Co na okna zamiast rolet?


Wnętrza / środa, 14 kwietnia, 2021

Rolety stały się popularnym wyborem, gdy trzeba czymś zasłaniać szybę. Są praktyczne, mają przystępne ceny, nie zabierają miejsca i występują w różnych wariantach. Czy warto szukać czegoś innego zamiast rolet? Pod niektórymi względami tradycyjne zasłony zapewniają więcej. Są i inne możliwości na zasłanianie okna, które warto uwzględnić.

Rolety rzymskie zamiast nowoczesnych

Roleta rzymska też określana jest jako roleta. Różni się jednak znacząco od popularnego tego typu produktu. To stary i bardzo elegancki sposób zasłaniania okien. Tkanina efektownie opuszcza się na dół. Można ustawić ją na dowolną wysokość. W odróżnieniu od typowej rolety rzymskie są zawsze widoczne, tylko albo mniej, albo bardziej. Co na okna, jeśli osłona ma być jednocześnie ozdobą? Roleta rzymska to znakomity wybór. Jest to także rozwiązanie praktyczne. Gdy trzeba całkowicie zasłonić szybę, opuszcza się ją do parapetu. Nie zajmuje miejsca poza oknem. Dziś nie jest tak problematyczna w użytkowaniu, jak kiedyś. Nowoczesne rolety rzymskie mają mechanizmy, dzięki którym wygodnie opuszcza się lub podciąga tkaninę. Można wybrać roletę rzymską, gdy osłona okienna ma grać rolę ozdobną. Dodawać będzie wytworności wnętrzu. To bardziej luksusowy wybór dla okna niż zwykła roleta. I znakomite zastępstwo dla zasłon, jeśli ceni się tradycję, ale chce się oszczędzać miejsce przy oknie.

Co na okna zamiast rolet?Zasłony w oknie zamiast rolet

Zasłony to kolejny dawny sposób zasłaniania okien. Najczęściej to dwie tkaniny, umieszczone po obu stronach okna. Gdy zapala się światło, są zsuwane do środka i zasłaniają całą wnękę okienną. Na małym oknie można umieścić jedną zasłonę, ale dwie wyglądają lepiej, bardziej elegancko. Taki wybór to zupełnie inny sposób zasłaniania okna. Ono się optycznie powiększa. Staje się jednym z najważniejszych obszarów wnętrza. Przy tej opcji ma bardzo duże znaczenie, co na okna  dokładnie się wybierze. Zasłony mają większy wpływ na styl i klimat wnętrza niż rolety czy inne nowoczesne osłony okienne. Trzeba dobrze przemyśleć, jaka tkanina, jaki kolor itd. Zasłony warto wybrać wtedy, gdy ważna jest przytulność. Jest możliwość tworzenia efektownych dekoracji okiennych. Minusem jest, że taki wybór dla zasłaniania okna pomniejsza wnętrze optycznie. Konieczne jest też trochę wolnego miejsca przy nim, by móc zawiesić zasłony.

Co warto wiedzieć o plisach okiennych?

Plisy to, podobnie jak rolety rzymskie, osłona przypominająca typową roletę. Jest to nowoczesna osłona okienna. I jednocześnie, jest to jedna z najlepszych odpowiedzi, co na okno, gdy ważne są względy praktyczne. Pod względem wyglądu plisa to harmonijkowa roleta. To jednak nie wygląd jest tym, co różni od siebie obie te osłony. Najważniejszą różnicą są możliwości zasłaniania okna. Więcej pod tym względem oferuje plisa okienna niż roleta. Tak jak roletą, można zasłonić nią okno w całości lub całą szybę odsłonić. Można też opuścić ją od góry na określoną wysokość. Plisa pozwala na dwie dodatkowe możliwości. Można ustawić osłonę na dole (na zasadzie zazdrostki). Jest też możliwość zasłonięcia nią dowolnego obszaru środkowej części okna. Plisy okienne to świetny wybór, gdy ważne jest, by swobodnie regulować dostęp słońca. Zasłaniają jedynie szybę, więc jest to wybór pozwalający powiększyć wnętrze. Korzystne jest i to, że nawet po zasłonięciu okna do dyspozycji jest parapet. W małym wnętrzu ma to duże znaczenie. Może on służyć jak stolik nocny czy dodatkowa półka.

Żaluzje – praktyczny wybór na okno

Wyborem idealnym pod względem praktycznym są także żaluzje. Obecnie to znów popularna osłona okienna. Znakomicie odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach. Pasują też w klasycznych. Żaluzje to osłona, która nie pomniejszy wnętrza, o ile, oczywiście, nie towarzyszą im zasłony. Wykonywane są z różnych tworzyw i mają różne kolory. W nowoczesnych wnętrzach modne są żaluzje białe i szare. Żaluzje to dobry wybór, co na okna, gdy chodzi o precyzję w ograniczaniu czy wpuszczaniu promieni słonecznych. Gdy rozmieszczone są na całym oknie, to mogą je całkowicie zasłaniać. Lamelki znajdują się wtedy w pionie. Można je też ustawić w poziomie albo pod dowolnym kątem. Ustawienie lamelek w poziomie pozwala wpuścić sporo światła. Działają wtedy jak firanki. Zapewniają prywatność, a jednocześnie wnętrze jest dobrze nasłonecznione. Podobnie jak jest to z roletami i plisami, tak i przy żaluzjach możliwe jest całkowite odsłonięcie szyby. Zasłony i rolety rzymskie dodają przytulności. To najlepsze osłony okienne, jeśli aranżacja wnętrza ma styl klasyczny. Można te dwie osłony ze sobą łączyć, podobnie jak i zasłony z typową roletą. Żaluzje i plisy to wybór, który zapewnia większą przestronność wnętrza. W tym podobne są do rolet. Zapewniają jednak więcej od nich możliwości w zakresie regulacji dostępu dla promieni słonecznych. Możliwe, że i tak pozostanie się przy roletach. Najważniejsze, by wiedzieć, jakie są opcje, co na okno, aby je zasłonić. To pozwala wybrać najlepiej. Niekiedy idealnym wyborem jest popularna roleta. Innym razem lepsze są zasłony albo plisy.