Laptop ASUS TUF Gaming A15 FA506 – idealny egzemplarz do gier?


Komputery / piątek, 14 maja, 2021

W dzisiejszych czasach technologia rozwija się w ekspresowym tempie. Producenci gier tworzą coraz lepsze produkcje, niestety wiąże się to z tym, że nieco starsze laptopy nie są w stanie obsłużyć danego tytułu. Bardzo ważne jest, aby wyposażyć się w urządzenie wysokiej jakości. Jak prezentuje się specyfikacja techniczna laptopa ASUS TUF Gaming A15 FA506? Które aspekty wizualne są godne uwagi? Co z wydajnością tytułowego urządzenia? Dlaczego warto zdecydować się na wcześniej wspomniany egzemplarz do gier? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Laptop ASUS TUF Gaming A15 FA506 – specyfikacja techniczna

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat ASUS TUF Gaming A15 FA506, warto wcześniej zaznajomić się ze specyfikacją sprzętową urządzenia. Tylko na tej podstawie jesteśmy w stanie ocenić wydajność laptopa. Bazuje on na procesorze o nazwie AMD Ryzen 7 48000H, który charakteryzuje się ponadprzeciętną wydajnością. Posiada aż 8 rdzeni, a bazowe taktowanie wynosi 2,9 GHZ. W przypadku, kiedy uruchomi się tryb turbo, taktowanie może wzrosnąć nawet do 4,2 GHz, co z pewnością jest satysfakcjonujące nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. W pakiecie znaleźć możemy standardowo 16 GB pamięci RAM DDR4, taktowanej zegarem 3200 MHz. Jako, iż jest to jednostka gamingowa, najważniejsza z punktu widzenia użytkownika jest karta graficzna. W przypadku modelu ASUS TUF Gaming A15 FA506 mamy do czynienia z NVIDIA GeForce RTX 2060 z pamięcią 6Gb GDDR6. Jest to potężny podzespół, który jest w stanie obsłużyć najnowsze gry na wysokich ustawieniach. Całość dopełnia nośnik SSD o pojemności 1000 GB, który charakteryzuje się ponadprzeciętną prędkością zapisywania i odczytywania danych. W połączeniu z wysoką rozdzielczością ekranu wynoszącą 1920×1080 pikseli mamy do czynienia z potężnym urządzeniem, który sprawdzi się nawet do najbardziej wymagających gier i programów. 

 

ASUS TUF – aspekty wizualne

Laptop ASUS TUF Gaming A15 FA506 - idealny egzemplarz do gier?Skoro wiemy już, jak wydajne parametry posiada ASUS TUF Gaming A15 FA506, warto powiedzieć kilka słów na temat wyglądu urządzenia. Z zewnątrz wygląda dość niepozornie, standardowo. Poprzednie generacje tego laptopa były stosunkowo podobne. Górna pokrywa pokryta jest metalem, natomiast reszta konstrukcji standardowo wykonana jest z tworzywa sztucznego. Całość jest bardzo dobrze spasowana i sztywna. Już na pierwszy rzut oka ASUS TUF Gaming A15 FA506 wygląda na bardzo solidnego i mocnego laptopa. Od spodu mamy do czynienia ze sztucznym tworzywem, a także z otworami wentylacyjnymi, które kształtem przypominają plastry miodu. Nie ma problemów jeśli chodzi o wymianę podstawowych komponentów, bowiem jeśli chcemy dostać się do środka, musimy wykręcić jedynie 11 śrubek. Bezpośrednio pod pokrywą zauważymy płytę główną. Godny uwagi jest odpowiednio przemyślany, solidny układ chłodzenia, który to wyposażony jest w dwie turbiny. W praktyce oznacza to, że podzespoły nie przegrzewają się, pracują w standardowych warunkach. Dzięki temu komponenty działają właściwie bezawaryjnie. Ciekawym, coraz częściej spotykanym dodatkiem jest podświetlana klawiatura. W tym przypadku mamy do czynienia ze wszystkimi kolorami tęczy. Jako użytkownicy mamy do wyboru kilka ciekawych trybów świecenia. W każdej chwili możemy zmienić natężenie, a także wyłączyć całkowicie ozdobne światełka. 

Laptop ASUS TUF Gaming A15 FA506 – co z wydajnością urządzenia?

Maniaków komputerowych z pewnością najbardziej interesuje wydajność sprzętu. Otóż w pierwszej kolejności warto wspomnieć o procesorze AMD Ryzen 7 4800H. 8 rdzeni skonfigurowane na poziomie 45 W jest w stanie pracować z taktowaniem nawet 4,3 GHz. Doskonała technologia zarządzania energią wbudowanej w procesory pozwala na zwiększenie zegara. W pełni satysfakcjonujący jest także układ graficzny. Karta GeForce RTX 2060 bez najmniejszych problemów poradzi sobie z najnowszymi grami na wysokich ustawieniach. Warto wspomnieć o ogromnym dysku twardym SSD 1 TB, który jest w stanie pomieścić dużą ilość danych. Tego typu rodzaj nośnika danych charakteryzuje się nieco wyższą ceną, jednakże biorąc pod uwagę prędkość zapisywania i odczytywania danych- jest to inwestycja godna uwagi. 

Dlaczego warto zdecydować się na laptopa ASUS TUF?

Wiele osób może zatem zastanawiać się, czym tak właściwie charakteryzuje się ASUS TUF Gaming A15 FA506. Otóż cechą charakterystyczną jest długo wyczekiwany 8-rdzeniowy proces AMD Ryzen 7 4800 z maksymalnym taktowaniem 4,2 GHz. W połączeniu z mocarną i energooszczędną kartą graficzną zestaw jest w pełni satysfakcjonujący. TDP procesora wynosi 45 W, jednakże użytkownik może dowolnie skonfigurować wartość w zakresie od 35 do 54 watów. Ogromną zaletą jest również bateria 90 Wh. Okazuje się, że w trybie oszczędzania energii możemy korzystać z urządzenia prawie 10 godzin bez konieczności ponownego ładowania. Ekran Full HD 144 Hz doskonale nadaje się do popularnych gier komputerowych.