Czym jest pamięć RAM?


IT / środa, 12 sierpnia, 2020

Zakup komputera wiąże się z wyborem odpowiednich podzespołów. Szczególną uwagę należy zwrócić na parametry procesora, karty graficznej, płyty głównej, twardego dysku oraz pamięci RAM. Ostatnia z wymienionych odpowiada za wydajność systemu i szybkość uruchamiania i działania programów. Najogólniej rzecz biorąc, dzięki niej komputer zostaje lepiej i płynniej obsługiwany.

Pamięć RAM a pamięć na twardym dysku

Na pamięci, zawartej na twardym dysku, można zapisać dowolne dane. Nie ma ona wpływu na działanie komputera. Zupełnie inaczej działa pamięć RAM https://www.esus-it.pl/pol_m_Pamiec-RAM-sklep-internetowy_pamiec-RAM-do-serwera_Pamiec-ASUS-45816.html. To nośnik, który przechowuje informacje o programach i proces, które zachodzą w środowisku. Z tego też powodu zależy od niej sprawne działanie systemu. Wpływa również na wydajność i szybkość reakcji urządzenia. Łatwo widoczne są ubytki w pamięci, podczas wolniejszego uruchamiania systemu lub aplikacji.

Wybór pamięci RAM

Pamięć RAM jest odpowiedzialna za przetwarzanie danych w momencie korzystania z komputera. Rodzi się więc pytanie, jakiego rodzaju podzespół należy wybrać, aby urządzenie działało szybko i sprawnie? Warto dokonać analizy najważniejszych aspektów użytkowania. Należy pamiętać, że spora ilość dużych programów działa w jednym czasie będzie wymagać większej ilości pamięci. Płynność pracy zależy w głównej mierze od prędkości zapisywania i odczytywania danych a dla samego procesora nie jest możliwe przetwarzanie wszystkich zasobów komputera w jednym czasie. Dlatego też nie można posiadać stałego dostępu do wszystkich zasobów zapisanych na urządzeniu.

Zalecane jest inwestowanie w urządzenia, które posiadają możliwości dotyczące rozbudowywania oraz wymieniania podzespołów, w tym pamięci RAM. Jeśli tylko użytkownik nie będzie zadowolony z szybkości pracy komputera, może dokupić satysfakcjonującą go ilość kostek pamięci. Wprowadzając tą modyfikację, komputer zacznie pracować jak nowy a aplikacje na nim zainstalowane zaczną działać sprawniej.

Historia

Pamięć RAM, jak każdy podzespół w komputerze, można opisać za pomocą wielu danych. Najważniejszą z informacji jest typ, który decyduje o kompatybilności kości z płytą główną. Jeśli tak nie jest, nie będzie możliwe połączenie podzespołów, co spowoduje problemy w działaniu urządzenia.

Pierwsze moduły otrzymały oznaczenia DDR i DDR2. Jednak nie są już używane, ponieważ osiągały one niską prędkość przetwarzania danych. Obecnie używa się modeli DDR3 i DDR4, które charakteryzują się kilkukrotnie większą szybkością i pojemnością jednej kości w porównaniu z ich poprzednikami.

Moduły DDR3 odznaczają się maksymalną pojemnością wynoszącą 16 GB a prędkość odczytu waha się od 800 do 2400 MT/s. Lepsze właściwości wykazują najnowsze modele DDR4. których pojemność może wynieść nawet 64 GB a prędkość odczytu – 3200 MT/s. Kości wykazują też jeszcze jedną cechę, ważną w dzisiejszych czasach – energooszczędność.

Podstawowe parametry

Producenci komputerów są zobowiązani do umieszczenia informacji o parametrach pamięci RAM https://www.esus-it.pl/pol_m_PAMIEC-RAM_PAMIEC-RAM-ECC_DDR4-ECC-REGISTERED-8157.html. Wszystkie z nich muszą zostać spełnione, by kość była kompatybilna z płytą główną. Na tym jednak nie kończą się wytyczne, do których powinien dostosować się użytkownik. Odpowiedni dobór pamięci do komputera jest zależna od następujących wartości:

  • płyta główna – pamięć musi być ściśle dopasowana z płytą główną a wszystkie dane na ten temat będą zawarte w specyfikacji. Można w niej znaleźć maksymalne wartości, które obsługuje dany model,
  • pojemność – wydajność komputera wzrasta wraz z dokładaniem kolejnych kostek RAM-u. Brak wystarczającej pamięci będzie objawiać się w momencie, gdy zostanie uruchomionych zbyt duża ilość programów, przez co komputer poważnie zwolni. Aby zapobiegać takim sytuacjom, należy dokupić kolejne kości pamięci lub wymienić urządzenie,
  • CAS latency – jest czasem, który od wysłania żądania do odczytu. Im niższa wartość tego parametru, tym krótszy czas odczytu. Wartość ta jest nazywana parametrem opóźnienia RAM,
  • częstotliwość taktowania – ten parametr świadczy o wydajności danego modelu. Przedstawiany jest jako prędkość wykonywania poleceń przez komputer. Pamięć o wysokiej wartości parametru idealnie nadaje podczas korzystania z gier komputerowych oraz innych wymagających programów.

Wybór i koszty

W praktycznie każdym przypadku końcowy wybór będzie zależeć od upodobań użytkownika. Nie bez znaczenia będą również parametry programów, które zostaną zainstalowane. Kości o zwiększonej wydajności najlepiej sprawdzą się podczas korzystania z zaawansowanych programów graficznych oraz gier komputerowych. Moduły o małej pojemności i niewielkim taktowaniu w zupełności wystarczą do prostych prac biurowych. Można z nich korzystać także podczas codziennej pracy oraz przeglądania internetu. Ich niewątpliwą zaletą jest cena, zwykle nieprzekraczająca 200 złotych.

Użytkownicy, wymagający od podzespołów świetnych parametrów, powinni rozglądać się za sprzętem o częstotliwości taktowania wynoszącej 15 lub 16 oraz pojemności minimum 16 GB. Niestety, w tym przypadku wzrastać będą koszty zakupu, które mogą wynieść kilkaset złotych.