Eleganckie wnętrza


Nieruchomości, Wnętrza / poniedziałek, 5 sierpnia, 2019

Definicja elegancji we wnętrzach nie musi być jednoznaczna. To pojęcie każdy bowiem czuje i rozumie inaczej. Ile osób, tyle jest gustów, a z gustami, jak wiadomo – nie dyskutuje się. Elegancję określają jednak pewne główne ramy. Są to piękno, wdzięk i szlachetność, czyli w rozumieniu wnętrzarskiego designu – najwyższa jakość. Czy eleganckie wnętrza to również styl nowojorski?

Styl nowojorski

Amerykański styl wystroju pomieszczeń ma trzy najbardziej znane oblicza – nowojorskie, loftów oraz Hamptons. Nowy Jork jest miastem niepodobnym do innych. Kto jeden raz poczuje się w nim jak w domu, nie będzie chciał mieszkać w innym miejscu. Tak działa magia jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych metropolii miejskich na świecie. Najbardziej luksusowy i elegancki charakter mają więc wnętrza zaaranżowane w stylu nowojorskim. Tutaj nie oszczędza się na materiałach, ponieważ ich najwyższa jakość ma pierwszoplanowe znaczenie. Pojawiają się więc meble z bardzo dobrego drewna, dodatkiem są niklowane elementy. Mogą być meble ze szkła również z dodatkiem charakterystycznego niklu. Całości dopełniają obowiązkowe, wyjątkowo modne lampy w stylu New York. Pojawiają się eleganckie poduszki i oryginalne, duże kanapy w typowym stylu amerykańskim. Kolorystyka jest stonowana lub mocno nasycona, ale zawsze pozostaje elegancka w swoim wyrazie. Styl nowojorski lubi, gdy we wnętrzu „wiele się dzieje”. Jednak ceni sobie bardzo symetrię, jak również i odpowiednie proporcje oraz idealny dobór kolorystyczny. Jest po prostu ponadczasową, czarującą klasyką w nowoczesnym wydaniu, która nigdy się nie zestarzeje. Nie dziwmy się więc, gdy nasze poczucie estetyki zawoła głośno „to jest to!”.

Luksusowy penthouse rodem z Manhattanu

Luksus oznacza wykorzystanie wszelkich dostępnych wysokojakościowych i zazwyczaj naturalnych materiałów, a także klasyczne formy oraz wielką dbałość o ciekawe detale. Meble wypoczynkowe otrzymują więc proste, opływowe kształty. Fotele, kanapy i krzesła obite są szlachetnymi tkaninami. Pasuje do nich welur i aksamit. Podłokietniki mają specyficzne ozdoby z błyszczących nitów. Same oparcia i siedzenia odznaczają się efektownym pikowaniem. W strefie wypoczynku rządzi przede wszystkim symetria. Ustawiamy więc dwie kanapy naprzeciwko siebie lub dwa takie same stoliki kawowe obok foteli. Wypoczynek ma charakteryzować wygoda ponad wszystko. Dlatego mile widziane są poduszki w niezliczonych wręcz ilościach. Na podłodze nie może natomiast zabraknąć eleganckiego dywanu, który musi być ozdobiony marokańskim wzorem np. koniczyny. W oknach powinny zaistnieć ciężkie, mięsiste zasłony – oczywiście do samej ziemi. Eleganckie wnętrza ze strefą wypoczynkową są przytulne, ale mają swoją klasę.

Kolory w stylu nowojorskim

W eleganckich wnętrzach z nowojorskim tchnieniem powinny rządzić szlachetne, stonowane, ale zdecydowanie zróżnicowane kolory. Bardzo dobre jest zastosowanie tak zwanych tonalnych proporcji 70/20/10, gdzie kolor dominujący wynosi 70% kolorystyki zastosowanej we wnętrzu. Kolor uzupełniający stanowi 20%. 10% to natomiast kontrapunkt w postaci różnych bibelotów oraz dodatków. Jakie są ulubione kolory nowojorczyków? Nowojorczycy lubują się w łagodnych barwach. Kolory są neutralne. Pojawia się więc beż, ecru, a także szarość w zróżnicowanej tonacji, delikatne róże i żółcienie. Eleganckie wnętrza nowojorskie nie boją się mocnego akcentu w postaci szmaragdu, rubinu, biskupiego fioletu czy modnej mięty. W wysokich wnętrzach stosują ozdobne listwy podłogowe i sufitowe w kolorze śnieżnej bieli. Taki zabieg podkreśli wybrany kolor ścian. Często wykorzystywana jest sztukateria ścienna. Sztukateria zawsze podkreśla luksusowy charakter wnętrza.

Zakochani w świetle i niklu

Styl nowojorski kocha światło. Tak samo jak uwielbia wszelkie połyskujące faktury. Idealnym dodatkiem są więc lustra, lśniące bibeloty. Nieodzownym dodatkiem będą lampy  w klasycznym stylu. Manhattan kocha wszelkie kinkiety ścienne oraz oryginalne lampy stołowe. W oświetleniu jednak nie może być chaosu. Zawsze liczy się symetria. No i warto pamiętać o niklu. Nikiel stanowi kwintesencję stylu nowojorskiego, nadając mu w ten sposób wyjątkowej szlachetności.

 

Focal point

Co to jest „focal point” i dlaczego w stylu nowojorskim jest tak ważny? Eleganckie wnętrza nowojorskie mają swój centralny punkt w każdym pomieszczeniu. Może to być kącik wypoczynkowy lub stół z krzesłami. Centralnym punktem w sypialni będzie na przykład obszerne, wygodne i przede wszystkim luksusowe łóżko. Focal point jest absolutnie najważniejszym miejscem, wokół którego kręci się cały design wnętrza, dlatego musi zostać odpowiednio dopieszczony w każdym nawet najmniejszym detalu. Ma za zadanie przyciągnąć wzrok. Może to być prosty dodatek w postaci wazonu ze świeżymi kwiatami lub designerskiego żyrandola z kryształów albo pikowanego wezgłowia łóżka nadziewanego nitami. To musi być coś, co doda wnętrzu splendoru i nada mu odpowiedniego tonu. Wokół focal point buduje się bowiem dalszą część stylizacji.

Kuchnia i łazienka w stylu nowojorskim

Eleganckie wnętrza w stylu nowojorskim to także wystrój łazienki i kuchni. Prym tutaj wiodą również szlachetne materiały oraz lekko połyskliwe kafle. Doskonale pasuje granit i marmur. Naturalne kamienie powinny pojawić się na blatach mebli, wokół zlewu czy łazienkowej umywalki. Armatura powinna być stylizowana. I koniecznie wykonana ze szlachetnej stali. Kuchnia powinna być zaopatrzona w wygodną i funkcjonalną wyspę lub wysoki barek. Łazienka natomiast ma za zadanie uwodzić eleganckimi dodatkami takimi jak: lustro w ozdobnej ramie czy wanna w designerskim kształcie. Mogą też być klasyczne kinkiety, dekoracyjny grzejnik rurkowy. Ciekawym elementem będzie oryginalnie frezowana szafka pod umywalkę czy ozdobny żyrandol.