Dom spokojnej starości – jak wybrać ten właściwy? Kompleksowy poradnik


Zdrowie, Usługi /

Dom spokojnej starości – jak wybrać ten właściwy? Kompleksowy poradnik: jeszcze kilka lat temu domy dla seniorów nie cieszyły się w Polsce dobrą renomą. Posyłanie do nich swoich bliskich uznawane było za wyraz ignorancji, samolubstwa oraz niedoceniania tego, co oni dla nas zrobili. Dziś, przede wszystkim za sprawą wielu zapożyczeń z kultury zachodu, ich postrzeganie zmieniło się diametralnie, a korzystanie z ich usług jako przejaw należytej troski nie tylko o zdrowie, ale i ogólny komfort życia seniora https://www.wiejskieklimaty.net/galeria/.

Niestety, w dzisiejszych czasach nie jest łatwo wybrać dom spokojnej starości, który spełniłby oczekiwania nasze i naszego bliskiego – mimo, że wybór jest ogromny (a może właśnie przez to), istnieje wiele aspektów, których możemy, a nawet powinniśmy oczekiwać. Jak zatem podejść do tego w sposób najbardziej odpowiedni? Jak powinien wyglądać cały ten proces? To tylko niektóre z aspektów, które mamy zamiar poruszyć w naszym artykule.

Jak wygląda proces wyboru domu dla seniorów?

Pierwszym i absolutnie podstawowym krokiem związanym z wyborem domu spokojnej starości jest wybranie kilku, które mogą być potencjalnymi „targetami”. Warto przy tym zasięgnąć pomocy u znajomych (jeśli ci kiedykolwiek mieli już do czynienia z tego typu instytucjami), albo po prostu skorzystać z Internetu. Współcześnie domy tego typu bardzo lubią promować się przy użyciu tego medium, co dla nas jest tylko plusem. Zwłaszcza, że na jego łamach możemy od razu zapoznać się z opiniami na temat konkretnych domów.

Po dokonaniu wstępnej selekcji i wybraniu kilku domów dla seniorów, które spełniają nasze oczekiwania (przynajmniej na papierze) możemy wybrać się na miejsce i sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Warto zabrać ze sobą seniora – to w końcu jemu ma się podobać nowe miejsce życia. Ważne jest, aby przy takiej decyzji zwrócić uwagę na wszystkie aspekty – od ceny, aż po warunki życia oferowane przez dane miejsce. Wiele spośród aspektów godnych uwagi wymieniamy w dalszej części tego poradnika.

 Ostatnim już krokiem jest porównanie oferty każdego z wyselekcjonowanych przez nas domów (koniecznie odwiedźmy kilka – nawet jeśli oferta pierwszego będzie nader atrakcyjna) i podjęcie odpowiedniego wyboru. Koniecznie z udziałem głównego zainteresowanego – seniora.

Na co zwrócić uwagę przy takim wyborze?

Wybór tak ważnego miejsca, jak dom dla seniorów nie należy do najłatwiejszych – zwłaszcza, że w Polsce rynek w tej branży kwitnie w najlepsze, a do wyboru mamy mnóstwo konkurujących ze sobą placówek. Choć dla wielu osób kluczowa w tym wszystkim jest cena, co jest dość zrozumiałe z uwagi na zarobki Polaków, istnieje wiele rzeczy, na które przy takim wyborze należałoby zwrócić uwagę. Zaliczyć do nich można:

  • kadrę pracowniczą – o dom dla seniorów trzeba dbać – i wcale nie spoczywa to na barkach jego rezydentów; właśnie dlatego powinien on dysponować wykwalifikowaną kadrą, która zadba nie tylko o to, by seniorom nic nie dolegało, ale też o to, by w domu było czysto, schludnie i przyjemnie. Ważna jest również obecność wykwalifikowanych specjalistów z branży medycznej. Rzadko kiedy zdarza się, by seniorowi nic nie dolegało – nad jego dolegliwościami powinien stale i regularnie czuwać lekarz;
  • warunki mieszkalne – to one tak właściwie są w tym wszystkim podstawą. Fajnie byłoby, gdyby dom dla seniorów zaproponował naszemu bliskiemu jego własny pokój z podstawowym wyposażeniem „na pokładzie”. Mowa oczywiście o łóżku, lampce nożnej, biurku i innych tego typu aspektach. Przyjemnym dodatkiem byłby prywatny telewizor – istotne może się też okazać możliwe wstawianie własnego sprzętu i zaopatrywanie naszego bliskiego w to, czego mógłby potrzebować;
  • lokalizację – dom dla seniorów powinien znajdować się niedaleko mieszkania czy domu, w którym my żyjemy. Ułatwi to częste spotkania z bliskim, ale też zabieranie go na jakiś czas do siebie. Pamiętajmy, że dom tego typu nie jest więzieniem, a senior nie jest w nim ubezwłasnowolniony. Może odwiedzać znajomych czy „wychodzić na miasto”, choć trzymając się przy tym z góry określonych norm;
  • ilość aktualnych rezydentów – zbyt mała, jest w stanie sugerować, że konkretny dom nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem i jest z nim coś nie tak. Zbyt duża z kolei może prowadzić do pogorszenia warunków życia w takim właśnie domu.

Przy braniu pod uwagę każdego z wyżej przez nas wspomnianych aspektów warto pamiętać o indywidualnych pragnieniach i oczekiwaniach naszego bliskiego. Ci towarzyscy polubią obecność większej ilości rezydentów czy dzielenie pokoju z kimś innym http://wiejskieklimaty.net/dom-opieki-dla-osob-starszych-zachodniopomorskie. Ci mniej zaradni z kolei najwięcej uwagi przykładać będą do wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo znaleźć dom dla seniorów, który byłby w stanie spełnić nasze niebezpodstawnie wygórowane wymagania, a przy okazji dostosować się do potrzeb naszego bliskiego. Choć wybór jest ogromny, a my mamy olbrzymią w nim swobodę, każdy dom posiada zarówno pewnego rodzaju wady, ale i zalety. Ważne w tym wszystkim jest to, aby te drugie przeważały nad pierwszymi, a sam senior przychylnie podchodził do miejsca, które mu wybierzemy.