczerości i otwartości będziemy w stanie mówić jasno i klarownie o naszych oczekiwaniach, uczuciach czy potrzebach psychofizycznych. Warto wziąć pod rozwagę te właśnie elementy, kiedy decydujemy się na poważną relację z drugim człowiekiem. Ważne jest także to, by zdać sobie sprawę z faktu, że wzięcie rozwodu nie jest końcem świata, a zamknięciem pewnego etapu w życiu, tylko po to, by móc otworzyć kolejny.
- prawnik podział majątku po rozwodzie Warszawa https://adwokat-seidel.pl/podzial-majatku-prawnik-warszawa/
- prawnik podział majątku po rozwodzie Warszawa https://adwokat-seidel.pl/specjalizacja/podzial-majatku/
- prawnik medycyny Warszawa https://adwokat-seidel.pl/kancelaria-prawo-medyczne-warszawa/