Zawód fizjoterapeuty to jeden z tych zawodów, które niezmiennie cieszą się wielkim szacunkiem i uznaniem wśród ludzi. Uczelnie, na których dostępny jest ten kierunek, przeżywają co roku prawdziwe oblężenie kandydatów na studentów. Przykładowo w zeszłym roku było około pięć osób chętnych na jedno miejsce na uczelniach publicznych.
Co decyduje o takiej popularności fizjoterapii?
Mimo że osoby podejmujące się takiej pracy często nie zarabiają wielkich pieniędzy, a ich zadania wymagają siły, odpowiedzialności i cierpliwości, to chętnych do wykonywania tej profesji nigdy nie brakuje. Świadczą o tym właśnie statystyki zgłoszeń podczas rekrutacji na fizjoterapię odnotowywane przez uczelnie wyższe. I to nie tylko te, na których nauka jest bezpłatna. Wielu młodych ludzi jest gotowych, żeby zapłacić za taką wiedzę, dlatego chętnie robią też dodatkowe kursy dla fizjoterapeutów. Być może myślą oni w praktyczny sposób, że jest to zawód, na który zawsze będzie społeczne zapotrzebowanie. Część z nich to zapewne osoby, które kierują się modą, czy zgodnością wymagań ze zadawanymi przez siebie przedmiotami na maturze. Ale wielu innych dziewiętnastolatków ma już pewien plan swojej zawodowej kariery, który może urzeczywistnić kierunek fizjoterapia. Później, z kolejnymi semestrami można obserwować, jak nie tylko zdają oni egzaminy i zaliczają zawodowe praktyki, ale także wykonują dodatkowo i nadprogramowo płatne kursy masażu, czy uczą się korzystania z urządzeń zgodnych z najnowszymi osiągnięciami techniki, poświęcając na to swój wolny czas, pieniądze, rezygnując ze studenckiego życia i luzu. Osoby utożsamiające się z kierunkiem fizjoterapii są to więc ludzie z wysoką ambicją.
Polecamy także:
Zawód z misją
Powodem, dla którego wielu ludzi decyduje się na wykonywanie zawodu i chce mieć swój gabinet jest poczucie misji. Chęć niesienia pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach, w wyniku chorób, czy osobom z nieprawidłowościami postawy. Oni wszyscy mogą funkcjonować w codzienności znacznie lepiej, trzeba tylko poświęcić im odpowiednią ilość czasu, wykonując razem z nimi, czasem dość żmudne, ćwiczenia. Jednak kiedy pojawiają się pierwsze efekty, kiedy widać wdzięczność na twarzach pacjentów i najbliższych im osób, wtedy wszystkie trudy i uciążliwości tego zawodu odchodzą gdzieś w niepamięć. Liczy się przede wszystkim to, że udało się pomóc, że wreszcie w życiu pacjenta nastąpiła jakaś wyraźna zmiana na lepsze. I to pozwala widzieć sens w tej pracy, to pozwala uniknąć zawodowego wypalenia, które często pojawia się w przypadku innych aktywności zawodowych. Pomaganie innym daje wiele energii – i to najczęściej widać na twarzach fizjoterapeutów, nawet mimo pozornego zmęczenia.
Droga do zawodu fizjoterapeuty
Wbrew pozorom, fizjoterapeuta to nie tylko osoba, która pracuje na etacie w szpitalu. Jeśli weźmiemy do ręki lokalną gazetę z ogłoszeniami i przyjrzymy się ofertom pod hasłem fizjoterapia, dostrzeżemy, że takich osób jest znacznie więcej i często prowadzą oni swoje gabinety masażu. Bywa, że pracują również w salonach piękności lub spa, czy współpracują ze szkołami i ośrodkami sportowymi. Teoretycznie fizjoterapeuta może więc pracować w wielu różnych miejscach – pomagają w tym kursy dla fizjoterapeutów, które przystosowują ich np. do wykonywania różnych rodzajów masażu czy stosowania niektórych urządzeń kosmetycznych.
Czym właściwie zajmuje się fizjoterapia?
Co łączy wszystkie wyżej wymienione miejsca z zawodem fizjoterapeuty? W każdym z nich niezbędne jest wykonywanie rehabilitacji lub usprawniania osób z różnymi dolegliwościami dotykającymi narząd ruchu, bywa też, że potrzebny jest zwyczajny relaks i odprężenie ciała. Fizjoterapeuta działa więc jednocześnie jako lekarz i jako masażysta, w zależności od sytuacji. Oprócz tego, że może on prowadzić kompleksowy program fizjoterapii i rehabilitacji, dobierać ćwiczenia, elementy ortopedyczne i przekazywać zalecenia do samodzielnego wykonania przez pacjenta w przypadku poważniejszych schorzeń, to również jest w stanie reagować na drobne niedogodności spowodowane nadmiarem pracy lub zbyt intensywnym uprawianiem sportu.
Specjalizacje i kursy dla fizjoterapeutów
Fizjoterapeuci https://kursy-fizjoterapia.eu/ to nie tylko osoby z tytułem magistra kierunku fizjoterapia. Poziom ich wiedzy i wykształcenia jest naprawdę wysoki, ponieważ zadania jakich się podejmują w swojej pracy są bardzo wymagające i odpowiedzialne. Po ukończeniu studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą oni uzyskać również specjalizację, o ile spełniają wymagania Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Wówczas fizjoterapeuta może poszczycić się tytułem specjalisty fizjoterapii. Do pewnego momentu można było szkolić się w zakresie fizjoterapii na poziomie technikum, wówczas uzyskiwało się tytuł technika fizjoterapii. Teraz jednak nie jest to już możliwe i przed przyszłymi fizjoterapeutami stawiane są większe wymagania. Jest to dobra decyzja, która sprawia, że na wykonywanie tego zawodu decydują się osoby bardziej zmotywowane, gotowe na dużą ilość nauki i zawodowych praktyk. Zwłaszcza te ostatnie mają ogromne znaczenie dla późniejszej aktywności zawodowej fizjoterapeutów, i tego, czy wywiązują się oni w stu procentach z powierzonych im zadań. Stają się one prawdziwą weryfikacją przydatności do zawodu i czasami są etapem, na którym odsiewane są osoby nie do końca zdecydowane lub nieposiadające dobrego podejścia do pacjentów.
Dodatkową formą specjalizacji są wspomniane wcześniej kursy dla fizjoterapeutów, które pozwalają perfekcyjnie opanować pewne wąskie zagadnienia tej nauki, czyli np. szczególne rodzaje masażu czy postępowania przy konkretnych zaburzeniach.
Jak więc widać, aby fizjoterapeuta mógł wykonywać swoje zadania, czeka go długa druga. Warto sprawdzić, jakie uprawnienia i certyfikaty ma fizjoterapeuta do którego się udajemy – to może wiele nam o nim powiedzieć.
Pomocne artykuły : |
https://www.fg-polska.pl/fizjoterapia-sportowa-od-czego-zaczac/ |
https://www.pociemku.pl/fizjoterapia-dla-kazdego/ |
https://www.zark.pl/ciekawy-zawod-fizjoterapeuta/ |