Jaka gładź szpachlowa sprawdzi się w łazience?


Budownictwo / wtorek, 16 lutego, 2021

Płytki kładzie się jedynie na część powierzchni ścian w łazience. Pozostały obszar pokrywa się farbą. Jeśli ma być farba, to zwykle ważne też jest, by znalazła się na idealnie gładkiej powierzchni. Łazienka to miejsce specyficzne, ale i tutaj gładź może się pojawić. Trzeba tylko wybrać taką, która sprosta trudnym warunkom.

 

Specyficzne warunki a wybór gładzi do łazienki

Łazienka to pomieszczenie o dużej wilgotności. Wilgoć i ciepło tworzą mikroklimat idealny dla rozwoju pleśni i grzybów. Dlatego tak istotna jest kwestia wentylacji tego pomieszczenia. Zawilgocone powietrze musi być wymieniane na świeże i suche. Kratki wentylacyjne, otwieranie okien i drzwi – to wszystko jest ważne. Dobrze by było także, gdyby ściany mogły oddychać. Czy tak będzie, to zależy, co się na nich znajdzie. Najpopularniejsza gładź, czyli gipsowa, na to nie pozwala. Na szczęście chemia budowlana tego rodzaju to nie tylko produkty na bazie gipsu. Można znaleźć gładź szpachlową https://smig.pl/smig_f-2/, która jest właściwsza do łazienki.

Jakie składniki znajdują się w gładzi?

Gładzie powstają na bazie różnych produktów. Najpopularniejsza jest gipsowa. Zyskuje się dzięki niej powierzchnię idealnie gładką i białą, ale też delikatną i nieprzepuszczającą powietrza. Gips nie sprawdzi się w pomieszczeniach słabo wentylowanych. Jest ryzykowny zwłaszcza tam, gdzie jest sporo wilgoci, czyli w łazience, pralni, a także w kuchni. Inne właściwości ma wapno. Też sprawdzi się jako składnik produktu do wygładzania ścian i sufitów, ale pozwala pokrytym nim powierzchniom oddychać. Cement to kolejny popularny składnik. Najczęściej kojarzony jest z tynkami. Może jednak znajdować się w gładziach szpachlowych, jako jeden z elementów składu. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Gładź szpachlowa https://smig.pl to chemia budowlana o różnym składzie. Różny skład oznacza różne właściwości. Można znaleźć produkt, który będzie dobry do łazienki czy innego bardziej wymagającego miejsca.

Dlaczego gładź wapienna do łazienki?

Na ściany w łazience nie poleca się typowej gładzi gipsowej. To pomieszczenie, w którym trzeba poprawiać wentylację, a nie ją osłabiać. Godna uwagi jest gładź wapienna. Dobra jest do łazienki czy pralni głównie z dwóch powodów. Ściany mogą oddychać. Jest to pomocne w miejscach o podwyższonej wilgotności. Drugi powód, by wybrać chemię budowlaną na bazie wapna to alkaliczność tego składnika. Wapno ze swej natury jest nieprzyjazne pleśni i grzybom. Zapobiega powstawaniu takich problemów. To jest ważna korzyść wszędzie, gdziekolwiek taka gładź się znajdzie. W łazience ceni się to jeszcze bardziej, bo ryzyko namnażania się szkodliwych drobnoustrojów jest duże.
Gładź szpachlowa https://smig.pl/smig_d-1/ wapienna może mieć i inne składniki np. domieszkę cementu. Cement uczyni z niej produkt bardziej wytrzymały. Czasem producenci piszą na opakowaniach gładzi, jakie jest jej przeznaczenie. Jeśli widnieje napis, że produkt przeznaczony jest do łazienek, to można go wybrać. Inne wymagające miejsca to ściany zewnętrzne czy pomieszczenia nieogrzewane. Jak jest napis, że gładź jest do takich miejsc, to można się tym sugerować. Czasem nie ma żadnej informacji. Pozostaje wtedy sugerować się składem. Jeśli to gładź wapienna, to na ściany i sufit w łazience będzie odpowiednia.

Nakładanie gładzi szpachlowej w łazience

Wybór gładzi wapiennej do łazienki nie jest ze stratą pod względem praktycznym czy estetycznym. Produkt ten daje dobry efekt gładkości i zadowalającą biel. Ma także dobrą przyczepność. Trzeba tylko pamiętać, że nie zawsze chemia budowlana może być stosowana bez odpowiedniego przygotowania. Przed położeniem gładzi wapiennej trzeba przygotować podłoże, podobnie jak jest to przy gipsowej. Musi być oczyszczone i zagruntowane. Jeśli produkt do wygładzania ścian ma postać sypką, to trzeba go rozrobić z wodą. Przygotowaną masę można kłaść na tradycyjne tynki, czyli cementowo-wapienne, oraz na płyty gipsowo-kartonowe. Nakłada się ją metodą mokre na mokre. Drugą warstwę nakłada się na wilgotną pierwszą. Powierzchnię wygładza się za pomocą pacy. Szlifowanie nie jest potrzebne. Uniknie się obecności pyłu, jaki towarzyszy pracy związanej ze szlifowaniem.

Produkt dobry do różnych pomieszczeń wilgotnych

Gładź wapienna sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Nie oznacza to, że można zaniedbać kwestię wentylacji. To produkt z chemii budowlanej, który ogranicza ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów. Żaden jednak nie może tego ryzyka wyeliminować. Warto wybierać gładź wapienną do łazienek, ubikacji oraz do pralni i miejsc, gdzie suszy się pranie. W kuchni także jest zwiększona wilgotność. Masa, która przepuszcza wodę i powietrze, to w takich miejscach dobry wybór. By mieć całkowitą pewność, że nie mnożą się drobnoustroje, trzeba jeszcze przestrzegać standardów związanych z wentylacją.

Jaki produkt, by wygładzić ściany w łazience? Tylko taki, który nadaje się do pomieszczeń wilgotnych. Takim produktem jest gładź szpachlowa wapienna. Położenie jej daje dobry efekt i będzie chronić przed pleśnią i grzybami. Nie trzeba jej szlifować, co ułatwia i uprzyjemnia pracę związaną z wykańczaniem ścian.