Wypożyczalnia samochodów – ile kosztuje?


Motoryzacja, Usługi /

Z roku na rok rośnie popyt na wypożyczanie samochodów. Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu powstają kolejne firmy oferujące takie usługi. Zainteresowani tematem są już nie tylko mali przedsiębiorcy, ale coraz chętniej do gry wchodzą również duże podmioty.

Zapotrzebowanie na tego usługi wynika z kilku powodów. Dwa najbardziej oczywiste to: zmienia sposobu życia mieszkańców miast, a także chęć oszczędności. Z oferty wypożyczalni samochodów chętnie korzystają zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Sprawdzamy, ile to kosztuje.


Segmenty rynku – ile może kosztować wypożyczalnie samochodu?

Sam rynek wypożyczalni samochodów jest bardzo podzielony i możemy wyróżnić na nim kilka segmentów. Przede wszystkim dzieli się on ze względu na grupę docelową – tutaj wyróżnić możemy ofertę do klientów biznesowych i osób fizycznych. Oba segmenty różnią się specyfiką rozwiązań.
Klienci biznesowi chętniej wynajmują oszczędne samochody na długie okres – na przykład kilkanaście miesięcy. To dla nich atrakcyjniejsze rozwiązanie niż zakup nowego samochodu lub chociażby leasing. Pozwala również ograniczyć liczbę osób, które kontrolują stan firmowej floty – nie trzeba pamiętać o ubezpieczeniu, serwisie, czy też przeglądach. Tym wszystkim zajmuje się wypożyczalnia w zamian za comiesięczną wypłatę.
W segmencie biznesowym najczęściej wynajmuje się takie auta jak Skoda Octavia, Skoda Rapid, czy też Ford Fiesta. Dominują samochody małe i oszczędne, które napędzane są silnikami dieslowymi. Najkorzystniej dla właścicieli wypożyczalni, jeśli dany klient decyduje się na wynajem jednorazowo  kilkunastu samochodów. Ile wówczas należy zapłacić za taki samochód? Za niewielki samochód na okres około pół roku należy zapłacić mniej więcej 600 – 800 złotych miesięcznie. 

Drugą grupą odbiorców wypożyczalni samochodów w Szczecinie są klienci indywidualni. Tutaj również możemy wyznaczyć kilka rodzajów takiego wynajmu. Pierwszy rodzaj klientów to turyści przyjeżdżający w konkretne miejsce na kilkudniowe wakacje lub w sprawach biznesowych. By ułatwić sobie przemieszczenie chętnie decydują się na wynajem samochodów – zazwyczaj wybierają do tego średniej klasy auta, które cechują się niewielkim poziomem spalania paliwa. Cena wypożyczenia takiego samochodu nie przekracza zazwyczaj 60 – 70 złotych za dobę. 

Drugi rodzaj klientów korzystających z usług wypożyczalni samochodów stanowią osoby szukające czegoś wyjątkowego. Nowe sportowe auto lub zadbany antyk idealnie sprawdzi się na uroczystość weselną, studniówkę, czy też wieczór kawalerski. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, mimo że nie jest tanie. Za wypożyczenie wysokiej klasy samochodu trzeba zapłacić nawet 3000 złotych za dobę. Nie odstrasza to jednak klientów, ani firm które oferują takie usługi – jest ich coraz więcej.

Kaucja i dodatkowe opłaty przy wynajmie samochodu

Sama cena jednostkowa nie jest jedynym kosztem, na który należy się przygotować jeśli myślimy o wynajmie samochodu. Warto zwrócić dużą uwagę na dodatkowe koszty z tym związane, ponieważ możemy przez nieuwagę nadziać się na prawdziwą minę. Na co zwrócić uwagę?

Kaucja – to popularna opłata, którą wypożyczalnie samochodów chętnie stosują. To pewnego rodzaju zabezpieczenie, które gwarantuje, że dany klient odda samochód w idealnym stanie. Jego kwota przeznaczona jest na takie rzeczy jak czyszczenie, sprzątania i naprawy. Zazwyczaj nie wynosi więcej niż kilkaset złotych.

Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach kaucja nie jest zwracana – wiele nieuczciwych firm pobiera ich część bezpodstawnie.  Przeznaczają je na przykład na czyszczenie samochodu, mimo że klient oddał samochód w dobrym stanie. Swego czasu było głośno o takim procederze w Grecji, gdzie klienci regularnie byli oszukiwani przy zwrocie kaucji. 

Innym kosztem, na który może trafić jest opłata za dostarczenie lub odebranie samochodu. Wiele wypożyczalni samochodów oferuje możliwość dowiezienia auta na wskazany przez klienta adres – taka usługa nie jest zazwyczaj darmowa. Podobnie sytuacja ma się w przypadku odbiorów samochodów. Można go zostawić na dowolnym parkingu, a pracownik wypożyczalni go odbierze – za to również należy dodatkowo zapłacić. 

Przy droższych samochodach klient zobowiązany jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie, którego koszt wpływa na to, ile kosztuje wypożyczenie samochodu. Koszt takiego ubezpieczenia może wynosić od kilkunastu do nawet kilkuset złotych – wszystko zależy od tego, jaki model samochodu wypożyczamy.

Inne dodatkowe opłaty wiążą się na przykład z wydaniem zgody na wyjazd wypożyczonym samochodem za granicę kraju. Wypożyczalnia udziela takiego pozwolenia za dodatkową opłatą, a także nakazuje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które będzie chroniło samochód także poza granicami Polski. 

Jak widać kosztów na jakie możemy trafić przy wypożyczaniu samochodu jest całkiem sporo. Przed podpisaniem umowy, warto dokładnie zapoznać się z jej zapisami, tak by nie rozczarować się już w trakcie jej trwania.