Jak pomaga miód spadziowy? Niektórzy nazywają miód spadziowy wyjątkowym miodem, ponieważ nie jest wytwarzany z nektaru, ale z wydzielin mszyc i robaków, które żywią się liśćmi. Ma niepowtarzalny smak i posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Jak pomaga miód spadziowy?
Jak powstaje miód spadziowy?
Sposób wytwarzania miodu spadziowego może zainteresować wiele osób. Większość z nas myśli, że miód jest zrobiony z nektaru, iw rzeczywistości wiele gatunków tak myśli. W przypadku miodu spadziowego wygląda to jednak trochę inaczej. Mamy tu do czynienia z charakterystyczną substancją, wydzielinami mszyc i robaków żywiących się liśćmi. Jest lepki, ma słodki zapach i działa jak atraktant dla pszczół. Te również zagęszczają go, który jest następnie przenoszony do ula, w którym przechowywane są wydzieliny.
Wbrew pozorom miód spadziowy nie jest produktem gorszym. Wręcz przeciwnie – choć otrzymujemy go z niezwykłych substancji, to jest produkowany w najczystszych lasach. W Polsce rasa ta nie jest szczególnie popularna, głównie ze względu na cenę. Miód spadziowy to towar deficytowy na rynku pszczelarskim, dlatego słoik kosztuje fortunę. Między innymi to sprawia, że miód spadziowy jest mniej popularny niż miód lipowy. Jednocześnie zwróćmy uwagę na jego charakterystyczny zapach, który przypomina trochę czysty las. Miód spadziowy pachnie sosnowymi igłami i żywicami i nie wszystkim smakuje równie dobrze.
Jakie właściwości ma miód spadziowy?
Na przełomie wieków miód spadziowy nazywany był miodem królewskim. Wszystko za sprawą wielu właściwości prozdrowotnych. Zawiera 9 razy więcej pierwiastków biologicznych niż nektar, które działają na nasz organizm. Jest to jedyny metal zawierający srebro, cynę, molibden i wanad. Jest bogaty w witaminy A, B6, B12, PP i K. Zawiera również szereg substancji, które pomagają zwalczać sezonowe infekcje – mówimy tu głównie o antybiotykach.
Jako taka pomaga leczyć przeziębienia, grypę lub inne sezonowe infekcje. Reguluje przemianę materii i pracę serca, obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie. Może również poprawić czynność nerek. Łagodzi uporczywy kaszel, głównie dzięki właściwościom wykrztuśnym. Miód spadziowy ma właściwości odtruwające, dlatego polecany jest osobom pracującym w szkodliwych warunkach. To jest dla ludzi, którzy mieszkają w obszarach zanieczyszczonych, takich jak smog.
Niektóre badania sugerują, że regularne spożywanie go może pomóc zmniejszyć skutki promieniowania. Co ważne, ma również właściwości przeciwnowotworowe, dlatego warto jeść zapobiegawczo, zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie zdarzył się przypadek raka. Miód spadziowy pomaga również przy poważniejszych dolegliwościach, takich jak zapalenie płuc. Co ciekawe, jest również polecany przez dentystów, ponieważ zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Z drugiej strony w jego składzie dominują cukry proste, dlatego po spożyciu miodu spadziowego musimy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. W przeciwnym razie bakterie mogą się rozmnażać, a następnie gnić.
Jak stosować i gdzie kupić miód spadziowy?
Miód spadziowy można stosować profilaktycznie ze względu na swoje właściwości. Zawiera mniej kalorii niż cukier, dzięki czemu można go używać do słodzenia herbaty lub innych napojów. Należy jednak pamiętać, że w wysokich temperaturach traci swoje cenne właściwości. Dlatego nie dodajemy go do płynów powyżej 40 stopni.
Miód spadziowy można również spożywać samodzielnie, prosto ze słoika lub jako dodatek do śniadania. Miód spadziowy jest pyszny, a przy tym zdrowszy niż zwykły cukier czy tradycyjne słodycze. Pamiętaj, sięgamy po nią nie tylko wtedy, gdy jesteśmy chorzy. Wiele osób spożywa miód spadziowy podczas przeziębienia, jednak warto go spożywać w celach profilaktycznych oraz dla wzmocnienia odporności organizmu. Co ważne, miód spadziowy zwykle nie psuje się jak inne miody. Ze względu na wysoką zawartość cukru przechodzi proces krystalizacji, ale po otwarciu nadaje się do spożycia nawet kilka tygodni lub miesięcy. To sprawia, że naprawdę warto w nią zainwestować, gdyż wysoką cenę rekompensuje wiele właściwości prozdrowotnych i długi termin przydatności do spożycia.
Pamiętaj, miód należy przechowywać w odpowiednich warunkach – najlepiej w suchym i ciemnym miejscu. Przyjrzyjmy się też, gdzie właściwie kupujemy miód spadziowy. Warto przyjrzeć się produktom z renomowanych pasiek – te powszechnie spotykane w supermarketach często zawierają sztuczne dodatki lub nie były właściwie przechowywane. Powoduje to, że miód traci swoje cenne właściwości, a jego stosunkowo wysoka cena wciąż się wyróżnia.