Nietuzinkowe, kolorowe skarpety


Moda / poniedziałek, 4 listopada, 2019

Kolorowe skarpetki przestały być domeną dzieciństwa. Stały się modne także wśród osób dorosłych. Nietuzinkowe, ciekawe wzory pozwalają dodać odrobinę szaleństwa do swojej stylizacji. Kolorowe skarpety to propozycja dla osób, które uwielbiają kolory, niebanalny styl i chcą przełamywać schematy w ubiorze.  Kolorowe skarpety zawojowały rynek i zdobyły serca klientów.

 

Rola skarpet

 

Skarpety są uznawane za bieliznę – nosimy ją bezpośrednio na skórze (stopach). Mają chronić stopy przed zimnem i otarciami. Przez wiele lat skarpety były ukrywane w spodniach i butach. Nikomu nie przyszło do głowy, aby nosić je pantofli na obcasie, czy sukienek. Obecne trendy modowe pozostawiają pełną dowolność w noszeniu skarpet. Dzisiaj modne jest przełamywanie barier, a kolorowe skarpetki idealnie nadają się do tego zadania.

 

Kolorowe skarpetki a dresscode

 

śmieszne kolorowe skarpetki

W wielu firmach i instytucjach obowiązuje dress code, to znaczy obowiązkowy zestaw ubrań w określonym kroju i kolorystyce. Nie pozwala on na swobodny dobór stroju do pracy, ponieważ stawia na elegancję i jest jednym ze znaków rozpoznawczych marki. Nawet w przypadku dress code można założyć kolorowe skarpetki pod spodnie i chociaż mieć świadomość, że ma się na sobie kolorowy element garderoby kontrastujący ze sztywnym strojem biurowym. Kolorowe skarpety poprawiają nastrój. Łatwiej mają panowie, którzy bez obaw mogą założyć do garnituru kolorowe skarpetki. Nawet przy obowiązującym dress codzie wielobarwne i wzorzyste skarpety, pozwalają na wyrażenie siebie  i poczucie humoru. Przełamują nudę i rutynę dress code, chociaż nie mogą być w takiej sytuacji eksponowane. Najważniejsze jest dobre samopoczucie osoby, która je nosi.

 

Szalone skarpetki

 

Im więcej kolorów, tym z większym optymizmem patrzymy na świat. Dotyczy to także ubrań. Osoby, które stawiają na różne kolory, są z reguły szczęśliwsze i optymistycznie patrzą w przyszłość, są przyjacielsko nastawione do innych ludzi. Wesołe wzory skarpet poprawią nastrój nawet w pochmurny lub zimowy, mroźny dzień. Kiedy brakuje słońca, to kolorowe skarpetki, np.: z motywami wakacyjnymi, przywołają wspomnienia słonecznych, letnich dni. Ogrom zabawnych, wręcz dowcipnych wzorów, para pozornie do siebie niepasująca, to znakomity poprawiacz nastroju.

Dobierając skarpetki do stroju, można znakomicie bawić się i puścić wodze wyobraźni.  W końcu nie istnieje nakaz, aby parę skarpetek stanowiły dwie takie same sztuki. W ofertach pojawiają się skarpetki, które stanowią parę, ale nie są takie same. 

 

Zmiana przyzwyczajeń

 

Ludzie wciąż obawiają się zakładać dwie różne kolorowe skarpetki jako parę i  wyjść poza obowiązujący standard. Tymczasem para skarpet to nie tylko dwie jednakowe skarpety. Może je łączyć motyw, mogą uzupełniać się względem wzoru, np.: na jednej skarpetce Mikołaj, a na drugiej prezenty.  Początki zmiany przyzwyczajeń są trudne – trzeba się przemóc, żeby jako parę założyć różową skarpetkę w stokrotki i drugą czerwoną z obrazkiem lawendy lub coś podobnego. Dla wielu osób ekstrawagancją jest ubranie jednej skarpety białej  w zielone groszki i drugiej białej w niebieskie groszki. Jednak po pewnym czasie kolorowe skarpety stają się stałym i lubianym elementem garderoby.

 

Dystans do siebie

 

Zmiana przyzwyczajeń w kwestii skarpet wymaga dystansu do siebie  i twórczego podejścia do kreowania swojego wizerunku. Kolorowe skarpetki znakomicie pasują do jeansów, legginsów i dresów. Można je nosić latem do szortów, krótkich sukienek i spódnic. Długie, kolorowe skarpety są świetnym dodatkiem na zimę dla kobiet, które preferują ciepłe spódnice do kostek. Jako dodatek do długiej spódnicy idealnie sprawdzają się skarpety w „norweskie wzory”, paski, romby, trójkąty oraz gwiazdki. Długie, kolorowe skarpety można zestawiać z kozakami,  śniegowcami, traperami i botkami. Kolorowe skarpety dają nieograniczone możliwości tworzenia ciekawych stylizacji, wprowadzają odrobinę ciepłe w zimny, zimowy dzień. 

 

Na znak solidarności z ludźmi z zespołem Downa

 

Para skarpetek, w której skarpetki różnią się nasuwa skojarzenia ze Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa, obchodzonym 21.03. W tym dniu uczestnicy solidaryzują się z osobami z Zespołem Downa i zakładają trzy kolorowe skarpetki (w zespole Downa są trzy chromosomy w 21 parze). Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.  Coraz więcej osób przyłącza się do akcji, publikuje swoje zdjęcia w kolorowych skarpetkach nie do pary, zwracając uwagę na potrzebę wspierania osób z zespołem Downa do ich pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

 

Kolorowe skarpety przestają być modową awangardą. Noszą je osoby znane i lubiane Kupuje je coraz więcej kobiet i mężczyzn, lubiących zabawę stylami,  zestawami kolorów i i niebanalnymi wzorami. Kolorowe skarpety podkreślają oryginalny sposób bycia i dystans do konwenansów w modzie. Producenci wyczuli potrzeby rynku i zaproponowali klientom różnorodne wzory i zestawienia kolorystyczne, tak, aby każdy mógł wybrać kilka par skarpet.