Jak malować meble sklepowe


Sklepy, Wnętrza / wtorek, 31 stycznia, 2023

Jak malować meble sklepowe: często remont nie jest konieczny do zmiany wnętrza sklepu. Po prostu zrób coś z meblami. ale co? Naprawdę zamierzasz kupić nowy? Oczywiście nie. Wystarczy pomalować i tchnąć nowe życie w meble sklepowe. Półki, stojaki, szafki, wieszaki, gabloty, o ile wybierzesz odpowiednią metodę dekoracji, dekoracja nie będzie taka trudna. Wybór materiału wykończeniowego i technika jego zastosowania zależą od kreatywności. Najpierw musisz określić, z czego wykonane są meble. Możesz przemalować dowolny materiał: metal, drewno, plastik i inne. Odświeżone meble wprowadzą lepszy klimat do sklepu.

Jak malować meble sklepowe?

Kolejność czynności jest następująca: umyć, lekko przeszlifować, odkurzyć, odtłuścić, nałożyć 1-2 warstwy podkładu, nałożyć 2-3 warstwy, następnie nawoskować. Ale temat mebli do lakierni wymaga bardziej szczegółowego zbadania.

Co można pomalować:

  • meble wykonane z płyty wiórowej
  • MDF
  • meble lakierowane
  • drzwi drewniane i foliowe.

Jak zacząć malować meble sklepowe?

Jak malować meble sklepowe
Jak malować meble sklepowe

Konieczne jest całkowite zdemontowanie mebli i ostrożne odkręcenie łączników, zdjęcie drzwi i wyjęcie półek. Akcesoria muszą zostać usunięte. Wszystko, czego nie da się usunąć, jak witraże czy wstawki szklane, należy całkowicie zakleić taśmą maskującą. Najpierw oczyść powierzchnię mebli sklepowych. Dokładnie usuwa plamy, tłuszcz, brud i nieprzyjemne zapachy – wszystko to, co sprawia, że ​​stare meble wyglądają nieatrakcyjnie. W tym celu zdejmij meble ze ścian, przykryj ściany i podłogi folią ochronną, przygotuj roztwór mydła i przetrzyj meble nasączoną nim gąbką.

Zdecydowanie możesz usunąć uporczywe plamy za pomocą octu, alkoholu, likieru lub acetonu. Jeśli chcesz usunąć folię, podgrzej ją suszarką budowlaną: łatwo się odkleja. Jeśli folia zbyt mocno przylega i nie odkleja się, najlepiej pomalować po przeszlifowaniu drobnoziarnistym papierem ściernym. Ale jeśli masz młynek, możesz go z powodzeniem używać.

Przygotowanie mebli do lakierowania

Aby farba dobrze przylegała do powierzchni, należy zastosować podkład do mebli. Najlepiej wybrać bezzapachowy podkład na bazie wody, ponieważ szybko wysycha. Podkład należy nakładać w dwóch warstwach, pozwalając każdej warstwie wyschnąć. Do malowania mebli nadają się matowe farby lateksowe w różnych kolorach. Malować w 2-3 warstwach, każda warstwa powinna całkowicie wyschnąć.

Pokrycie mebli sklepowych woskiem lub lakierem zwiększa trwałość powłoki na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Możesz wytrzeć meble bez obawy, że farba się zetrze. Malowane przedmioty najlepiej używać po około miesiącu, kiedy wszystkie warstwy całkowicie wyschną.

Wybierając farby do mebli lakierniczych, należy wziąć pod uwagę ich cechy:

  • Farby olejne powstają na bazie olejów schnących, pigmentów i różnego rodzaju wypełniaczy. Nieprzezroczysta powłoka jest niezwykle trwała i można ją czyścić nieściernymi detergentami.
  • Ten rysunek najlepiej wykonać pędzlem.
  • Farby na bazie wody nie są szkodliwe dla zdrowia i szybko schną. W takim przypadku możesz użyć dobrego wałka.
  • Farby winylowe są bardzo trwałe, a pomalowane nimi meble są łatwe w utrzymaniu czystości.
  • Farba akrylowa tworzy na powierzchni warstwę ochronną o właściwościach oddychających. Doskonale nadają się do samodzielnego malowania mebli z płyty wiórowej.
  • Farba lateksowa zapewnia trwałe wykończenie.

Wskazówki decoupage podczas odnawiania mebli sklepowych

Wycinanka to dekoracja mebli obrazkami. Aby to zrobić, kup karty decoupage, specjalny papier lub serwetki decoupage w sklepie artystycznym. Można wykorzystać wycinki z gazet, rysunki, tekstylia, listy, strony książek. Powierzchnię należy wygładzić papierem ściernym. Przetrzeć szmatką zwilżoną alkoholem i pokryć podkładem.

W przypadku klejenia mebli sklepowych materiałami decoupage klej można nakładać od razu. Jeśli serwetki decoupage przyklejają się tylko w niektórych miejscach, powierzchnię mebla można zagruntować. Przed wklejeniem należy wysuszyć mokry papier po obu stronach suchą szmatką. Wklej obrazek i użyj gąbki lub wałka, aby usunąć pozostały klej. Po wyschnięciu mebla pokrywamy 2 warstwami lakieru. Nie trzeba pozbywać się starych, solidnych mebli. Po przebudowie posłużą przez wiele lat i pięknie podbiją wnętrze Twojego sklepu.

Wybór farby do drewnianych mebli sklepowych

Wybierając farbę do mebli wykonanych z naturalnego drewna, należy wziąć pod uwagę ostateczne wykończenie. Jeśli chcesz zachować szlachetną fakturę drewna, użyj materiału bezbarwnego, który pozostawia piękny rysunek słojów. Farby kolorowe pozwalają na pomalowanie mebli sklepowych na dowolny odcień, co pozwala na efektowne połączenie elementów wyposażenia z wystrojem sklepu. Farby akrylowe to sposób na szybkie wykończenie mebli bez skomplikowanego przygotowania do malowania.

Malowanie mebli sklepowych możesz powierzyć profesjonalnej firmie, która zazwyczaj zajmuje się malowaniem proszkowym, aby mieć pewność, że nie ulegnie uszkodzeniu podczas użytkowania czy transportu. Dotyczy to zarówno mebli drewnianych, jak i metalowych, które mają dodatkową ochronę przed korozją.