Jaka pianka neoprenowa?


Moda / czwartek, 19 sierpnia, 2021

Kombinezony są wykonane z gumy neoprenowej, pianki o zamkniętych komórkach, która zatrzymuje miliony małych pęcherzyków gazu w swojej strukturze. W przeciwieństwie do pianki otwartokomórkowej (np. gąbki), woda nie nasyci neoprenu, ale pęcherzyki gazu mają tendencję do nadawania materiałowi dużej pływalności. Kiedy zakładasz mokry kombinezon, temperatura twojego ciała ogrzewa pęcherzyki gazu w neoprenie, które działają jak izolacja. To, w połączeniu z ciasnym stopem, minimalizuje ilość wody, która dostaje się do kombinezonu i zapobiega ucieczce ciepła ciała. Każdy nurek ma inne potrzeby w zależności od swoich preferencji i typowego środowiska nurkowego. Upewnij się, że wybierasz idealny kombinezon nurkowy biorąc pod uwagę styl, grubość i rozmiar.

Jak czytać tabelę rozmiarów skafandrów mokrych?

Kiedy zastanawiasz się, jak prawidłowo założyć kombinezon, najpierw zacznij od dwóch najważniejszych danych – wzrost i waga. Następnie masz wymiary klatki piersiowej, które również muszą być dopasowane prawidłowo, tak aby kombinezon nie uciskał Cię lub był zbyt luźny. Jeśli źle dobierzesz rozmiar klatki piersiowej, możesz mieć trudności z wejściem w kombinezon lub możesz czuć się bardzo ciasno w ramionach, co nie będzie idealne do wiosłowania. Przy wyborze kombinezonu istnieje pięć głównych czynników, które należy rozważyć: ciepło, elastyczność, trwałość oraz rozmiar i dopasowanie. Każdy z tych elementów wpływa na pozostałe. Na przykład, gdy wybierzesz kombinezon z neoprenową taśmą wzmacniającą na wewnętrznych szwach, zapewni on dodatkową trwałość i komfort kosztem elastyczności. Inne czynniki muszą być brane pod uwagę przy wyborze kombinezonu, takie jak system wejścia (styl zamka błyskawicznego), waga kombinezonu, cena, itp.

Po co nurkom kombinezony?

Oczywiście, głównym celem kombinezonu jest utrzymanie ciepła. Poza utrzymaniem ciepła ze względu na wygodę, ciepło pozwoli Ci również na dłuższe sesje podczas zimnej pory roku. Posiadanie odpowiedniej ilości ciepła pozwoli Ci dłużej pozostać w wodzie. Ogólnie rzecz biorąc, temperatura wody będzie decydującym czynnikiem przy wyborze poziomu ciepła dla danego kombinezonu. Jednak temperatura powietrza i współczynnik chłodu wiatru są równie ważne. Im dłużej Twoje ciało znajduje się nad wodą, tym większe znaczenie ma współczynnik wychłodzenia wiatru. Podczas najzimniejszych miesięcy na Tajwanie temperatura wody jest prawie zawsze wyższa niż temperatura powietrza. Ponieważ Tajwan znajduje się w strefie zwrotnikowo-podzwrotnikowej, bezpośrednie światło słoneczne utrzymuje wody powierzchniowe w stałej temperaturze przez cały rok. Wiele kombinezonów ma wewnętrzne podszewki wykonane z syntetycznych materiałów przypominających polar. Te podszewki zapewniają dodatkową izolację i więcej komfortu do mokrego kombinezonu, i zazwyczaj schną szybciej niż zwykłe neoprenowe kombinezony mokre z podszewką nylonową. Szybkoschnący kombinezon pozwoli Ci cieszyć się wieloma sesjami w ciągu jednego dnia bez konieczności zakładania mokrego i zimnego kombinezonu. Wadą wewnętrznych podszewek jest to, że zwiększają wagę i zmniejszają elastyczność. Jeśli chcesz, aby kombinezon był bardziej ciepły i wygodny, wybierz podszewkę wewnętrzną. Jeśli chcesz kombinezon z większą elastycznością, kup jeden bez podszewki.

Jakość kombinezonu

Im lżejszy, cieplejszy i bardziej rozciągliwy jest twój kombinezon, tym lepiej. Dlatego też neopren wyższej klasy, który jest lżejszy i bardziej rozciągliwy będzie droższy niż podstawowy neopren. Kombinezony z płaskimi szwami są zazwyczaj tańsze niż te, które mają klejone szwy. Jest to spowodowane tym, że szwy klejone przepuszczają mniej wody. Wiele marek oferuje teraz kombinezony z podszewką wewnątrz, która jest szybkoschnąca i oferuje kolejną warstwę ciepła. Wierzcie lub nie, ale kombinezony dają więcej energii. Jak? Poświęcasz znacznie mniej energii na walkę z zimnem, oporem powietrza i swoją wagą, więc w końcu zachowujesz energię, którą możesz wykorzystać na nurkowanie. Najlepszy kombinezon na rynku będzie działał dla Ciebie tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio dopasowany. Całe jego zaawansowanie technologiczne nie będzie miało znaczenia, a Twoje pływanie może się nawet pogorszyć, jeśli nie poszukasz odpowiedniego rozmiaru dla siebie. To dlatego trzeba rozważyć zakup tylko od wiarygodnych i renomowanych marek.

Jak długo mogę oczekiwać, że mój kombinezon będzie trwały?

To zależy od jakości kombinezonu, ale przede wszystkim od tego, jak często go używasz i co z nim robisz. Jeśli używasz swojego kombinezonu codziennie, powinieneś oczekiwać, że posłuży ci on przez około dwa sezony. Po tym czasie materiał się rozciągnie i kombinezon straci część swojego ciepła. Nie oznacza to, że nie możesz go już używać, po prostu nie będzie Cię już tak ogrzewał. Jeśli używasz swojego kombinezonu raz w tygodniu lub nawet rzadziej, powinien ci on wystarczyć na kilka lat. Większość kombinezonów jest objęta roczną gwarancją, więc jeśli coś pójdzie nie tak ze szwami lub neoprenem, wróć do sklepu, w którym go kupiłeś i wyślij go na gwarancję. To oczywiście nie obejmuje uszkodzeń kombinezonu, które wynikają z użytkowania, na przykład gdy zaczepisz się o skały, nie ma na to gwarancji.