Witamina D dla dzieci – jaka najlepsza


Zdrowie / wtorek, 13 lipca, 2021

Dzieciaki rosną jak na drożdżach i potrzebują stałej dawki witamin i minerałów dla prawidłowego rozwoju. Rolą rodzica jest dbanie o odpowiednie warunki rozwojowe swojemu potomstwu. W grupie cennych składników odżywczych bardzo ważnych z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka jest witamina D. Należy ją podawać dziecku już od wczesnego okresu niemowlęctwa. Opiszemy podstawowe problemy z tym związane i przedstawimy sposoby właściwej suplementacji. Postaramy się również rzucić nieco światła na rolę witaminy D w ludzkim organizmie i przedstawić skutki niewystarczającego poziomu tego składnika w naszym organizmie. Chcecie wiedzieć, jak wpłynąć na właściwy rozwój dziecka? Zostańcie tu przez chwilę, a wasza cierpliwość zostanie nagrodzona!

Dlaczego witamina D jest tak ważna?

Witamina D powstająca w wyniku metabolizmu jest niezmiernie ważne z punktu widzenia prawidłowego kształtowania się młodego organizmu. W tymże artykule skupiamy się na dzieciach i w odniesieniu do nich opiszemy wpływ związków chemicznych przetwarzanych w pełnowartościową witaminę D. Najważniejszą cechą witaminy D jest jej wpływ na mineralizacje kości. Dzięki temu, w procesie wzrostu dziecka nie występują takie problemy, jak kruchość i łamliwość kości. Produkty bogate w witaminę D podawane dzieciom mają korzystne działanie na stan uzębienia. Warto jest dbać o takie rzeczy już za młodu. Ważną funkcją tego składnika odżywczego jest działanie kardioprotekcyjne. Osoby niecierpiące na niedobór witaminy D mają mniejsze problemy z chorobami serca i nadciśnieniem. W kontekście dzieci zabezpiecza je przed wystąpieniem cukrzycy typu I. Dziecko, które zażywa witaminę D zarówno w produktach spożywczych, jak i korzystając ze słoneczka, rzadziej zalicza choroby nowotworowe. Niedobór tej substancji wpływa na całkowitą odwrotność opisywanych zalet. Jeśli poskąpimy dziecku właściwej suplementacji, mogą pojawić się u niego problemy z uzębieniem, prawidłową postawą i nadciśnieniem. Zwiększy się również ryzyko wystąpienia cukrzycy bądź raka. Naprawdę warto dbać o zdrowie swojego malucha.

Problematyczna witamina D

Jeśli wierzyć bieżącym statystykom, aż 90% populacji cierpi z powodu niedoboru tego składnika odżywczego. Występuje w pewnych produktach spożywczych (głównie ryby), a promienie słoneczne wpływają na produkcje związków chemicznych powodujących powstawanie witaminy D w organizmie. Jako że żyjemy w klimacie, gdzie tego słoneczko zbyt wiele nie mamy, ten sposób wpływania na produkcje witaminy D jest mocno ograniczony. W takich sytuacjach zaleca się odpowiednią suplementację. Poniżej opiszemy różne sposoby wpływania na zbilansowanie odpowiednich związków chemicznych u dzieci. Podpowiemy również jakie formy suplementacji będą dla nich prawidłowe.

Które suplementy będą tymi właściwymi?

Tak postawione pytanie wymaga rozwiniętej odpowiedzi. Wiele zależy od masy ciała dziecka i jego wieku. Przejdźmy może etapami, zaczynając od niemowlaków. Niemowlęta przyjmują witaminę D w pokarmie przekazywanym mu przez matkę. Niestety ilość tego pokarmu jest niewystarczająca. Kobiety, które noszą się z zamiarem karmienia piersią, powinny zgłosić się do lekarza rodzinnego i uzyskać skierowanie na morfologię, która wykaże poziom witaminy D w organizmie. W razie wykazania niedoboru będą zobligowane do wspomagania się suplementami. Skoro przystaliśmy na niemowlętach, to warto wykazać kolejny problem. Nawet jeśli matka tryskałaby zdrowiem i dysponowała odpowiednim poziomem tej witaminy, to maluch i tak nie jest w stanie spożyć odpowiedniej ilości mleka. To przekracza jego możliwości. Gorąco zalecamy matkom udać się z dzieckiem do przychodni i poddać go morfologii. Przeglądając wyniki poziomu witaminy D, lekarz odpowiednio do masy ciała i wieku przypisze właściwe dla niemowlaka porcje suplementu. Najwygodniejszą formą suplementacji dla niemowlaka są kropelki. Bobas jest w stanie bezproblemowo je przyjąć, tym samym zaspakajając zapotrzebowanie na tę konkretną substancję odżywczą. Przejdźmy teraz do nieco starszych dzieci.
Co z pociechami w wieku przedszkolnym? W tym wypadku sytuacja wygląda dużo prościej, ponieważ forma suplementacji jest już dowolna. Oczywiście zalecamy wykonanie badań krwi i konsultację z lekarzem, aby dowiedzieć się jaka porcja suplementu jest dopuszczalna. Dzieci w wieku zarówno przedszkolnym, jak i w okresie dorastania powinny posiłkować się suplementacją witaminy D, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym. Udział promieni słonecznych w syntezie związków chemicznych przekształcanych w witaminę D jest wówczas dużo mniejszy. Polecamy dla przykładu witaminy w kapsułkach oraz tran z rybiej wątroby. Ten ostatni specyfik jest szeroko znany, ponieważ sami za młodu korzystaliśmy z tego dobrodziejstwa. W aptekach znajdziecie zarówno suplementy w całości zawierające witaminę D, jak i suplementy wielowitaminowe. Warto na nie postawić, by zapewnić swym pociechom stały dopływ wymaganych substancji odżywczych. Wielkość porcji powinna być determinowana przez wiek dziecka, jego wzrost i masę ciała. Musicie mieć to zawsze na uwadze. Dzięki opisanym sposobom na dostarczenie tego składnika odżywczego dzieciom w różnych wieku zyskujecie cenną świadomość jak poprawnie ugryźć ten temat i wykorzystać tę wiedzę w praktyce.