Jak wybrać odpowiedni laptop będąc w sklepie RTV?


Technologie / czwartek, 16 lipca, 2020

Rozmiary sklepów RTV mogą niektórych z nas przerazić. Możemy w nich znaleźć przeróżne urządzenia. Zaliczyć do nich można m.in. komputery, telefony, tablety, telewizory, słuchawki, kino domowe, sprzęt audio, odtwarzacze video, drukarki i wiele innych. Ze względu na szerokie przedziały cenowe, każdy, nawet najbardziej wymagający klient, znajdzie coś dla siebie. Zakup laptopa w tego typu sklepach nie należy do najłatwiejszych zadań. Szeroki wybór dostępnych urządzeń oraz do wszystkiego zachęcający sprzedawca kompletnie nam w tym nie pomaga. Warto samodzielnie podjąć decyzje, na podstawie własnych analiz i przemyśleń.

Co koniecznie musisz wiedzieć przed zakupem laptopa? 

Mało zaawansowani użytkownicy podejmują często ważne decyzje, na podstawie mało istotnych aspektów. Bardziej zaokrąglony kształt, świecąca się matryca lub jedno wejście USB więcej nie są czynnikami, według których powinniśmy się kierować w sklepie RTV. Ze względu na ogromną ilość przedmiotów w tego typu miejscach, musimy zachować chłodną głowę. Najważniejsze podczas wyboru nowego modelu powinny być podzespoły. Jednym z nich jest procesor. Jest to elektroniczna jednostka przetwarzająca, odpowiedzialna m.in. za sterowanie poszczególnymi układami oraz za przetwarzanie danych i wykonywania powierzonych zadań. Najlepsze z nich posiadają ogromną moc obliczeniową, dlatego wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych działań nie stanowi dla nich żadnego problemu. Aby otrzymać informacje na temat tego, czy procesor jest wydajny, ważne jest kierowanie się kilkoma aspektami: architektura procesora, częstotliwość taktowania oraz ilość rdzeni. Możemy wyróżnić wersje 32 bitowe i 64 bitowe. W tym przypadku im wyższa jest wersja, tym CPU szybciej działa. Jeśli chodzi o drugi wymieniony aspekt, sytuacja prezentuje się następująco: im wyższa jest częstotliwość, tym więcej poleceń może obsłużyć w ciągu sekundy. Jest ona wyrażona w tzw. “gigahercach”. Przykładowo jeśli procesor posiada taktowanie na poziomie 3 GHz, można to zinterpretować w taki sposób, że w ciągu jednej sekundy jest w stanie obsłużyć aż 3 miliardy poleceń. Równie ważna jest ilość rdzeni, dzisiejsze standardowe procesory mają ich co najmniej 4.

Kolejnym podzespołem, który powinniśmy wziąć pod uwagę to dysk twardy. Jest to rodzaj pamięci masowej, która zapisuje, przechowuje i umożliwia odtwarzanie danych. Najpopularniejsze w dzisiejszych czasach są te typu HDD oraz SSD. Obydwa rodzaje mają zarówno wady jak i zalety. Krótko streszczając: HDD posiadają więcej dostępnej pamięci oraz są stosunkowo tańsze od tych drugich, natomiast SSD co prawda są droższe, jednak umożliwiają zdecydowanie szybsze zapisywanie i odczytywanie danych. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w sklepach RTV jest umiejscowienie dwóch dysków. Jeden SSD z małą ilością pamięci, na którym zainstalowany jest tylko system operacyjny oraz drugi HDD, na którym przechowywane są inne dane.

Pod lupę powinniśmy wziąć także kartę graficzną. Na sprawdzeniu tego podzespołu najbardziej powinno zależeć osobom, które regularnie korzystają z gier komputerowych. W sklepie RTV najłatwiej sprawdzić ją, wpisując nazwę modelu w wyszukiwarkę internetową lub pytając o to rzetelnego sprzedawcę. Wówczas możemy także doczytać informacje na temat jej wydajności w poszczególnych grach. Warto znaleźć jedną z wielu dostępnych porównywarek sprzętu online, dzięki czemu będziemy mieć jakiś punkt odniesienia w tej sprawie.

Na koniec sprawdźmy informacje na temat pamięci RAM (w sklepie RTV najczęściej jest ona podana w okolicach ceny) oraz baterii. Te dane również są istotne i nie powinniśmy ich w żaden sposób bagatelizować. Pamięć RAM to tzw. pamięć o swobodnym dostępie. Przechowuje dane i przeprowadza aktualnie wykonywane operacje.

Nie spiesz się z podjęciem decyzji

Należy zapamiętać, że sklep RTV, w którym aktualnie się znajdujemy, nie jest jedyny. Nawet jeśli wydaje nam się, że znaleźliśmy to, czego szukamy, warto wybrać się do innego. Być może znajdziemy ten sam model w niższej cenie albo inny, lepszy od poprzedniego. Niestety taka natura ludzka, że lubimy wybierać prostsze i szybsze rozwiązania. Pamiętajmy jednak, że zakup laptopa wiąże się z wysokimi kosztami i raczej nie wymieniamy naszego urządzenia w najbliższym czasie. Zakupiony raz notebook, będzie nam towarzyszył przez kilka lat, dopóki nie ulegnie zniszczeniu lub nie zechcemy go wymienić na nowszy.

Gwarancja, ubezpieczenie, zakup na raty

Kupując nowego laptopa w sklepie RTV, w każdym przypadku otrzymujemy standardową gwarancję od producenta. Dzięki niej nie musimy się obawiać, że w czasie jej trwania poniesiemy jakiekolwiek koszty naprawy w przypadku uszkodzeń. Warto przeanalizować czy dodatkowa gwarancja/ubezpieczenie, którą oferują nam sprzedawcy, nie jest dobrym pomysłem. Może okazać się szczególnie przydatna wtedy, kiedy używamy urządzenia w wielu miejscach jednocześnie np. zarówno na uczelni, w domu, w pracy oraz w barze szybkiej obsługi. W takim przypadku notebook narażony jest na uszkodzenia w większym stopniu. Jeśli nie chcesz wydawać całej gotówki w jednym momencie, zapytaj się o możliwość zakupu sprzętu na nieoprocentowane raty.