Kto bierze kredyty hipoteczne?


Nieruchomości, Usługi / środa, 27 stycznia, 2021

Ponad połowa kredytobiorców wzięła kredyt hipoteczny w kwocie od 250 tysięcy złotych do 500 tysięcy złotych, a ponad czterdzieści procent z nich się zdecydowała je spłacać przed dwadzieścia pięć do trzydziestu lat. Większość kredytobiorców gdy zaciąga kredyt ma między 25 a 44 lat. Czy chcesz się dowiedzieć więcej o tym, kto w naszym kraju bierze kredyty hipoteczne? Najistotniejsze informacje znajdują się poniżej.

Statystyki kredytów hipotecznych w Polsce

Poniżej przedstawione statystyki obejmuję nie tylko informacje dotyczące sprzedaży kredytów, ale również wieku osób, które na takie kredyty się decydują.
Kredyty hipoteczne są nadal podstawowym sposobem jeśli chodzi o finansowanie zakupu mieszkania czy też budowy domu. Bardzo dobrze pokazują to poniższe danej. Według przeprowadzonych badań w trzecim kwartale ubiegłego roku na kredyt hipoteczny zdecydowało się 48 782 osób. Wartość zaciągniętych kredytów wynosiła 14,141 miliarda złotych. Porównując te dane z drugim kwartałem ubiegłego roku liczba umów była wyższa prawie o osiem procent.
Niemal każdy z kredytów, który był udzielony w kwartale trzecim był kredytem złotowym. Jest to także bardzo ważna informacja, która pokazuje jak ta sytuacja się zmieniła.

Jak duże kredyty hipoteczne zaciągamy oraz jak długo je spłacamy?

Kto bierze kredyty hipoteczne?Z informacji, które są dostępne wynika, że ponad połowa osób zaciągających kredyty wzięli je w przedziale kwotowym między 250 a 500 tysięcy złotych. Z kolei niemal osiemnaście procent kredytobiorców, pomiędzy styczniem i listopadem ubiegłego roku wzięło kredyty w przedziale 500 tysięcy złotych a milionem złotych. Najmniejszą popularnością cieszyły się kredyty w kwocie do 100 tysięcy złotych i oczywiście kredyty powyżej jednego miliona złotych.
Musimy wiedzieć, że im dłuższy okres spłaty hipotecznego kredytu, tym miesięczna rata jest niższa. Dlatego właśnie nie powinniśmy być zbytnio zdziwieni, że prawie połowa kredytobiorców decyduje się na kredyt hipoteczny, który spłaca przez okres między dwadzieścia pięć a trzydzieści lat. Na okres dłuższy spłaty (powyżej trzydziestu lat) decyduje się jedynie nieco ponad dziesięć procent.

Bardzo ważna jest informacja, że zdolność kredytowa wyliczana jest maksymalnie dla okres spłaty wynoszącego trzydzieści lat, nawet gdy będziemy brali kredyt na okres powyżej trzydziestu lat.

Ile osób posiada aktywny kredyt hipoteczny?

Na to pytanie zdecydowanie najlepiej odpowiada stan zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych zaciągniętych, jak i także liczbę czynnych umów o hipoteczny kredyt.
W trzecim kwartale ubiegłego roku zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych zaciągniętych wynosiło dokładnie 467 809 miliardów złotych. Z kolei liczna czynnych umów o hipoteczny kredyt wynosiła 2 467 220. Musimy także dodać, że według informacji z BIK (Biuro Informacji Kredytowej) kredyty mieszkaniowe są w znacznej większości spłacane terminowo.

Kto decyduje się na kredyt hipoteczny?

To pytanie jest bardzo często zadawane. Chętnie poznalibyśmy na nie odpowiedzieć. Z informacji, do których każdy z nas ma dostęp wynika, że ponad osiemdziesiąt trzy procent kredytobiorców (według liczby kredytów udzielonych) oraz prawie osiemdziesiąt procent (według wartości kredytów udzielonych) to osoby w przedziale wiekowym między dwadzieścia pięć a czterdzieści cztery lata.
Czy zastanawiamy się dlaczego akurat ta grupa kredytobiorców jest taka liczba? Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że biorąc hipoteczny kredyt przed ukończeniem czterdziestego piątego roku życia mamy zdecydowanie największe szanse na otrzymanie kredytu/finansowania z okresem dłuższym spłaty (wiek maksymalny kredytobiorcy w dniu szacowanym spłaty nie może przekroczyć siedemdziesięciu lat, a w niektórych przypadkach osiemdziesięciu. Jednak to jest już zależne bezpośrednio od zasad panujących w danym banku, w którym zamierzamy zaciągnąć kredyt.
Drugim niezmiernie ważnym powodem jest oczywiście stabilizacja życiowa. Tę osiąga się najczęściej po ukończeniu trzydziestego roku życia.
Na sam koniec zagłębmy się nieco w temat przyszłości rynku mieszkaniowych kredytów w naszym kraju. Czy możemy odpowiedzieć sobie na pytanie jaka jest ich przyszłość?
Na pewno eksperci są zgodni co do tego, że rok 2012 przyniesie sporą zmianę na rynku. Tak naprawdę to od połowy roku wszystkie uniwersalne banki zobowiązane będę do oferowania klientom nie tylko kredytów o zmiennym oprocentowaniu, ale także o stałym oprocentowaniu przez okres pięciu lat. Obecnie takowe kredyty są oferowane jedynie przez cztery banki. Mowa tutaj o Santander Bank Polska, PKO BP, ING Bank Śląski oraz Bank Pekao.
Na pewno kredytobiorcy nie powinniśmy w żadnym wypadku obawiać się podwyższenia stóp procentowych. Bowiem na tę chwilę nic nie wskazuje, aby taki krok wykonała Rada Polityki Pieniężnej. Zatem oprocentowanie kredytów hipotecznych w dalszym ciągu będzie bardzo niskie. Jest to bardzo dobra informacja zarówno dla osób, które już posiadają kredyty hipoteczne, jak i także dla tych, którzy chcą je zaciągnąć.