Jak wybrać dobry skup aut?


Motoryzacja, Usługi / poniedziałek, 17 maja, 2021

W dzisiejszych czasach samochód to jedno z najważniejszych urządzeń dla każdego człowieka. Jak pokazują wszystkie statystyki, na jedną rodzinę w Polsce przypadają czasami nawet 3 lub 4 samochody. Polacy pokochają kupować zarówno nowe jak i używane samochody. Dzisiejszy artykuł dedykujemy właśnie wszystkim tym, którzy zastanawiają się, w jaki sposób działa skup aut. Okazuje się, że w skupie aut możemy nie tylko sprzedać swój stary samochód, ale także kupić całkiem nowy. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chciałby sprzedać swój stary samochód w atrakcyjnej cenie. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Poradnik dla sprzedających samochód w skupie – najważniejsze informacje 

W dzisiejszych czasach zdecydowaną większość czynności możemy wykonywać z wykorzystaniem internetu. To tutaj poszukujemy informacji na interesujące nas tematy. To również w tym medium możemy sprzedać swój samochód do skupu aut. Jak to działa to bardzo proste? Wystarczy, że wejdziemy na stronę internetową interesującego nas skupu aut i tam zgłosimy, że chcemy sprzedać swój samochód. Zazwyczaj podczas składania takiego zgłoszenia konieczne jest również udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. W większości przypadków pytanie te dotyczą stanu technicznego sprzedawanego przez nas samochodu. Skup aut będzie chciał również, abyśmy oczywiście podali także wszystkie swoje podstawowe dane. 

Osoby, które preferują jednak bardziej tradycyjne formy kontaktu, mogą również do danego skupu zadzwonić lub udać się do jego punktu stacjonarnego. Bez względu na to, czy zdecydujemy się wypełnić zamieszczony na stronie internetowej skupu formularz, oddzwonimy czy udamy się na miejsce, nie będzie to zadanie trudne ani czasochłonne. 

 

Ile czasu czeka się na odpowiedź ze skup aut?

Jak wybrać dobry skup aut?Jeśli skup aut otrzyma informacje o samochodzie, który chcemy sprzedać, zazwyczaj będziemy musieli trochę poczekać na odpowiedź. Mowa tutaj o czasie od 1 do 2 dni roboczych, jednak w wielu przypadkach czas ten może wynieść nawet mniej niż kilka godzin. W sytuacji, gdy udzielona nam odpowiedź będzie odmowna, wówczas nie pozostanie nam nic innego, jak skorzystać z oferty innego skupu aut. Warto jednak wiedzieć o tym, że odmowne odpowiedzi zdarzają się naprawdę niezwykle rzadko. W większości przypadków bardzo szybko po przesłaniu najważniejszych informacji o naszym samochodzie dostajemy od skupu aut odpowiedź razem z zaproszeniem na spotkanie. Na spotkanie musimy oczywiście dotrzeć swoim samochodem. Musi on zostać poddany profesjonalnej wycenie przez pracownika danego skupu aut. 

Skup aut na miejsce dokona profesjonalnej wyceny, której dokona zatrudniony przez nią rzeczoznawca. Ocenie podlega oczywiście przede wszystkim stan techniczny danego pojazdu. Na tej podstawie dochodzi do przedstawienia wyceny pojazdu. Oczywiście każda osoba sprzedająca swój samochód musi być przygotowana na to, iż cena podana przez rzeczoznawcę skupu aut nie będzie zbyt wysoka. Wszyscy chcą kupować jak najtaniej. Im mniej skup aut zapłaci za nasz samochód, tym oczywiście drożej będzie mógł go sprzedać. To oczywiste. Trzeba przygotować się na negocjacje, do których w skupach aut bardzo często dochodzi. Warto określić kwotę, poniżej której pod żadnym pozorem nie zejdziemy w trakcie prowadzonych ze skupem aut negocjacji. W przypadku, gdy skup aut nie będzie chciał zgodzić się w żadnym wypadku na zaproponowaną przez nas kwotę, wówczas powinniśmy po prostu zrezygnować z jego usług. 

 

Wycena we własnym zakresie – to się opłaca! 

Żeby nie być oszukanym podczas wyceny przeprowadzonej przez skup aut, powinniśmy sami dokładnie wiedzieć, ile tak naprawdę jest wart należący do nasz samochód. Oczywiście samemu będzie trudno to zrobić, jeśli nie mamy fachowej wiedzy w tym zakresie. Właściciele samochodów bardzo często zawyżają również ich wartość. Nie chodzi o to, że chcą na nich bardzo dużo zarobić, jednak naprawdę wydaje im się, że jest ono tyle warte. 

Zanim udamy się do jakiegokolwiek skupu aut, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się do niezależnego rzeczoznawcy. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, iż taka wycena nie będzie bezpłatna, jednak taka inwestycja z pewnością się nam opłaci. Dzięki takiej wycenie będziemy mieli pewność, ile w rzeczywistości jest wart nasz samochód. Skup aut nigdy nie zaproponuje nam takiej samej oferty, ponieważ wówczas nie mógłby nic na naszym samochodzie zarobić. A to przecież jest głównym celem prowadzonej przez skup działalności gospodarczej. Musimy zatem spodziewać się, iż cena zapłacona gotówką przez skup aut będzie trochę niższa od tej podanej przez niezależnego rzeczoznawcę. 

 

Jakie są alternatywy dla skupów aut?

Wiele osób uważa, iż skup aut to nie jest odpowiednie miejsce na sprzedaż samochodu. Warto wiedzieć, że istnieje także wiele innych rozwiązań w tym zakresie. Jednym z nich jest na przykład samodzielne wystawienie ogłoszenia o sprzedaży samochodu na jednym z działających w Polsce serwisów aukcyjnych. W ten sposób sprzedawane są codziennie tysiące samochodów w całej Polsce. Rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością.