Jakie laptopy do pracy sprawdzą się najlepiej?


Komputery, Praca / środa, 23 października, 2019

Komputer stanowi obecnie jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego biura. O ile nadal przeważają modele stacjonarne, coraz więcej profesjonalistów decyduje się na laptopy do pracy. Dzięki temu uzyskują o wiele większą swobodę działania i mobilność. Warto jednak zauważyć, że nie każdy model sprawdzi się równie dobrze. Zupełnie inne cechy są ważne, gdy zależy nam na zastosowaniach rozrywkowych i multimedialnych komputera. W przypadku laptopów do pracy najlepiej postawić na stabilne i sprawdzone produkty. Nie trzeba koniecznie kupować najnowszych modeli. Wystarczy, że będą funkcjonalne, wysoce mobilne oraz dobrze wykonane.


Najistotniejsze cechy dobrego laptopa do pracy

Tego typu urządzenie powinno być wysoce ergonomiczne i tym samym zapewnić komfort użytkowania. W zależności od rodzaju pracy nasz laptop powinien być w stanie efektywnie obsłużyć różne rodzaje oprogramowania. Dobry komputer przenośny różni się pod wieloma względami od modeli przeznaczonych do gier komputerowych. Szukając dobrego produktu, powinniśmy zwrócić uwagę na warstwę zewnętrzną. Najlepiej, jeśli została wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Ewentualnie możemy wybrać model z metalową obudową. Chodzi o to, aby zapewnić naszemu laptopowi do pracy wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Z takiego urządzenia będziemy mogli w różnych warunkach. Dobrym pomysłem jest wodoodporna klawiatura — świetne zabezpieczenie przed zalaniem laptopa. Oprócz wytrzymałości istotna jest również waga. Jedną z głównych zaleta komputera przenośnego jest właśnie jego mobilność. Komfortowe przenoszenie laptopa do pracy z miejsca na miejsce jest kluczowe, aby umożliwić bezproblemową pracę zdalną. 

Funkcjonalność laptopa jest ściśle związana z czasem pracy na baterii. Dobry model powinien posiadać pojemny akumulator, dzięki czemu jedno naładowanie powinno bez problemów starczyć na 16 godzin. Jest to szczególnie przydatne, jeśli potrzebujemy korzystać z laptopa w trasie. Oprócz tego powinien posiadać wiele różnych rodzajów gniazd wejścia/wyjścia. Absolutną podstawą są złącza USB 3.0 i USB 2.0, przy czym solidny laptop do pracy posiada również porty umożliwiające podłączenie zewnętrznego monitora. W starszych modelach spotkamy się z wyjściami typu VGA, lecz lepiej zainwestować w laptop z pełnowymiarowym złączem wideo HDMI. Sprawdzają się bardziej od wejścia mini Display Port, szczególnie gdy regularnie musimy podłączać nasz sprzęt do projektora. Gniazdo Ethernet pozwala na przewodowe połączenie z Internetem podczas pracy w biurze. Doskonałym dopełnieniem są liczne opcje zapewniające łączność bezprzewodową. Technologia Bluetooth umożliwia łączenie się ze smartfonem lub urządzeniami peryferyjnymi takimi jak na przykład myszka bezprzewodowa. Dobrym rozwiązaniem jest wbudowany czytnik kart pamięci, który dodatkowo poprawi funkcjonalność naszego sprzętu.


Czy jakość matrycy ma znaczenie w laptopie do pracy?

laptop do pracy

Z uwagi na duży czas, który spędzamy przed komputerem, wysoka jakość ekranu jest istotna, aby ograniczyć zmęczenie wzroku. Dobry laptop do pracy powinien posiadać matowy ekran, który nie będzie odbijał światła. Na szczególną uwagę zasługują modele wykorzystujące matryce IPS. Cechują się szerszym kątem widzenia, sprawniejszym odwzorowaniem palety kolorów oraz efektywniejszym podświetleniem. Optymalna wielkość ekranu wynosi 14 cali lub nawet mniej, gdy potrzebujemy lekkiego i funkcjonalnego laptopa do pracy. Jeżeli jednak nasze komputera będziemy używać przede wszystkim przy biurku i po pracy zabierać do domu, warto pomyśleć o większym modelu. Istotnym parametrem ekranu jest jego rozdzielczość. Nie jest jednak również ważna jak w przypadku komputerów przeznaczonych do grania. W zupełności wystarczy matryca obsługuje standard Full HD. Przy większych rozdzielczościach może wystąpić problem ze skalowaniem. Oprócz tego ważny jest typ matrycy, która znajduje się w naszym laptopie do pracy. Ekrany wykorzystujące technologię IPS zapewniają pokrycie palety sRBG sięgające nawet 70%. Oczywiście dostępne są komputery, które są w stanie odwzorować nawet 100% palety kolorów. Nie potrzebujemy jednak takich możliwości w laptopach do pracy.


Czy karta graficzna ma znaczenie w przypadku laptopów do pracy biurowej?

Akurat ta część komputera przenośnego nie jest aż tak istotna. Nie potrzebujemy zbyt zaawansowanych modeli karty graficznej, gdyż praca biurowa zazwyczaj opiera się na tekście i prostych prezentacjach. W zupełności wystarczy karta zintegrowana z procesorem. Poradzi sobie z wyświetlaniem obrazu nawet na trzech ekranach. Wydajność tanich dedykowanych kart graficznych jest niewiele większa od modeli zintegrowanych. Nie ma więc żadnego powodu, aby dokładać do ceny. Znacznie ważniejszymi elementami są procesor oraz pamięć RAM. To właśnie te dwa podzespoły w dużej mierze są odpowiedzialne za efektywną pracę. Muszą być w stanie znieść obciążenie podczas korzystania z różnych programów potrzebnych w pracy biurowej. Najlepiej zainwestować w niskonapięciowe procesory oraz 8 GB pamięci RAM.