Przeszczep włosów jest czymś, na co decyduje się coraz większy odsetek mężczyzn – bo choć łysienie dotyka również kobiety, to u facetów jest czymś najbardziej powszechnym. Z jakiego względu tego typu zabieg, do tej pory kojarzony wyłącznie z fanaberią ludzi bogatszych, tak szybko nabiera na popularności? Głównym tego powodem jest jego niesamowita skuteczność. Jest na tyle wysoka, że wiele lepszych klinik daje dożywotnią gwarancję na wzrost włosów na docelowej powierzchni skóry głowy. Dożywotnią, dobrze powiedzieliśmy. Na którą z wielu dostępnych technik powinniśmy się jednak zdecydować podchodząc do całego procesu? Działanie oraz podstawowe rzeczy dotyczące tych popularniejszych opiszemy w tym artykule.
Najchętniej stosowane techniki przeszczepu włosów
Współcześnie zdecydowanie najchętniej stosowaną i najbardziej przez wszystkich chwaloną metodą http://www.metamorphis.pl/metoda-przeszczepu-wlosow na przeszczep włosów jest FUE (z angielskiego: follicular units extraction). Polega ona na wyodrębnianiu poszczególnych pojedynczych mieszków głosowych z miejsca “dawczego”, którym zazwyczaj (niezależnie od metody) jest potylica, a następnie transportowaniu ich w miejsce docelowe, również w sposób pojedynczy. Jak można wywnioskować, zajmuje to bardzo dużo czasu, jednak jest też diabelnie skuteczne. Z uwagi jednak na to, że lekarz wszystko robi samodzielnie i “ręcznie”, zabiegu tego podejmuje się wyłącznie w przypadku łysienia na mniejszą skalę.
Metoda zwana SAFER jest swoistym rozwinięciem wyżej wspomnianego FUE – jej skuteczność oraz główne założenia są identyczne. Środkiem do pobierania i transportowania pojedynczych mieszków włosowych są specjalne urządzenia – lekarz nie musi więc robić tego ręcznie, a dzięki mechanicznemu działaniu do pobierania ciśnieniowego i transportu pneumatycznego cały proces trwa znacznie szybciej i nie męczy lekarza. Umożliwia zatem przeprowadzenie go na większej powierzchni skóry.
Ciekawą metodą jest BHT (z angielskiego Body Hair Transplant), które jest wykorzystywane przez osoby nieposiadające materiału włosowego na skórze głowy, najlepszego w przypadku transplantacji w jej obrębie. Polega na pobraniu mieszków włosowych z innych części ciała (do wyboru mamy każdą, która jest owłosiona), a następnie przeniesieniu je w miejsce docelowe. Zaletą jest elastyczność rozwiązania – nawet łysiejąc na całej głowie i nie posiadając możliwości do transplantacji, tutaj jest ona możliwa. Wątpliwy może być jednak efekt, gdyż włosy przeszczepione z innego miejsca niż głowa wyglądają dokładnie tak, jak w tym właśnie miejscu. Estetycznie w wielu przypadkach może to budzić wątpliwość.
Jedną ze starszych metod wykonywania zabiegu, jakim jest przeszczep włosów jest tak zwany STRIP. Jak sama jego nazwa może sugerować, polega na wycięciu pasa owłosionej skóry głowy (bardzo niewielkiego, bo zaledwie kilku milimetrowego), podzielenia go na segmenty (tak zwane grafy) z mieszkami włosowymi, a następnie wszczepienia w miejsce docelowe. Jest to proces znacznie szybszy i równie skuteczny, co wspomniany powyżej FUT. Pozostawia jednak po sobie niewielką bliznę w miejscu “dawczym”, a zatem zazwyczaj na potylicy. Jest więc najbardziej inwazyjny ze wszystkich opisanych powyżej – umożliwia jednak stosunkowo szybkie cieszenie się pozyskanym owłosieniem.
Czy warto? Ile to kosztuje?
Jeżeli łysiejemy i problem ten jest dla nas wyraźnie bolesny, przeszczep włosów jest idealną opcją właśnie dla nas. Zwłaszcza, jeżeli jeszcze nie wyłysieliśmy całkowicie, a włosy na naszej potylicy są w doskonałym stanie – to właśnie od nich wiele zależy, gdyż jeśli są mocne, możemy liczyć na najbujniejsze i najgęstsze owłosienie docelowe. Pamiętajmy, że przeszczep włosów nie zakłada jedynie radzenia sobie z ekstremalnym łysieniem, ale jest również związany z pokrywaniem jego pierwszych oznak, w tym między innymi przerzedzenia włosów.
Właśnie od tego zaawansowania łysienia zależy docelowa cena, jaką będziemy musieli zapłacić za cały zabieg. Jeżeli nasze łysienie jest na bardzo zaawansowanym etapie, a w wyniku zabiegu będziemy musieli pokryć włosem dużą powierzchnię skóry, zapłacimy więcej – mniejszy zabieg zagęszczania będzie relatywnie tańszy. Cena końcowa zależy również od tego, na jaką technikę się zdecydujemy oraz na usługi której z wielu oferujących zabieg klinik ostatecznie przystaniemy.
Podsumowanie
Jeszcze do niedawna przeszczep włosów był uważany za zabieg wykonywanych tylko przez bogatych ludzi, którzy naiwnie wierzyli w jego skuteczność. Dziś z kolei nie dość, że może sobie na niego pozwolić większość Polaków to jeszcze jest na tyle skuteczny, że stanowi naprawdę realną opcję na pozbycie się negatywnych efektów łysienia i odzyskanie bujnej i gęstej fryzury. Właśnie dlatego jeżeli łysienie jest problemem, który bezpośrednio nas dotyka, powinniśmy zdecydować się na przeciwdziałanie mu właśnie za pośrednictwem transplantacji. Pamiętajmy jednak, aby wybrać taką jej metodę, która będzie najbardziej dopasowana nie tylko do naszych oczekiwań, ale i predyspozycji oraz stopnia zaawansowania łysienia w naszym konkretnym przypadku.