Deska do wakesurfingu – jak ją wybrać? Zestaw najważniejszych porad i wskazówek


Hobby / wtorek, 11 sierpnia, 2020

Wakesurfing to dyscyplina sportu, która na całym świecie cieszy się dużym zainteresowaniem. Również w Polsce z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się właśnie na wakesurfing. Jest to niezwykle interesująca dyscyplina sportów wodnych, dlatego jej zwolenników przybywa. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak znaleźć dobrą deskę do wakesurfingu. Deska do wakesurfingu jest niezbędna do tego, aby móc uprawiać ten sport. 

 

Wakesurfing – historia dyscypliny sportowej

Początki wakesurfingu nie są do końca znane. Eksperci z tej dziedziny dosyć mocno spierają się na temat tego, jaka była prawdziwa geneza tego sportu. Sporo osób uważa, że początki surfingu na łodzi bądź wakacyjnego surfowania datuje się już na lata dwudzieste XX wieku. Warto jednak wiedzieć o tym, że nie ma na to żadnych wiarygodnych dowodów. Istnieją materiały filmowe oraz drukowane z lat 50. oraz 60. ubiegłego stulecia, na których można oglądać surferów oceanicznych, którzy aktywnie jeżdżą na deskach surfingowych za łodziami motorowymi. W połowie lat 60-tych producenci desek surfingowych budowali specjalne deski, które były swego rodzaju początkiem dla dzisiejszych desek do wakesurfingu. Jazda na deskach wakesurfingowych za łodziami była kontynuowana na szeroką skalę także w latach 70. i 80., gdy deski ewoluowały w mniejsze formy. To z kolei sprawiło, że w dyscyplinie surfingu doszło do rewolucji. Długość desek do surfingu się skracała, przez co zmieniały się one w deski do windsurfingu oraz wakesurfingu.  Do pionierów dyscypliny wakesurfingu zaliczają się m.in. następujące osoby: Tim Lopes, Jerry Price, Jeff Page, Rick Lee, Mark Sher. Warto również wiedzieć, że pierwszy amerykański patent na wakesurfing przyznano w 1997 roku Alfonso Coronie.  

 

Zobacz również:

 

 

Wakesurfing – na czym dokładnie to polega?

Na czym konkretnie polega wakesurfing? To pytanie zadaje sobie sporo osób chcących rozpocząć swoją przygodę z którymś z istniejących sportów wodnych. Oczywiście sporty wodne największe wzięcie mają przede wszystkim w miastach zlokalizowanych niedaleko morza, gdzie pojawiają się prawdziwe tłumy śmiałków chcących spróbować swoich sił w wakesurfingu. Najlepsza pogoda do wakesurfingu to oczywiście pełne słońce i lato. Wakesurfing z roku na rok ma coraz większe grono zwolenników, dlatego nie ma się co dziwić, że mnóstwo osób szuka informacji na jego temat przede wszystkim w internecie. Czym zatem jest wakesurfing? Do jego uprawiania jest nam oczywiście potrzebna specjalna deska do wakesurfingu. Zanim zakupimy jakąkolwiek deskę do wakesurfingu, powinniśmy pamiętać o tym, że musi ona być właściwie dopasowana do naszej sylwetki, umiejętności oraz stylu jazdy. Oto kilka wszechstronnych porad i wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przed zakupieniem jakiejkolwiek deski do wakesurfingu. Mimo tego, iż deskę do wakesurfingu można bez problemu wypożyczyć w nadmorskich miejscowościach, to o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakupienie własnej deski, która będzie właściwie dopasowana do naszych umiejętności, masy oraz innych predyspozycji. Zanim wyjaśnimy konkretnie jak wybierać deski do wakesurfingu, warto wyjaśnić nieco więcej czym tak naprawdę jest ta niezwykle popularna dyscyplina sportu. Na czym zatem polega wakesurfing? W największym skrócie: jest to jazda na desce wakesurfingowej za motorówką. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że w wakesurfingu podąża się śladem torowym, czyli kilwaterem. Aby umieć uprawiać tę dyscyplinę sportu, trzeba posiadać naprawdę bardzo wiele wyjątkowych umiejętności. Niezwykle istotne jest także właściwe dopasowanie sprzętu. Deska do wakesurfingu pełni bardzo ważną rolę, dlatego do jej wyboru powinniśmy podchodzić z odpowiednią rozwagą oraz odpowiedzialnością. Wakesurfing często jest mylony z kitesurfingiem – obie te dyscypliny są rozgrywane na wodzie i trzeba w nich używać specjalnych desek, jednak w tej drugiej dyscyplinie w ruch nie napędza nas motorówka, tylko duży latawiec. 

 

Jak wybrać najlepszą deskę do wakesurfingu?

Jaka powinna być deska do wakesurfingu? Oto jest pytanie. W trakcie wybierania najlepszej deski do wakesurfingu trzeba zwracać uwagę na szereg zróżnicowanych czynników. Jedną z najważniejszych kwestii jest jej jakość. Deska do wakesurfingu powinna charakteryzować się bardzo dużą solidnością. W końcu mamy na niej jeździć przez minimum kilka sezonów, dlatego materiały z jakich jest ona wykonana, nie powinny budzić żadnych wątpliwości. Materiałem do wykonania wcale nie musi być drewno. Znacznie częściej stosowana jest specjalna pianka. Z kolei na materiał, z którego tworzona jest podstawa każdej deski nie mamy żadnego wpływu, ponieważ zazwyczaj jest to tworzywo z włókna szklanego. Następna istotna kwestia to rozmiar deski. Warto wiedzieć, że powinien on jak najlepiej być dopasowany do naszej masy ciała oraz sylwetki. Jeżeli deska będzie zbyt mała, wówczas bardzo szybko utonie. Zmniejszy się także znacząco nasza kontrola nad deską do wakesurfingu. Niektórym może wydaje się, że mały rozmiar deski do wakesurfingu spowoduje wzrost sterowności, jednak tak naprawdę jest zupełnie inaczej. Z kolei za duży rozmiar deski mocno ograniczy nasze pole manewru, przez co pływanie stanie się bardzo męczące.