Jakie badania może zlecić ortopeda?


Zdrowie / środa, 14 kwietnia, 2021

Jakie badania może zlecić ortopeda? Ortopeda to lekarz, który zajmuje się leczeniem najróżniejszych złamań, urazów i dolegliwości, które wiążą się ze zdrowiem kręgosłupa i całego układu ruchu. Do najważniejszych zadań ortopedy należy dokładne zdiagnozowanie problemu, a także podjęcie decyzji o leczeniu układu kostnego, stawów, mięśni czy więzadeł. Warto wiedzieć, kiedy powinno się udać do ortopedy i jakie badania może on zlecić. 

Czym zajmuje się ortopeda?

Wbrew pozorom ortopedia to bardzo szeroka specjalizacja. Zajmuje się ona nie tylko urazami, ale także najróżniejszymi wadami postawy, zmianami na tle zwyrodnieniowym, uszkodzeniami nerwów, a także chorobami metabolicznymi lub uwarunkowanymi genetycznymi. Warto także wspomnieć, że ortopedia ma związek z chirurgią urazową. 

Lekarz ortopeda zajmuje się nie tylko diagnozą i leczeniem chorób związanych z układem ruchu, ale także działaniem profilaktycznym. Jego praca wiąże się z całym układem szkieletowym, mięśniowym, więzadłowo – stawowym, a także z nerwami.
Warto zaznaczyć, że ortopedia to specjalizacja, która wymaga od lekarzy niezwykle szerokiej wiedzy związanej z anatomią człowieka i fizjologią ruchu. Najpierw ortopedzi zajmowali się leczeniem wad postawy u dzieci, jednak wraz z rozwojem medycyny, zaczęli także leczyć osoby dorosłe. Zwykle ortopeda jest także traumatologiem, dzięki czemu może zajmować się także diagnozą i leczeniem nagłych urazów, takich jak zwichnięcia, skręcenia czy złamania. 

Kiedy warto umówić się na wizytę u ortopedy?

Do lekarza ortopedy powinno się zgłosić przede wszystkim kiedy dozna się jakiś mniej lub bardziej poważnych urazów układu ruchu. Najczęściej przyjmuje on pacjentów ze złamaniami kości, zwichnięciami stawów, bólem i stanami zapalnymi w obrębie kręgosłupa, stawów, mięśni, ścięgien. Wizytę u ortopedy dobrze jest także umówić w przypadku odczuwalnych problemów z ruchomością stawów i gdy pojawią się bóle i obrzęki stawów.
Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku ortopedy dziecięcego. Z nim najlepiej jest się umówić od razu po narodzinach dziecka. Dobry ortopeda powinien sprawdzić budowę szkieletu, stawów i mięśni. Jego działanie pozwala na wykrycie wszelkich wad wrodzonych, które dzięki szybciej diagnozie są możliwe do skorygowania. 

Choroby, które leczy ortopeda

Ortopeda leczy bardzo szeroki zakres chorób i dolegliwości. Czasem proces diagnozy jest bardzo długi i rozbudowany. Wśród najpopularniejszych schorzeń, które wchodzą w zakres zainteresowań ortopedy można wyróżnić:

  • złamania, stłuczenia, zwichnięcia i skręcenia kończyn, 
  • choroby stawów i kości, 
  • wrodzone wady postawy, 
  • schorzenia kręgosłupa, 
  • zmiany dotyczące przeciążenia stawów, 
  • choroby Scheuermanna, Dupuytrena czy Olliera, 
  • nowotwory kości itd. 

Przebieg wizyty u ortopedy

polecany ortopeda SzczecinPodczas wizyty u ortopedy przede wszystkim ma miejsce dość szczegółowy wywiad. Można się spodziewać pytań dotyczących przebytych chorób i urazów. Odpowiedzi na nie umożliwiają postawienie właściwej, wstępnej diagnozy i zlecenie kolejnych badań. Na pierwszej wizycie z pewnością przyda się zdjęcie RTG. Lekarz ortopeda może zlecić szereg najróżniejszych badań. Przede wszystkim musi on sprawdzić ruchomość stawów, ich stabilność, a także położenie. Dodatkowo specjalista zwraca uwagę także na kręgosłup i cały układ kostny. Aby dokładnie zapoznać się z sytuacją może on wykonać zdjęcie RTG, USG lub tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Ortopeda może także zlecić takie badania jak artrografia czy artroskopia

Przebieg dalszego leczenia jest zależny przede wszystkim od diagnozy jaka zostanie postawiona. Lekarz może m.in. unieruchomić kończyny, zdecydować się na operacje, leczenie farmakologiczne, a także zabiegi fizjoterapeutyczne oraz rehabilitacyjne. 

Jak dostać się na wizytę do ortopedy?

Osoby potrzebujące konsultacji ortopedycznej powinny uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego do poradni ortopedycznej. Tylko taki dokument umożliwia wizytę u lekarza ortopedy w ramach NFZ. Taka konsultacja będzie też bezpłatna i nie trzeba będzie czekać na umówiony termin. Jeżeli jednak sprawa jest niecierpiąca zwłoki i pacjentowi zależy na czasie powinien umówić się na wizytę prywatną. Jest ona oczywiście płatna, ale można mieć pewność, że odbędzie się o wiele szybciej. 

Ortopeda – traumatolog

Jak wspomniano wcześniej, zwykle ortopeda jest także traumatologiem, czyli specjalistą, który może diagnozować i leczyć najróżniejsze urazy kości, a także inne schorzenia czy uszkodzenia. Diagnoza traumatologa opiera się na badaniach radiologicznych, ultrasonograficznych, a także laboratoryjnych. 

Do traumatologa warto się udać w przypadku wszelkich bólów mięśni, kręgosłupa, stawów, a także złamań kończyć itd. Podstawą do wizyty jest też osteoporoza, reumatyzm oraz wszelkie zaburzenia czucia i napięcia ruchowe oraz mięśniowe. Traumatolog może pomóc w przypadku jakichkolwiek objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Bardzo często jego pacjentami są osoby starsze, a także sportowcy wyczynowi i osoby, które na co dzień wykonują ciężką i wymagającą pracę.

Informacje potrzebne do napisania ww artykuły dostarczył Ortho Expert oraz specjaliści treści z www.wybierz-dobrze.pl

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl