Maszyny rolnicze – co na ten temat wiedzieć warto?


Motoryzacja / piątek, 26 czerwca, 2020

Duży rozwój w ostatnich latach odnotowuje polska branża rolnicza. Dzieje się tak dzięki programom unijnym, które mają za zadanie wspierać rolnictwo. Natomiast rolnicy bardzo chętnie i aktywnie z nich korzystają. Dynamiczny postęp wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na różnego rodzaju maszyny rolnicze. Najnowocześniejszy, a zarazem profesjonalny sprzęt znacząco usprawnia codzienną pracę w gospodarstwie, zmniejsza do minimum konieczność wykonywania części prac ręcznie. Poprzez duży popyt, w Polsce obserwuje się niesamowity wzrost ofert zakupowych w branży rolniczej.  Rynek proponuje wszelkiego rodzaju maszyny rolniczych – wszak bez odpowiedniego sprzętu , rozwój rolnictwa nie byłby możliwy. Co warto wiedzieć o maszynach rolniczych? Jakie korzyści przynoszą? 

Maszyny rolnicze i rosnący na nie popyt

Dzisiejsze rolnictwo jest dużo bardziej wyspecjalizowaną branżą od tej, która istniała kiedyś. Aktualnie większość gospodarstw nastawionych jest na zysk, stąd też skupiają się tylko i wyłącznie na jednym rodzaju produkcji. Jednoczesna hodowla zwierząt i uprawa roślin praktykowana jest obecnie przez małe gospodarstwa, które prowadzą rodziny. Nie jest tu potrzebny specjalistyczny sprzęt https://atrexpress.com.pl/tag/kosiarki-rolnicze/. Zazwyczaj wystarcza ciągnik i podstawowe typy maszyn. 

Co do większych gospodarstw – nastawione są na produkcję pewnych, konkretnych dóbr. Skupione są na np.:

  • Hodowli bydła, trzody, 
  • Uprawie zbóż, buraków, tudzież innych roślin. 

W gospodarstwach tych najczęściej zatrudniani są dodatkowe osoby, natomiast praca jest zorganizowana – przy jak najmniejszych jej nakładach mają zostać osiągnięte jak najlepsze rezultaty. Przekłada się to na inwestowanie w profesjonalne maszyny rolnicze. Niektóre z innych można wynająć, jak np. kombajn zbożowy na żniwa, a inne trzeba zakupić – co jest dość dużą inwestycją. 

Gospodarstwo rolne – jak maszyny rolnicze usprawniają w nim pracę? 

Nie ma żadnych wątpliwości, że maszyny rolnicze to urządzenia usprawniające w dużym stopniu wszelkie prace w gospodarstwie. Nowoczesne rozwiązania techniczne cieszą się popularnością zarówno wśród dużych, wyspecjalizowanych gospodarstw, jak i w rodzinnych – mniejszych. Wykorzystanie przeróżnych sprzętów na co dzień usprawnia produkcję, mocno ją przyspiesza. To z kolei daje szybsze osiągnięcie zysku, który jest znacząco większy niż przy produkcji, gdzie większość czynności jest wykonywana ręcznie. 

Największe zalety korzystania z maszyn rolniczych

Użytkowanie maszyn rolniczych https://atrexpress.com.pl/tag/kultywator/ wiąże się z wieloma korzyściami i zaletami. Najważniejszą z nich jest ogromna oszczędność czasu. Większość prac można wykonać w jasno określonych terminach, których niedopełnienie prowadzi do zmniejszenia produkcji, a co za tym idzie – także i zysków. Nawet na ogromnych powierzchniowo, wielohektarowych gospodarstwach można zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz nakładów pracy, dzięki maszynom. 

Kolejną niezwykle istotną zaletą maszyn rolniczych jest oszczędność energii i nakładów pracy. Innowacyjna praca maszynowa i ich wyposażenie pozwoliły na odejście od pracy ręcznych i pomocy zwierząt (m.in. koni) w wielu czynnościach. Angażowanie sił ludzkich także nie jest konieczne. Pamiętać należy, że maszyny dają gwarancję znacząco wyższego poziomu precyzji oraz wydajności wszelakich czynności. Mowa tu o zasiewie czy opryskach.

Praktyczne maszyny rolnicze wykorzystywane w gospodarstwach – przykłady

W celu usprawnienia przez rolników ich pracy, rynek daje możliwość zakupu różnego rodzaju maszyn. Dostępnych jest wiele typów, wśród których wyróżnić można:

  1. Brony wirnikowe. Tego rodzaju sprzęt niezbędny jest do uprawy gleby, która wcześniej została przygotowana przy pomocy pługa, jak i do siewu na rozluźnionych glebach. Najważniejszym zadaniem tych bron jest skuteczne spulchnianie oraz rozdrabnianie ziemi. Wykorzystuje się je po orce i zasiewie. Tego typu brony skutecznie usuwają wszelkie chwasty oraz kłącza z pól. 
  2. Kosiarki talerzowe i samobieżne są urządzeniami, których zadaniem jest koszenie. Zapewniają jego wysoką precyzję, bez ponoszenia jakichkolwiek strat.
  3. Opryskiwacze polowe – dające chemiczną ochronę roślin oraz nawożenie ich poprzez opryskiwanie. Urządzenia te są dostępne w wersji ciąganej, jak i zawieszanej.
  4. Przetrząsacze karuzelowe, które występują w wielu rozmiarach. Tego typu maszyny stosowane są do przetrząsania siana i równomiernego rozkradania skoszonego materiału. Dodatkowy walor tego sprzętu to napowietrzanie ściętych materiałów. Przetrząsacze dają możliwość przygotowania skoszonej trawy do formowania pokosu za pomocą zgrabiarki.
  5. Rozsiewacze do nawozów odpowiadają za równomierny sposób rozsiewania nawozów. Wykorzystane są także do nawożenia roślin okopowych i zbóż. Dostępne są w wersji wahadłowej, pneumatycznej oraz tarczowej. 
  6. Siewniki mechaniczne i pneumatyczne pozwalają na stosowne dawkowanie nasion, a także ich zasiew w precyzyjny sposób. 

Podsumowując, maszyny rolnicze są sprzętem, którego nie może zabraknąć ani w dużych, ani w małych gospodarstwach. Dzięki nim rolnicy mogą zaoszczędzić zarówno czas, jak i własne siły.