Jak działa klimatyzacja zimą?


Technologie, Wnętrza / środa, 9 czerwca, 2021

Niemal w każdym domu w dzisiejszych czasach klimatyzacja działa pełną parą podczas letnich miesięcy. Wszyscy chcemy, aby było nam chłodno i wygodnie. Gdy zima zapominamy całkowicie o tych urządzeniach i czekamy na lato. Czy faktycznie klimatyzacja domowa może działać tylko latem? Otóż nie! Klimatyzacja może być z powodzeniem używana podczas chłodnych miesięcy. Dlaczego tak jest?

Klimatyzator zimą? Wszystko jest możliwe!

Choć większość z nas uważa, że klimatyzator służy wyłącznie do schładzania pomieszczeń, to nie do końca tak jest. Nowoczesne klimatyzatory mogą regulować temperaturę zgodnie z Twoimi upodobaniami zarówno latem, jak i zimą. Klimatyzator po prostu odwraca swoją funkcję, dzięki czemu działa wydajnie w zimie, dostarczając ciepłe powietrze do pomieszczenia. Mówiąc o wydajności, możesz być zainteresowany tym, aby Twoja klimatyzacja do domu była inteligentna pod względem oszczędności energii i komfortu – zarówno latem, jak i zimą. Nawet jeśli klimatyzatory działają w zimie, nadal istnieją pewne środki ostrożności, o których musimy pamiętać, aby zapewnić skuteczne ogrzewanie. Zawsze konieczna jest regularna konserwacja urządzenia, aby nie doszło do pożaru spowodowanego przegrzaniem urządzenia. W przypadku klimatyzatora rewersyjnego lub bezkanałowej pompy ciepła sensowne jest używanie klimatyzatora przez cały rok i korzystanie z funkcji ogrzewania. W rzeczywistości, bezkanałowe systemy grzewcze oferują wiele korzyści. Nawet jeśli klimatyzator nie jest ściśle przeznaczony do pracy zimą to można go nadal używać podczas zimnego okresu w roku. Jeśli w pokoju robi się zbyt duszno od ogrzewania, można włączyć klimatyzator w trybie wentylatora i sprawić, że przebywanie w pokoju będzie nieco bardziej komfortowe. Jednak pamiętaj, że nawet jeśli możesz używać klimatyzatora zimą, jego wydajność będzie inna niż latem. Dzieje się tak, ponieważ podczas gdy klimatyzator może być używany zimą, jest on przeznaczony do użytku w temperaturach zewnętrznych, które są wyższe niż temperatura wewnętrzna.

Minimalny próg temperatury pracy

Podobnie jak inne urządzenia domowe, klimatyzatory mają minimalny próg działania, poniżej którego nie mogą pracować zgodnie z przeznaczeniem. Niezależnie od marki, modelu lub typu klimatyzatora, istnieje minimalny próg temperatury pracy. Ogólnie rzecz biorąc, minimalna temperatura zewnętrzna wynosi około 15 stopni Celsjusza, aby klimatyzator mógł działać. Poniżej tej temperatury, czynnik chłodniczy zaczyna zachowywać się inaczej i klimatyzator nie będzie działał zgodnie z przeznaczeniem. Praca klimatyzatora poniżej tej temperatury może spowodować uszkodzenie urządzenia, takie jak: zamarzanie wężownic czynnika chłodniczego, zgęstnienie środka smarnego, czy też uszkodzenie części ruchomych i łożysk.  Sposób działania klimatyzatora polega na przenoszeniu ciepła z gorącego środowiska (wewnątrz) do chłodniejszego (na zewnątrz). To wszystko jest dobre i dobre w lecie. Ale w miesiącach zimowych, chcesz uzyskać ciepło na zewnątrz i przenieść je do wnętrza. Klimatyzator musi pracować w przeciwnym kierunku. Aby klimatyzator mógł to zrobić, w pompach ciepła stosuje się małe urządzenie zwane zaworem odwracającym, dzięki czemu uzyskuje się funkcję ogrzewania. Ochrona przed zamarzaniem to tryb, który oferują niektóre klimatyzatory. W zależności od klimatyzatora, tryb ten jest również znany jako minimalne ciepło. Jest on niezwykle przydatny w miejscach, w których panuje ekstremalne zimno. Klimatyzator pracuje na niskim poziomie mocy, a ciepłe powietrze jest stale dostarczane do pomieszczenia. Funkcja ta zapobiega spadkowi temperatury w pomieszczeniu poniżej zera. Jest to pomocne w zapobieganiu uszkodzeniom wrażliwego sprzętu elektronicznego, hydraulicznego lub obrazów przy bardzo niskich kosztach eksploatacji. Klimatyzacja do mieszkania działa prawidłowo dzięki zastosowaniu tej funkcji.

Charakterystyka sprzętu

Sprężarki są integralną częścią systemu klimatyzacji domowej i muszą być w doskonałym stanie, aby działały jak należy. Aby działały sprawnie, środki smarne pomagają sprężarce funkcjonować bez zarzutu. Jednak podczas zimy środek smarny może zgęstnieć i przestać działać tak, jak powinien. Bez odpowiedniego smarowania sprężarka jest podatna na uszkodzenia i zatarcia. Większość nowoczesnych klimatyzatorów jest wyposażona w czujnik niskiej temperatury otoczenia. Ma to na celu uniemożliwienie pracy klimatyzatora w skrajnie niskich temperaturach i zapobieganie uszkodzeniom. Jeśli spróbujesz ominąć ten czujnik i włączyć klimatyzator pomimo niskiej temperatury, możesz skończyć z bardzo kosztownymi naprawami, które będą musiały być wykonane. Bezwzględnie należy dokładnie czytać instrukcję obsługi dołączoną do urządzenia, dzięki której unikniemy kosztownej naprawy klimatyzacji która wyniknęłyby z naszej niewiedzy i nieostrożności. Ponadto warto skonsultować się z fachowcami w kwestii prawidłowego użytkowania klimatyzatora w porze zimowej. Wizyta w serwisie klimatyzacji dostarczy wiele cennych informacji. Nadmiar wiedzy jest zdecydowanie lepszy niż jej brak.