Lampy stojące w stylu skandynawskim. Czym się kierować przy wyborze?


Wnętrza / poniedziałek, 29 lipca, 2019

Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim stale ma swoich zwolenników. Króluje w nim przede wszystkim minimalizm i elegancka prostota. Oświetlenie jest istotnym elementem każdego pomieszczenia. Niejednokrotnie osoby, które chcą utrzymać wystrój wnętrza w stylu skandynawskim, zastanawiają się, jaki rodzaj oświetlenia będzie najlepiej do niego pasować. Ciekawym rozwiązaniem są lampy stojące https://www.tomix.pl/c/pl/74/5/1/0/long/lampy+wewnetrzne.html w stylu skandynawskim. Urzekają swoją prostotą i tworzą we wnętrzu klimat spokoju i harmonii. Zajmują miejsce użytkowe pomieszczenia, więc nie wszędzie pasują i dlatego należy się wcześniej zastanowić gdzie i w jaki sposób je umieścić, by prezentowały się idealnie i nikomu nie przeszkadzały. Czym się zatem kierować wybierają lampy stojące w stylu skandynawskim?

Charakterystyka lamp w stylu skandynawskim 

Lampy wiszące
Lampy wiszące https://www.tomix.pl/c/pl/74_148/5/1/0/long/lampy+wiszace.html

Na początek warto zapoznać się z kilkoma cechami charakteryzującymi lampy stojące w stylu skandynawskim. Z reguły są to lampy o prostej formie w jednolitych i zazwyczaj jasnych kolorach. Bardzo często są usytuowane na stelażu drewnianym składającym się z trzech nóżek o niewielkiej grubości. Innym materiałem stosowanym do produkcji takich lamp może być metal, beton lub szkło. Najbardziej do stylu skandynawskiego pasuje kolor biały, szary i beżowy. Krzykliwe i neonowe barwy nie zdadzą więc tu egzaminu. Lampy stojące mogą mieć kształt łuku, bardzo popularne są także wspominane już wcześniej lampy drewniane oraz lampy abażurowe. Jednakże styl skandynawski nie dotyczy tylko cech fizycznych lamp stojących, ale także jakości oświetlenia, jakie za ich pomocą otrzymujemy oraz funkcjonalności. Otóż, muszą one dawać jasne i wyraźne światło. Włączając lampę stojącą jej otoczenie powinno być dobrze widoczne. W pomieszczeniach o większej powierzchni, jak na przykład salon warto umieścić dwie lampy stojące, wówczas źródło światła wydobywające się z nich oświetli znaczną część konkretnego wnętrza. Styl skandynawski zazwyczaj wymaga wyboru kilku punktów świetlnych, gdyż jasność to jego cecha szczególna. W takich wnętrzach nie może zabraknąć lampy stojącej. Jest ona dopełnieniem oświetlenia głównego i stała się symbolem stylu skandynawskiego. Zazwyczaj umieszczane są w sypialniach i salonach, rzadko w innych pomieszczeniach domu, jednakże nic oprócz zachwiania komfortu jego użytkowania nie stoi na przeszkodzie, by je wstawić do kuchni czy też do przedpokoju. Znając cechy charakterystyczne lamp stojących w stylu skandynawskim pozostaje nam tylko ich odpowiedni dobór do własnego gustu.

Rodzaje lampy https://www.tomix.pl/ stojących 

Wybierając lampy stojące w stylu skandynawskim warto także poznać niektóre ich rodzaje i dowiedzieć się jaką funkcję pełnią najlepiej. Wyróżnić zatem możemy lampy proste bez możliwości regulacji podstawy. Imitują one wyraźne a jednoczenie delikatne światło, gdyż ich klosze zazwyczaj zasłaniają większą część żarówki – jej konstrukcję można w skrócie opisać następująco: góra zabudowy w kształcie koła a dół w kształcie większego koła. Tworzą przyjemny klimat w salonie lub w sypialni. Drugi rodzaj lamp stojących to takie z kloszami przypominającymi lampkę biurkową. Wybierając ten typ najlepiej zwrócić uwagę na regulowaną podstawę, gdyż wówczas lampa jest bardziej funkcjonalna. Doskonale nadaje się do oświetlenia kącika książkowego lub gabinetu, tudzież miejsca przy biurku – nawet w pokoju starszego dziecka czy też nastolatka. Lampy te dają wyraźne światło, dlatego można przy nich swobodnie czytać, uczyć się i wykonywać inne czynności wymagające dobrego oświetlenia. Niewątpliwie wybór lampy uzależniony jest więc od jej przeznaczenia, dlatego zawsze należy ten aspekt przemyśleć. Warto wspomnieć także o lampach stojących, które zamiast zwykłej zabudowy mają zamontowany do trójnożnej podstawy reflektor. Najczęściej jest on wykonany z metalu w kolorze czarnym. Taki rodzaj lampy stojącej idealnie wkomponuje się we wnętrze utrzymane w stylu skandynawskim. Wywnioskować zatem można, że wybór spośród tej grupy lamp jest szeroki a ostateczna decyzja zakupu konkretnej uwzględnia przede wszystkim jej wygląd i funkcjonalność.

Lampy stojące https://www.tomix.pl/c/pl/74_191/5/1/0/long/lampy+stojace.html w stylu skandynawskim to elementy wyposażenia wnętrz –przede wszystkim: salonów i sypialń. Należy pamiętać, że są one dopełnieniem oświetlenia głównego i mieć na uwadze zwłaszcza ich rolę w danym pomieszczeniu oraz sposób wykonania. Styl skandynawski narzuca pewne zasady, których trzeba się trzymać, by zachować z nim spójność poprzez wybór odpowiednio dopasowanego źródła światła, którym są właśnie lampy stojące. Pasują tu przede wszystkim klosze o jednolitej barwie lub z delikatnym wzorkiem dające punktowe oświetlenie miejsca, w którym zostaną umieszczone. Taki wybór zapewni harmonię stylistyczną zachwycającą swoją elegancką prostotą. Styl skandynawski zapewnia we wnętrzu dużą przestrzeń, dlatego lampy do niego pasujące są skonstruowane w sposób prosty, a pomimo to prezentują się niebanalnie i razem z całym wyposażeniem tworzą miejsce, w którym można odpocząć.