Jak powstają drony?


Technologie / czwartek, 15 kwietnia, 2021

Drony określa się mianem bezzałogowego systemu powietrznego, który jest pilotowany w sposób zdalny, bądź wykonuje swój lot w sposób autonomiczny. Drony w obecnych czasach są niezwykle popularne, ponieważ pozwalają dotrzeć wszędzie tam, gdzie człowiekowi byłoby trudno. Dzięki nim jest możliwość zarejestrowania niezwykłych widoków, które zachwycają nawet najbardziej wymagające oczy. Do najważniejszych funkcji dronów można zaliczyć przede wszystkim takie aspekty jak: możliwość podglądu obrazu w czasie rzeczywistym, możliwość pomyślnego powrotu do domu za pomocą wystosowania odpowiedniej komendy, jak również sposobność wyznaczania odpowiednich punktów na mapie przelotu, ponieważ drony wyposażone są w GPS. Alternatywą dronów są kamery sportowe, które również cieszą się bardzo dużą popularnością. 

Jak powstają drony?Budowa drona 

Jeżeli chodzi o budowę drona to należy zaznaczyć, iż jest ona bardzo prosta wbrew powszechnej opinii, jaka mogłaby się wydawać. Otóż, dron składa się przede wszystkim z takich elementów jak: 

  • Octocopter – składa się z ośmiu silników
  • Hexacopter – składa się z sześciu silników
  • Tricopter – składa się z trzech silników
  • Bictopter – składa się z dwóch silników

Natomiast, jeżeli chodzi o kwestię układu śmigieł w stosunku do do kierunku lotu to wyróżnia się tutaj ich następujące rodzaje:

  • H – czyli konstrukcja, która opiera się na dwóch śmigłach prowadzących
  • V – konstrukcja, która opiera się na dwóch śmigłach prowadzących, które mają wyciągnięte ramiona
  • Y – jest to konstrukcja, która charakteryzuje się w szczególności tym, że trzy ramiona zostały ułożone w znak V, a dwa śmigła prowadzą urządzenie na wyciągniętych ramionach
  • X – jest to jedna z najczęściej występujących konstrukcji dronu, która opiera się na tym, że występują dwa śmigła wiodące, ale przy parzystej liczbie skrzydeł

Trzeba także zaznaczyć, że im bardziej zaawansowane rozwiązania zostały zastosowane w konstrukcji dronu to tym wyższa będzie jego cena. Za dron do profesjonalnego zastosowania można zapłacić nawet około kilkudziesięciu złotych. 

W jaki sposób powstają drony?

Drony mogą mieć zastosowanie w wielu dziedzinach i są niezwykle pomocne, dlatego tak chętnie są wykorzystywane. Drony powstają w halach przemysłowych, które posiadają odpowiednią wiedzę i uprawnienia do ich produkowania. Podczas produkowania dronów są wykorzystywane przede wszystkim takie materiały jak: włókna węglowe, bądź metale lekkie. Dzięki zastosowaniu takich tworzyw każdy dron będzie nie tylko w odpowiedni sposób lekki, ale również bardzo wytrzymały. W związku z tym nawet, gdy dron przez przypadek spadnie to nie będzie oznaczało to jego zniszczenia. Drony coraz częściej są budowane z materiałów używanych. Układ sterowania takim urządzeniem jest niezwykle prosty w obsłudze. Otóż, każdy dron musi zostać wyposażony przez producenta nie tylko w mocny procesor, ale również w bardzo wysokiej jakości silniki oraz kontrolery. Trzeba także zaznaczyć, iż każdy dron jest wyposażony także w różnego rodzaju czujniki oraz sensory. To właśnie dzięki czujnikom i sensorom urządzenie to ma możliwość rozpoznawania, w jakiej lokalizacji się znajduje, jak również na jakiej jest wysokości oraz jaka jest obecna prędkość wiatru i z której strony wiatr wieje. Producenci wyposażają drony też w GPS, dzięki któremu użytkownik takiego urządzenia ma możliwość w odpowiedni sposób monitorowania, gdzie dron w danym momencie się znajduje. GPS daje możliwość również włączenia automatycznego trybu, polegającego na tym, że dron sam będzie podążał za swoim właścicielem. Technologia, która znalazła zastosowanie w dronach w pełni pozwala na łączenie się ze smartfonem, jak również na śledzenie położenia dronu z położeniem jego użytkownika. 

Producenci dronów podczas ich produkcji stosują specjalne oprogramowanie służące do rozpoznawania obiektywów w trybie “follow me”. Za pomocą tego oprogramowania każdy użytkownik ma możliwość wcześniejszego zaprogramowania lotu swojego dronu. Jednocześnie wypuszczając go w ten sposób na misję w półautomatyczną. Warto również zaznaczyć, iż w chwili, gdy dron wykonuje lot w misji półautomatycznej to w każdym momencie użytkownik takiego urządzenia ma sposobność w razie potrzeby się przemieścić, a dron w dalszym ciągu będzie leciał w sposób automatyczny. Oczywiście takie zastosowanie technologii w dronach jest bardzo nowoczesne, w związku z tym wymaga nakładów dużych środków finansowych. 

W jakich dziedzinach mogą mieć zastosowanie drony?

Zastosowanie dronów jest bardzo szerokie. Są one wykorzystywane w wielu dziedzinach, do których można zaliczyć przede wszystkim takie aspekty jak: produkcja filmowa, produkcja fotograficzna, ocena stanu infrastruktury, inspekcje zbiorników wodnych, inspekcje z branży ciepłowniczej, inspekcje w branży budowlanej, inspekcje w branży elektroenergetycznej, loty na potrzeby geodezyjne, loty na potrzeby sytuacji kryzysowych, dokonywanie oceny poziomu wegetacji roślin, jak również uczestniczenie w wyścigach dronów. Wyścigi dronów w ostatnim czasie stały się bardzo popularne i uznawane są za nową dyscyplinę sportu.