Zakup komputera wiąże się z wyborem odpowiednich podzespołów. Szczególną uwagę należy zwrócić na parametry procesora, karty graficznej, płyty głównej, twardego dysku oraz pamięci RAM. Ostatnia z wymienionych odpowiada za wydajność systemu i szybkość uruchamiania i działania programów. Najogólniej rzecz biorąc, dzięki niej komputer zostaje lepiej i płynniej obsługiwany.
Pamięć RAM a pamięć na twardym dysku
Na pamięci, zawartej na twardym dysku, można zapisać dowolne dane. Nie ma ona wpływu na działanie komputera. Zupełnie inaczej działa pamięć RAM. To nośnik, który przechowuje informacje o programach i proces, które zachodzą w środowisku. Z tego też powodu zależy od niej sprawne działanie systemu. Wpływa również na wydajność i szybkość reakcji urządzenia. Łatwo widoczne są ubytki w pamięci, podczas wolniejszego uruchamiania systemu lub aplikacji.
Wybór pamięci RAM
Pamięć RAM jest odpowiedzialna za przetwarzanie danych w momencie korzystania z komputera. Rodzi się więc pytanie, jakiego rodzaju podzespół należy wybrać, aby urządzenie działało szybko i sprawnie? Warto dokonać analizy najważniejszych aspektów użytkowania. Należy pamiętać, że spora ilość dużych programów działa w jednym czasie będzie wymagać większej ilości pamięci. Płynność pracy zależy w głównej mierze od prędkości zapisywania i odczytywania danych a dla samego procesora nie jest możliwe przetwarzanie wszystkich zasobów komputera w jednym czasie. Dlatego też nie można posiadać stałego dostępu do wszystkich zasobów zapisanych na urządzeniu.
Zalecane jest inwestowanie w urządzenia, które posiadają możliwości dotyczące rozbudowywania oraz wymieniania podzespołów, w tym pamięci RAM. Jeśli tylko użytkownik nie będzie zadowolony z szybkości pracy komputera, może dokupić satysfakcjonującą go ilość kostek pamięci. Wprowadzając tą modyfikację, komputer zacznie pracować jak nowy a aplikacje na nim zainstalowane zaczną działać sprawniej.
Historia
Pamięć RAM, jak każdy podzespół w komputerze, można opisać za pomocą wielu danych. Najważniejszą z informacji jest typ, który decyduje o kompatybilności kości z płytą główną. Jeśli tak nie jest, nie będzie możliwe połączenie podzespołów, co spowoduje problemy w działaniu urządzenia.
Pierwsze moduły otrzymały oznaczenia DDR i DDR2. Jednak nie są już używane, ponieważ osiągały one niską prędkość przetwarzania danych. Obecnie używa się modeli DDR3 i DDR4, które charakteryzują się kilkukrotnie większą szybkością i pojemnością jednej kości w porównaniu z ich poprzednikami.
Moduły DDR3 odznaczają się maksymalną pojemnością wynoszącą 16 GB a prędkość odczytu waha się od 800 do 2400 MT/s. Lepsze właściwości wykazują najnowsze modele DDR4. których pojemność może wynieść nawet 64 GB a prędkość odczytu – 3200 MT/s. Kości wykazują też jeszcze jedną cechę, ważną w dzisiejszych czasach – energooszczędność.
Podstawowe parametry
Producenci komputerów są zobowiązani do umieszczenia informacji o parametrach pamięci RAM. Wszystkie z nich muszą zostać spełnione, by kość była kompatybilna z płytą główną. Na tym jednak nie kończą się wytyczne, do których powinien dostosować się użytkownik. Odpowiedni dobór pamięci do komputera jest zależna od następujących wartości:
- płyta główna – pamięć musi być ściśle dopasowana z płytą główną a wszystkie dane na ten temat będą zawarte w specyfikacji. Można w niej znaleźć maksymalne wartości, które obsługuje dany model,
- pojemność – wydajność komputera wzrasta wraz z dokładaniem kolejnych kostek RAM-u. Brak wystarczającej pamięci będzie objawiać się w momencie, gdy zostanie uruchomionych zbyt duża ilość programów, przez co komputer poważnie zwolni. Aby zapobiegać takim sytuacjom, należy dokupić kolejne kości pamięci lub wymienić urządzenie,
- CAS latency – jest czasem, który od wysłania żądania do odczytu. Im niższa wartość tego parametru, tym krótszy czas odczytu. Wartość ta jest nazywana parametrem opóźnienia RAM,
- częstotliwość taktowania – ten parametr świadczy o wydajności danego modelu. Przedstawiany jest jako prędkość wykonywania poleceń przez komputer. Pamięć o wysokiej wartości parametru idealnie nadaje podczas korzystania z gier komputerowych oraz innych wymagających programów.
Wybór i koszty
W praktycznie każdym przypadku końcowy wybór będzie zależeć od upodobań użytkownika. Nie bez znaczenia będą również parametry programów, które zostaną zainstalowane. Kości o zwiększonej wydajności najlepiej sprawdzą się podczas korzystania z zaawansowanych programów graficznych oraz gier komputerowych. Moduły o małej pojemności i niewielkim taktowaniu w zupełności wystarczą do prostych prac biurowych. Można z nich korzystać także podczas codziennej pracy oraz przeglądania internetu. Ich niewątpliwą zaletą jest cena, zwykle nieprzekraczająca 200 złotych.
Użytkownicy, wymagający od podzespołów świetnych parametrów, powinni rozglądać się za sprzętem o częstotliwości taktowania wynoszącej 15 lub 16 oraz pojemności minimum 16 GB. Niestety, w tym przypadku wzrastać będą koszty zakupu, które mogą wynieść kilkaset złotych.