Ile zarabia fryzjer na planie filmowym?


Uroda, Usługi / wtorek, 29 czerwca, 2021

Praca fryzjera w branży filmowej i telewizyjnej różni się znacznie od pracy w salonie fryzjerskim. W zależności od stylu produkcji mogą być wymagane różne techniki. Fryzjer współpracuje ze scenografem i/lub reżyserem przy ustalaniu stylów i fryzur odpowiednich dla danej produkcji. Jeśli jest to produkcja z epoki, należy zapoznać się z ówczesnym stylem i rodzajem fryzjerstwa.

W przypadku filmu, fryzjer analizuje scenariusz, aby określić wymagania fryzjerskie produkcji. Następnie fryzjer tworzy dział, zamawiając zapasy i wszelkie potrzebne urządzenia. Często wybiera asystentów i stażystów do działu. Fryzjer musi przygotować budżet i harmonogram dla działu i jest odpowiedzialny za budżet i administrację związaną z działem. Kiedy rozpoczynają się próby, a następnie zdjęcia, praca polega na myciu, farbowaniu, stylizacji i układaniu włosów aktorów oraz poprawianiu, czesaniu i/lub spryskiwaniu włosów aktorów pomiędzy ujęciami. W zależności od potrzeb, fryzjer dobiera i ubiera peruki, tupeciki, efekty specjalne itp.

Wielozadaniowa praca

Główny fryzjer zazwyczaj zajmuje się głównymi aktorami i przydziela asystenta do drugoplanowych członków obsady i statystów, w zależności od wielkości obsady biorącej udział w produkcji. Fryzjer jest odpowiedzialny za udzielanie informacji asystentowi na temat rodzajów wymaganych fryzur i deleguje pracę praktykantom. Fryzjer ściśle współpracuje z działami charakteryzacji, kostiumów i garderoby, uwzględniając wymagania każdego z nich. W pracy uwzględniane są dobre praktyki higieniczne oraz wszelkie alergie i specjalne potrzeby aktorów. Fryzjer w branży filmowej i telewizyjnej musi posiadać pełne kwalifikacje, doświadczenie w pracy z perukami oraz umiejętność stylizacji zarówno w stylu nowoczesnym, jak i z epoki. Dobre umiejętności organizacyjne i zdolność do dogadywania się z ludźmi są niezbędne. Ścieżka awansu wiedzie od stażysty, przez asystenta do pełnoprawnego fryzjera. Stażyści oceniani są pod kątem wytrzymałości, podejścia do pracy i umiejętności pracy w zespole wyspecjalizowanych osób, często pod presją czasu. Praca w branży filmowej odbywa się na zasadzie freelancingu. Wykwalifikowany fryzjer z kilkuletnim doświadczeniem może zarobić ponad 200 tysięcy złotych rocznie. Fryzjerzy w branży filmowej i telewizyjnej nie mają stałego czasu pracy.

Dzień z życia fryzjera filmowego

Ile zarabia fryzjer na planie filmowym?Praca czołowego stylisty fryzur zaczyna się już w fazie przedprodukcyjnej, od tworzenia i projektowania fryzur do filmu. Główny stylista fryzur, osoba odpowiedzialna za dział fryzur, współpracuje z reżyserem, scenografem i głównym makijażystą, tworząc oryginalne projekty, które pasują do ogólnego wizualnego pastiszu filmu. Scenariusz wskaże ważne szczegóły, takie jak okres czasu i lokalizacja, a także da wgląd w wygląd i osobowość postaci, co może wpłynąć na późniejsze wybory projektantów.  Po dokładnym zapoznaniu się ze scenariuszem, stylista fryzur zacznie przeglądać zdjęcia referencyjne fryzur z danej epoki i miejsca. Jeśli film jest z gatunku  fantasy, może to oznaczać oglądanie innych filmów w celu naśladowania typowych wyborów stylistycznych z tego gatunku. Po odrobieniu pracy domowej, nadszedł czas na stworzenie oryginalnych projektów. Na tym etapie fryzjer tworzy własny projekt i może tworzyć niesamowite fryzury. Kluczowy stylista fryzur jest odpowiedzialny za cały dział fryzur i podlega bezpośrednio scenografowi. Kluczowy stylista fryzur zaczyna pracę nad projektami na długo przed dołączeniem do ekipy innych stylistów i jest na planie codziennie przez cały czas trwania zdjęć. Kiedy już wykona swoją pracę przy projektowaniu, do jego obowiązków należy nadzorowanie zespołu stylistów fryzur i delegowanie obowiązków związanych z projektowaniem. Ponadto wykonuje fryzury dla jednego lub dwóch głównych aktorów.

Jak zostać fryzjerem filmowym?

Chociaż nie jest wymagane formalne szkolenie lub wykształcenie, aby pracować jako główny stylista fryzur, szkoła kosmetologii zapewni solidne podstawy do pracy (zwłaszcza, że poza szkołą jest niewiele okazji do pracy z perukami i łysymi czapkami). Niezależnie od tego, czy uczęszczasz do szkoły kosmetycznej, czy nie, filmy studenckie i sesje zdjęciowe są doskonałym sposobem na praktykę i zdobycie doświadczenia niezbędnego do pracy przy większych produkcjach. Doświadczenie w pracy jako fryzjer w salonie jest również niezwykle przydatne w doskonaleniu umiejętności i zdobywaniu doświadczenia, a także może służyć jako stały strumień dochodów pomiędzy sesjami zdjęciowymi. Fryzjer filmowy musi pracować pod presją czasu. Praca fryzjera filmowego to również wiele zalet. Można rozwijać swoją kreatywność i umiejętności fryzjerskie. Fryzjerzy bardzo często doszkalają się na różnorakich kursach tematycznych. Lepiej wykształcony fryzjer ma szansę na więcej zleceń, a tym samym na większy zarobek. Kariera fryzjera filmowego jest niemniej ważna niż kariera aktora, czy scenografa. Każda z tych osób ma wpływ na końcowy efekt filmu. Wielu sławnych fryzjerów filmowych pracuje w Hollywood i tam pnie się po szczeblach kariery.