Do kiedy podawać witaminę K niemowlakom?


Zdrowie /

Standardowo noworodek otrzymuje dawkę witaminy K jeszcze w szpitalu, niemal od razu po porodzie. Rodzice często decydują się podawać ją przez pierwsze kilka miesięcy życia dziecka. Tymczasem zalecenia lekarzy nie są jednoznaczne. Do kiedy podawać dziecku witaminę K2? Czy w ogóle jest to konieczne? Odpowiadamy.

Ważna witamina K

Witamina K odpowiada w naszym organizmie przede wszystkim za właściwy przebieg procesu krzepnięcia krwi. Oprócz tego przyspiesza gojenie ran oraz mineralizację kości. Tymczasem noworodki przychodzą na świat z bardzo niskim poziomem witaminy K w organizmie. Nie mają one możliwości zmagazynowania jej w czasie ciąży, bowiem nie przenika ona przez łożysko. Dlatego też noworodki narażone są na wystąpienie choroby krwotocznej. Aby jej uniknąć, lekarze podają wit K niemal od razu po porodzie. Na podanie witaminy K rodzic musi jednak wyrazić zgodę, tak samo jak na zaszczepienie dziecka. Zwykle rodzice nie mają nic przeciwko temu, aby maluszek ową witaminę otrzymał. Niemniej jednak pojawiają się kontrowersję dotyczące tego, czy podawać ją także po wyjściu ze szpitala.

Witamina K w mleku

Witamina K2 występuje przede wszystkim w pożywieniu. Wszyscy jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że noworodki i małe niemowlęta spożywają wyłącznie mleko. Dlatego też nie są one w stanie przyjąć wystarczających ilości tej witaminy. Możemy jednak dostarczyć ją wraz z mlekiem. Tutaj jednak pojawia się problem, ponieważ mleko matki zawiera jej stosunkowo niewiele. Jeśli dodatkowo mama stosuje dietę ubogą w witaminę K, to w jej mleku nie będzie tej witaminy prawie wcale. Co za tym idzie, nie dostarczy jej ona dziecku. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy dziecko spożywa mleko modyfikowane. Tam witamina K występuje w odpowiednich ilościach. Sęk w tym, że maluch musi przyjąć minimum 500 ml mleka dziennie. W przypadku nieco starszych dzieci nie ma z tym większego problemu. Niemniej jednak noworodek takich ilości zwykle nie pija.

Suplementować, czy nie?

Rodzice często zastanawiają się, czy dodatkowo suplementować wit K2, czy też zaniechać tego typu praktyk? W rzeczywistości nie ma jednoznacznych badań wskazujących na konieczność suplementacji witaminy K. Możemy więc posiłkować się zaleceniami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Jego zalecenia, niestety, często się zmieniają. Zmiany dotyczą przede wszystkim dawek podawanej dzieciom witaminy K. Wszyscy są zgodni co do tego, że należy ją podawać zaraz po porodzie. Czy jednak powinniśmy kontynuować suplementację?  Obecnie Towarzystwo zaleca, aby podawać noworodkom 1 mg witaminy K do końca 3. miesiąca życia. Dotyczy to jednak tylko maluchów, które pierwszą dawkę witaminy K otrzymały doustnie, w formie płynu. Tymczasem to samo Towarzystwo zaleca, aby podawać dzieciom pierwszą dawkę witaminy K domięśniowo, w formie zastrzyku. Jeśli dziecko otrzyma dawkę domięśniowo, to nie ma konieczności dalszej suplementacji witaminy K. Dotyczy to tym bardziej dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

Zalecenia ze szpitala

Podsumowując, możemy stwierdzić, że jeśli dziecko otrzymało witaminę K doustnie, to do końca 3. miesiąca życia należy podawać witaminę K. Jeśli otrzymało zastrzyk, to suplementacji możemy zaniechać. Niemniej jednak powinniśmy zwrócić uwagę na zalecenia, jakie otrzymamy ze szpitala przy wypisie. Niektóre dzieci są bowiem bardziej narażone na wystąpienie choroby krwotocznej. Dotyczy to maluchów, których mamy przyjmowały w ciąży niektóre leki. Także u wcześniaków może wystąpić choroba krwotoczna. Lekarze neonatolodzy każdorazowo podają na wypisie witaminy, jakie musimy podawać dziecku. Wśród nich mogą być właśnie witaminy K2 i D3. Może jednak okazać się, że lekarze zalecą wyłącznie podawanie witaminy D3. Przy podawaniu jakichkolwiek suplementów diety kierujmy się zaleceniami lekarskimi. W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia dziecka stosunkowo często odwiedzamy lekarza pediatrę. Podczas każdej wizyty pyta on o przyjmowane przez dziecko leki. Jeśli uzna, że dziecko nie musi już przyjmować witaminy K, z pewnością nas o tym poinformuje.

Jak podawać witaminę K?

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym przyjmują witaminę K przez niemal cały czas. Inaczej jest w przypadku dzieci karmionych piersią. Te bowiem dostają jedynie niewielkie dawki tej witaminy. W jakiej formie podawać ją, jeśli otrzymamy takie zalecenie? Obecnie w każdej aptece znajdziemy witaminę K w tabletkach. Ta forma zarezerwowana jest jednak dla osób dorosłych. W przypadku dzieci o wiele lepiej sprawdzi się witamina K w kroplach. Często w jej towarzystwie występuje również witamina D, którą musi przyjmować każdy maluch. Witaminę K możemy również podawać w formie zastrzyków. Niemniej jednak jeśli nie mamy w tym doświadczenia, lepiej udać się do przychodni. Tam pielęgniarka wykona zastrzyk maluchowi. Zwykle jednak podawanie witaminy K w zastrzykach zleca lekarz. Jeśli takiego zalecenia nie otrzymamy, wystarczy, że będziemy podawać ją maluchowi w formie wygodnych kropel. Pamiętajmy, aby nie suplementować witaminy po 3. miesiącu życia, chyba że jest to zgodne z zaleceniami lekarza.