Jak wybrać serwer dla własnej strony internetowej?


Komputery /

Jedną z podstawowych rzeczy w tworzeniu, a właściwie udostępnianiu odbiorcom własnej strony internetowej jest dobry serwer. To on jest odpowiedzialny za zapewnianie jej stałej dostępności i on bardzo wpływa na szybkość jej ładowania się, kluczową w jej pozytywnym odbiorze przez użytkowników, ale też bardzo ważną przy pozycjonowaniu. Jak zatem wybrać hosting dla siebie w świecie, w którym serwery oferowane są przez dziesiątki różnych usługodawców? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Jak przygotować się do zakupu serwera?

Wybierając serwer pod własną stronę Internetową musimy przede wszystkim ustalić nasze wymagania i oczekiwania względem niego. Mowa przede wszystkim o tym:

  • ile transferu potrzebujemy – choć większość usługodawców w żaden sposób nie limituje tego parametru, wciąż zdarzają się tacy, którzy to robią. Jeżeli nasza strona jest statyczna (nie bazuje na żadnym zaawansowanym skrypcie), ale jednocześnie nie zawiera ogromu materiałów multimedialnych, wystarczy nam nieco mniejszy jego pakiet;
  • ile miejsca będziemy potrzebowali – tutaj nie musimy przesadzać. Jeśli nasza strona nie będzie zawierała tysięcy galerii zdjęć, wystarczy nam niewielka jego ilość.

Pamiętajmy, że oba te parametry możemy dowolnie zwiększać w miarę zapotrzebowania (choć oczywiście za dopłatą). Na etapie przygotowawczym warto zdefiniować również nasz własny budżet, pamiętając, że serwery najkorzystniej płacić w abonamencie rocznym. 

Serwery dla naszych stron stron – na co zwracać uwagę?

Dobry hosting to, wbrew pozorom, nie ten najtańszy i najlepszy w stosunku miejsce/transfer, ale przede wszystkim ten najstabilniejszy. Korzystając z niego oczekujemy, że nasza strona internetowa (czy sklep) będzie dostępna całodobowo, bez przerw w jej działaniu, ale też że będzie działała szybko i sprawnie. Zwróćmy więc uwagę na takie aspekty, jak:

  • rodzaj dysku, na którym będą przechowywane nasze dane – choć jeszcze do niedawna standardem były dyski HDD, dziś coraz częściej sięga się po znacznie wydajniejsze i szybsze dyski SSD; są one droższe, to prawda, ale usługodawca powinien dawać możliwość korzystania z nich;
  • uptime – wysoki uptime jest gwarantem dostępności naszej strony)
  • zasady tworzenia backupu – dobry hosting samodzielnie i regularnie tworzy kopię zapasową wszystkich plików i bazy danych, co wpływa na nasze bezpieczeństwo;
  • godziny pracy biura obsługi klienta – choć można mieć nadzieje, że nie będzie się musiało po nie sięgać, czasem przychodzi taka potrzeba – ważne, aby BOK pracował w odpowiednio długich godzinach (awarie zdarzają się nawet późno w nocy);
  • lokalizacja – najlepiej zainwestować w serwer zlokalizowany w naszym kraju – w szczególności jeśli lwia część naszych użytkowników pochodzi właśnie z Polski. Umożliwi to szybsze wczytywanie naszej strony internetowej;
  • czas istnienia – im starszy jest usługodawca, tym bardziej jest też doświadczony.

 

Opinie kontra rzeczywistość

W wybieraniu hostingu dla siebie bardzo pomocne mogą się okazać opinie ze strony użytkowników. Pomocne, ale jednocześnie zgubne. Serwery są bowiem ściśle związane z informatyką, a usługodawcy doskonale wiedzą, jakie znaczenie ma odpowiednio wykonany marketing Internetowy (w końcu siedzą w branży). Również ten nie do końca fair, szeptany (tak zwany „czarny”). Ważne jest, aby znaleźć jak najbardziej zaufane źródło opinii, co do którego będziemy mieli pewność, a które na pewno będzie dostarczało rzetelnych informacji.

Świetnie poradzi sobie z tym lepsze, tematyczne forum dyskusyjne. Zaletą takowego jest fakt, że z łatwością możemy rozpoznać konkretnych użytkowników – jeżeli więc dana opinia podchodzi od tego  z bardzo małą ilością postów, świeżo zarejestrowanego, możemy uznać ją za fałszywą, albo przynajmniej mało wiarygodną. Jeżeli z kolei na temat hostingu wypowiadają się doświadczeni użytkownicy z dużym stażem, ich opinię możemy śmiało brać pod uwagę.

Opinie w Internecie mają to do siebie, że niekoniecznie muszą odzwierciedlać rzeczywistość. Właśnie dlatego warto zasięgnąć języka również wśród znajomych. Obecnie większość firm posiada własną stronę internetową czy sklep i najczęściej z chęcią podzieli się swoimi odczuciami związanymi z usługodawcą hostingowym. Pytajmy, ale też sprawdzajmy – większość firm oferujących serwery daje nam bowiem możliwość korzystania z darmowego okresu próbnego. W jego trakcie możemy zweryfikować, czy serwer rzeczywiście spełnią nasze oczekiwania. Choć tydzień czy dwa nie są bardzo miarodajne, są też niezwykle przydatne w zapoznaniu się z podstawowymi funkcjami i „daniu się przekonać”, by postawić na konkretnego hostingodawcę. 

Podsumowanie

Wybranie odpowiedniego serwera pod własną stronę internetową nie jest czymś łatwym – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to na rynku swoje usługi świadczy mnóstwo firm zapewniających dostęp do takowych. Kierujmy się przede wszystkim logiką, zdefiniujmy oczekiwania i spójrzmy na doświadczenie poszczególnych firm, ich renomę oraz staż. To właśnie te aspekty pozwolą nam dokonać wyboru, z którego ostatecznie będziemy zadowoleni.